Kilka problemów po zmianie karty graficznej

Witam.

Sprzęt mam już dosyć długo ale ostatnio zmieniłem kartę graficzną bo miałem MX. Zrobiłem formata, wgrałem nowy bios (chyba dobrze) uaktualniłem sterowniki i teraz mam trzy problemy:

-szybkość ramu to tylko 166MHz (wcześniej też tyle było :D)

-szybkość karty graficznej to tylko 400/500

-a ten bardzo dziwny gdy włączę jakąkolwiek grę obraz wygląda taki nie dopracowany są czarne plamy brakuje porostu tekstur albo nie wiem jak to określić na scenie widać (robi się tak na sterownikach z płyty i najnowszych z strony do karty graficznej)

Tutaj mój sprzęt:

Płyta główna: MSI 648 Max (MS-6585)

Procesor: Intel Pentium 4 2000MHz

Ram: Samsung DDR 2x256 333

Grakika: AGP Palit 7300GT 256DDR3 400/1000

Z góry dziękuje za pomoc pozdrawiam

no fakt . to nie wygląda za dobrze .

to przetaktuj do normalnej szybkości przez biosa

próbowałeś z tą kartą na innym kompie?

1-Jak bo w biosie za dobry nie jestem :stuck_out_tongue:

2-Nie

Widza fest forum pierwsza odpowiedź w 6minut :smiley:

I tak ma być.

166MHz x 2 ~ 333MHz.

Co do pamięci RAM, nic nie musisz w BIOSie zmieniać.

To czemu nazwa kości mówi że prędkość jest 333MHz

Prędkości się chyba nie mnoży dodaje się tylko wielkość pamięci i wtedy jest: DDR 512 333MHz

problem1.JPG

W przypadku pamięci DDR tak jest.

W Twoim przypadku 333Mhz, to efektywna częstotliwość taktowania pamięci, a rzeczywista to 166MHz.

Rzeczywistą częstotliwość mnoży się x2 (DDR - Double Data Rate - Podwojone Tempo Danych).

166MHz x 2 ~ 333Mhz (333MHz - Twoja efektywna częstotliwość taktowania pamięci RAM).

Więc pierwszy powód rozwiązany. Zostały tylko dwa:

-taktowanie karty(jak na razie mało ważne)

-na scenie widać że zamiast obrazu są czarne figury :smiley: i gdzie nigdzie nie ma kabiny tylko prześwituje

Testowałem też na innych grach: Test Driver Unlimited i Need for Speed Carbon i robi się to samo co w LFS ale przed chwilą zainstalowałem mini grę o nazwie BUS DRIVER jest wszystko w porządku a tamte dalej są zepsute. Jeszcze raz z góry dziękuje pomoc :smiley: bo nie wiem sam czego to może być wina.

Możliwe, że jest to wina sterowników do karty graficznej.

Tzn. do jakiej wersji ? Do najnowszej 94.24 ?

Najnowsze sterowniki nie muszą być akurat najlepsze dla Twojej karty graficznej.

Najnowsze biblioteki DirectX 9.0c zainstalowałeś ? ( http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&t=36&id=147 ).

Jeżeli nie, to zainstaluj je.

Jeżeli to nie pomoże, odinstaluj swoje sterowniki do karty graficznej i spróbuj zainstalować jakąś starszą wersję (nie wiem która wersja sterownika Nvidii była najlepsza dla Twojej karty). Musisz próbować.

Albo po prostu zainstaluj sterowniki, które miałeś na płytce dołączonej do karty graficznej i sprawdź niepoprawnie działające wcześniej poprawnie gry.

Pamiętaj, że przed instalacją starszego sterownika musisz odinstalować najpierw ten nowszy.

START - Panel sterowania - Dodaj/usuń programy - NVIDIA Display

Zrobiłem mały błąd bo wcześniej miałem sprawdzić czy karta działa a pierw zmieniłem bios na nowszy, zrobiłem formata i wgrałem najnowsze sterowniki do wszystkiego. Błędy w grafice były następnie zainstalowałem sterowniki z płyty dołączonej i dalej to samo po wgraniu tych bibliotek obraz poprawił się w nowszych grach bo jest mniej błędów.

Czego to może to być wina:

-źle wgrany bios

-zły bios

-karta graficzna (używana około 40dni) nie wiem co gościu z nią robił

-sterowniki, chyba dobre jak oryginalna dołączone do karty

Może karta jest zepsuta ale wtedy wszędzie by były te błędy a są tylko w grach.

bios plyty nie ma nic wspolnego w artami, ktore masz…

sa one wynikiem przetaktowania pamieci lub ich niedovoltowania/przegrzania

sprawdz temperatury- palcem najlepiej, jesli nie masz odpowiednich programow- speedfan/everest itp.

mozesz odnizyc taktowanie pamieci na karcie przy pomocy riva tuner

sprawdz zasilacz- byc moze nie wyrabia- ta karta potrzebuje wiecej mocy niz gf4mx, choc nie az tak wiele wiecej- na probe mozesz odlaczyc naped/napedy, to da ~20W/40W

a95p_05_d.jpg

Do karty dołączony jest kabel dodatkowego zasilania trzeba go podpinać??

Wygląda on mniej więcej tak tylko tam gdzie się podpina do zasilacza wychodzą trzy druty a na zdjęciu są cztery:

http://i.frazpc.pl/pliki/2002/artykuly/ … p_05_d.jpg

A zasilacz mam 400Wat albo i nawet więcej tylko nie wiem jakiej firmy

Oczywiście :mrgreen:

Już masz problem rozwiązany.

trzeba podpiąć.

Tam, na tej malutkiej wtyczce masz taki ogranicznik za trzema wejściami (widoczne na zdjęciu). Właśnie tam mają wejść te trzy “druty”.

skoro jest kabel, to do czegos sluzy… to chyba jasne, ze instalacje zaczyna sie od… instrukcji :slight_smile:

podepnij go, to oczywiste

liczba wattow nie swiadczy o zasilaczu- predzej jego marka/producent i parametry na linii +12v i +5v- ty potrzebujesz silnej +5v

Wpiołem kabel dalej się tak robiło zmieniłem sterowniki na najnowsze włączam NFSC i nic potem załączam LFS i znowu się zaczęło i Carbonie to samo teraz jest. Może to wina LFS??

Zasilacz jest firmy Mustang 400Wat +5v. Może podzespoły się gryzą bo na karcie jest DDR3 a ram mam zwykły DDR1, albo za słaby procesor(może podkręcić na 2400MHz??), nie wiem co zrobić.

To nie ma ze sobą nic wspólnego.

Może karta graficzna sie przegrzewa ?

Jakie masz na niej chłodzenie ? Pasywne (sam radiator), czy aktywne (radiator+wentylator) ?

Jeżeli aktywne, to sprawdź, czy wentylatorek na karcie się kręci.

Taką mam kartę:

http://www.allegro.pl/item207177447_pal … _mhz_.html

Identyczną tylko że ja ją kupiłem dużo taniej i była używana około 40dni. Temperatura

Temperatura to tak 45 MAX 49C a podczas grania 54-59CMAX

Mierzone jakimś VDOTool dołączony do karty. Pierwszy raz się spotykam z takim problemem czy gra może mieć wpływ na inne :D. Włączyłem przed chwilą kompa w tym programie ustawiłem parametry karty na 520/600 włączyłem NFSC ustawiłem wszystko na maksa oprócz wygładzanie tekstur (wyłączone). Odpalam jadę autem gdzie nigdzie lag wszystko pięknie minimalizuje grę sprawdzam temperaturę karty (54C) włączam potem LFS i wszystkie pięknie ale gdy rozwalę chociaż minimalnie auto znowu się to robi. Wyłączam LFS włączam NFS i znowu brak tekstur w niektórych miejscach. Usunąłem LFS napisałem do tego momentu. Z ciekawości włączyłem NFS i wszystko w porządku.

Może mi ktoś to wytłumaczyć . Jeszcze jedno w aukcji i na pudełku pisze że taktowanie karty to 400/1000 a ja mam 400/500. Byłem w sklepie komputerowym (nie Realu :D) i gościu powiedział że trzeba inny procesor. A gdy tego podkręcę do 2,4 to mi się odblokuje jakaś magistrala i będzie szybszy ram i karta graficzna. Czy to jest prawda czy gościu mi gadał a nie ma zielonego pojęcia o tym.

A co do tego to powiedział że prędzej to będzie wyglądać tak:

rzeczywista =333MHz

efektywna = 666MHz

No i to że na razie blokuje mi go magistrala(procesor za słaby)

Wszystkim dziękuje za poświęcenie czasu itp. itd. :smiley: Tylko proszę powiecie czy to prawda czy miałem gościa zabić śmiechem :smiley:

poprosze jeszcze raz… po polsku:)

niemniej jednak, po kilkukrotnym przeczytaniu, rozumiem, ze:

  • podkreciles karte z 400mhz na rdzeniu do 520mhz i pamieci z 500(1000 w ddr) do 600(1200 w ddr);

  • masz artefakty, czyli przekreciles- rdzen lub pamieci;

  • podkrecenie proca da troche wiecej klatek w grze i pare punktow w benchmarkach, zwiekszy rowniez temperature tegoz i jego apetyt na prad;

  • marka mustang jest na czarnej liscie zasilaczy, zabierajacych ze soba wszystko do grobu w tempie orient expresu…

Czy to prawda co powiedział mi ten gościu w sklepie? Z remem widzę że się nie zgadzasz piszesz tak jak poprzednik że to się mnoży więc jestem w domu z ramem w komputerze i karcie graficznej.

Więc tak z kartą jest bardzo dziwna sprawa raz działa idealnie raz się to robi chyba będę musiał czekać na jakieś stabilniejsze sterowniki.

Tego zdania za bardzo nie rozumiem ale chyba ci chodzi o to że za bardzo podkręciłem karte i przez to są błędy. Z tym przekręceniem chodzi ci że teraz tak zawsze będzie czy chwilowo przekręciłem i nic sie nie stalo. Karta była 10 minut na tych ustawieniach ustawiłem z powrotem i nie wiem czy się coś stało czy miałem bezsensownie przesunięty suwak w programie (VDOTool dołączony do karty graficznej). A z tego co ty wyliczyłeś wynika że ja ją podkręciłem do 520/1200 a na aukcji pisze że można do 560/1430. Jak już coś to poprzedni właściciel.