Kilka problemów z siecią w Ubuntu

Witam.

Chciałbym prosić o pomoc w konfiguracji sieci w Ubuntu 10.04. Mam następujące problemy:

  1. Jak połączyć się z internetem przy użyciu jedynie terminala (bez logowania się w środowisku graficznym). Połączenie (bezprzewodowe), którego chcę użyć, to eth1.

  2. Jak utworzyć mostek sieciowy (pomiędzy eth0 i eth1) lub coś podobnego w celu bezprzewodowego połączenia Xboksa 360 z routerem?

  3. Jak, przed tym wszystkim, zrobić kopię bezpieczeństwa ustawień sieci i jak ją przywrócić? Kiedyś już próbowałem robić podobne rzeczy i skończyło się to utratą połączenia i wymuszonym formatem (już można się śmiać).

Próbuję znaleźć odpowiedzi na te pytania już od jakiegoś czasu i znalazłem tylko niedziałające instrukcje do punktu 1. i te same instrukcje do punktu 2., które kiedyś pozbawiły mnie połączenia.

Wyszukiwanie dostępnych sieci bezprzewodowych:

#iwlist wlan0 scan

Aby połączyć się z siecią użyj polecenia:

#iwconfig wlan0 essid nazwa_sieci key klucz_do_sieci

lub (jeśli sieć jest niezabezpieczona):

#iwconfig wlan0 essid NAZWA_SIECI

W miejscu nazwa_sieci wpisz to, co widzisz po ESSID (w wynikach pierwszej komendy) I na koniec:

#dhclient wlan0

Niestety moje połączenie nie nazywa się wlan0, tylko eth1 i druga komenda wypluwa to:

error for wireless request "Set Encode" (8B2A) :

SET failed on device eth1 ; Invalid argument.

Pewnie myśli, że to połączenie przewodowe.

Wszystkie eth to karty przewodowe. Sieci bezprzewodowe są zazwyczaj oznaczane jako wlan0, wlan1.

Sprawdź co znajduje ifconfig.

Nie jest to żadną regułą to po pierwsze a po drugie nazwy interfejsów sieciowych można sobie dowolnie zmieniać.

Ja proponuję nie robić tego przy pomocy ifconfig ani iwconfig, ponieważ stracisz konfigurację po restarcie systemu a po co pisać skrypty i wynajdować koło od nowa skoro system posiada pewien plik, w którym konfigurujesz sieć, mianowicie /etc/network/interfaces i podajesz tam:

auto eth1

iface eth1 inet dhcp

wireless-essid nazwa_sieci

wireless-key hasło_do_sieci

Możesz tam też ustawiać kanały itp. rzeczy. Co do mostku sieciowego to można napisać sobie prosty skrypt, który najlepiej było wrzucić do init jako startowy:

#!/bin/sh

ifconfig eth0 0.0.0.0

ifconfig eth1 0.0.0.0

brctl addbr bdg0

brctl addif bdg0 eth0

brctl addif bdg0 eth1

Wtedy do /etc/network/interfaces musisz go też dodać:

auto bdg0

iface bdg0 inet static

address 192.168.0.1

netmask 255.255.255.0

Pozdrawiam!

Nie wiem czemu, ale forum mnie nie powiadomiło o odpowiedziach. Przepraszam za zwłokę (w sumie to ja tracę, więc nic wielkiego się nie stało). ifconfig wyrzuca to:

eth0 Link encap:Ethernet HWaddr 00:15:c5:a8:2e:50  

          UP BROADCAST MULTICAST MTU:1500 Metric:1

          RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0

          TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0

          collisions:0 txqueuelen:1000 

          RX bytes:0 (0.0 B) TX bytes:0 (0.0 B)

          Interrupt:18 


eth1 Link encap:Ethernet HWaddr 00:16:cf:a6:13:9e  

          inet addr:192.168.1.101 Bcast:192.168.1.255 Mask:255.255.255.0

          inet6 addr: fe80::216:cfff:fea6:139e/64 Scope:Link

          UP BROADCAST RUNNING MULTICAST MTU:1500 Metric:1

          RX packets:2991 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:3874

          TX packets:2709 errors:65 dropped:0 overruns:0 carrier:0

          collisions:0 txqueuelen:1000 

          RX bytes:1946484 (1.9 MB) TX bytes:578483 (578.4 KB)

          Interrupt:17 Base address:0xc000 


lo Link encap:Local Loopback  

          inet addr:127.0.0.1 Mask:255.0.0.0

          inet6 addr: ::1/128 Scope:Host

          UP LOOPBACK RUNNING MTU:16436 Metric:1

          RX packets:14 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0

          TX packets:14 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0

          collisions:0 txqueuelen:0 

          RX bytes:820 (820.0 B) TX bytes:820 (820.0 B)

Problem z łączeniem się kilka minut temu rozwiązał się “sam” i właśnie po to zajrzałem do tego tematu. Wgrałem Wicd i już nie mam problemów z łączeniem się.

Mostek niestety nie działa. Parę dni temu udało mi się znaleźć jakąś alternatywę, więc chyba na tym poprzestanę (chyba, że ktoś ma jakieś pewne rozwiązanie).

Dziękuję wszystkim za udzieloną pomoc, ja już problemy obszedłem, ale może komuś innemu się przyda.