Kilka problemów z SSD na WIN7

(logo88) #1

Witam, dzisiaj w komputerze zainstalowałem dysk SSD Kingston 120 GB 200V+ i wszystko było ok, dopiero po instalacji aktualizacji do windy pojawił się problem. Mianowicie po ściągnięciu i wstępnej instalacji service pack 1 i ponownym uruchomieniu (w momencie gdy miała nastąpić konfiguracja SP1) zatrzymało się uruchomienie systemu windows, 10 minut odczekałem i zresetowałem kompa, po czym dalsza część aktualizacji poszła bez problemu. Niestety po kolejnej porcji aktualizacji i ponownym uruchomieniu komputera problem się powtórzył. Łącznie do tej pory 3 razy. Co ciekawe jeszcze nie odnotowałem takiego przypadku po wyłączeniu i ponownym włączeniu (na razie zdarzyło się tak przy okazji opcji "uruchom ponownie". Zatrzymanie zawsze następuje gdy na czarnym tle uformuje się już znaczek windowsa i tak stoi. Druga sprawa jest taka że skorzystałem z różnych internetowych porad odnośnie konfiguracji i optymalizacji dysku SSD, mianowicie: wyłączenie indeksowanie i defragmentowania i włączenie TRIM. Po czym zauważyłem że przestało działać "wyszukaj programy i pliki". Czy to normalny objaw takich zmian (np braku indeksowania)?

Z góry dzięki

(Xemidra) #2

Czy restarty są normalne ? Nie, nie są.

Czy nie działające wyszukiwanie programów i plików jest normalne ? Tak, tylko jeżeli została wyłączona funkcja indeksowania.

(Wpisy) #3

może bios trzeba zaktualizować?

(logo88) #4

BIOS w najnowszej wersji, obecnie staram się zmienić wszystkie ustawienia które stosowałem do optymalizacji dysku. Gdyby ktoś miał pomysły lub miał kiedyś podobny problem będę wdzięczny za rady.

(pawcio1212) #5

Miałem inny przypadek.Po zastosowaniu tych wskazówek to po podłączaniu dysku pendrive,instalował się pojawiał się w mój komputer a po 1 minucie znikały i wywalał błąd instalacji.

Niestety po przywróceniu wszystkiego nadal nie działały dyski pomógł tylko format.

Potem wyłączyłem tylko najważniejsze rzeczy typu defragmentacja,pagefile(mam 8gb niepotrzebne mi),hibernacje i sprawdziłem trim i wszystko działało.

Coś wyłączyłem i były błędy.

A aktualizacje instalują się spod uruchomionego systemu czy wszystkie chcą podczas wyłączania

(Semtex) #6

Wyłącz w BIOS EUP 2013 :wink:

(bigleo66) #7

Tak z ciekawosci, przelaczyles na AHCI

(logo88) #8

EUP jest disabled

Co do AHCI to już sam zgłupiałem

Może przedstawię chronologicznie co robiłem:

1. Zamontowałem dysk

2. Zmieniłem w Biosie wszystkie opcje z IDE na AHCI

3. Zainicjowałem instalację systemu

4. W momencie wyboru nośnika na partycję systemową wybrałem załaduj sterownik który wcześniej ściągnąłem na pendrive ze strony producenta płyty głównej)

5. Sterownik się ładował i nagle powróciło do wyboru dysku na system (bez jakiegokolwiek potwierdzenia załadowania sterowników ale uznałem że tak ma być)

6. Proces instalacji bezproblemowy i jak już wcześniej mówiłem problemy pojawiły się przy restartach aktualizacji (bardzo częstych- ktoś wcześniej pytał)

I teraz, mysłałem że wszystko jest ok i w BIOSie w dziale dotyczącym dysku wszędzie jest AHCI lub SATA 6Gb/s. Jedynie w zakładce BOOT przy dysku jest zapis (IDE - Kingston...)....

Dodatkowo w regedit/HKEY_LOCAL_MACHINE/System/CurrentControlset/Services/Msahci ustawienie START miało wartość 3. Postąpiłem zgodnie z poradnikami i zmieniałem na 0 ale nie widzę żadnych różnic.

Czy istnieje jakiś pewny sposób na jednoznaczne sprawdzenie w jakim trybie pracuje dysk?

EDIT:

Jeszcze jedna rzecz na którą wcześniej nie zwracałem uwagi, z dysku systematycznie znika miejsce mimo iż poza bardzo lightowym przeglądaniem stron nic nie robię wczoraj wieczorem było 82GB wolne, dzisiaj 79,9 po ponownym uruchomieniu już 79,5GB. O co z tym chodzi :)?

(Semtex) #9

Wygląda że codziennie robi Ci się punkt przywracania, możesz zmienić ilość miejsca w zaawansowanych opcjach ustawień systemu.

Nie rozumiem po co instalowałeś jakiś extra sterownik podczas instalacji systemu, jeżeli przed instalacją systemu w BIOS jest ustawione AHCI to system z automatu zainstaluje się w tym trybie, niczego ekstra nie trzeba instalować, gdy jesteś gotowy z systemem to instalujesz sterownik chipsetu i po sprawie.

Wygląda na to że się namieszało i w BIOS masz AHCI a w systemie IDE, dziwne bo powinieneś dostać BSOD na boot screen i tyle :stuck_out_tongue: W BIOS ustaw raz jeszcze AHCI dla dysku-> F10 -> zobacz jak system wystartuje, jak żuci na Boot screen BSOD to znaczy że musisz raz jeszcze sprawdzić ustawienia rejestru.

(pawcio1212) #10

nie wiem jak u kolegi ale u mnie jest tak

IDE - Kingston

AHCI- IDE Kingstom

(po zmianie na IDE nie włącza się system instalowany na AHCI)

ja tego nie rozumiem ani trochę u siebie ale na raid nie działają sterowniki ahci tylko sterowniki raid

myślę że u kolegi jest dobrze albo obaj mamy jakiś błąd

(bigleo66) #11

jak w BIOS usatawione dobrze AHCI, to wartosc w rejestrze powinna byc "0" a nie "3"

(logo88) #12

Przesyłam dwa zdjęcia żeby pokazać jak to wygląda w biosie, obecnie jest również podłączony drugi dysk (talerzowy) ale i bez niego w sekcji BOOT dysk SSD występuje jako IDE:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c3a8c5636a262054.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/dc8da76fe26eabcf.html

Ściągnąłem ze strony producenta aktualizację firmware dysku ale niestety aktualizacja w mini programiku kończy się niepowodzeniem (w instrukcji jest informacja żeby dokonać aktualizacji dysk musi być w trybie AHCI więc niestety nie jest). Ale dlaczego?

Skłaniam się ku formacie i postawieniu systemu na nowo ale jak to zrobić w tym momencie żeby było OK i żeby dysk rzeczywiście działał w trybie AHCI