Kilka pytań apropo Linuxa

  1. W jakim jęzuku pisane są polecenia w Linuxie (według mnie Perl ale moge sie mylic)

2)Czy da sie uruchomic Internet w Ubuntu 6.12 z Live CD - bez wgrywania systemu. Mam Neo 512, Modem Speed Touch Thomsona. Jeśli tak to JAK

  1. Jak uruchomic jakieś gry/programy na Ubuntu z LiveCD ( do dyspozycji mam pendrive Gb)

  2. Jakim programem można uruchomic gry z Windowsa na Ubuntu (czy da sie z Live CD - bo nie wgrywam go na dysk)

  3. Czy macie/znacie link do jakiegoś bezpłatnego kursu obsługi Linuxa od Podstaw aż do końca (Najbardziej mnie interesuje kurs programowania i obsługi tych funkcji niedostępnych z menu - takie co trzeba wykonywac w terminalu)

6)Czy można jakoś przeglądac dyski twarde z Windowsa XP poprzez Ubuntu z Live CD

_____________________

A dlatego chce z Live CD bo mam dysk zapchant prawie cały (obydwie partycje zapchane w 2/3) a zeby wgrac lina trzeba osobne partycje (do ubuntu potrzeba 3 - na system, na pliki i zapasowa jakas) i jak wgrywalem Ubuntu to Mi kompa zryl i nie mialem XP tylko samegoLina ( a zrobiłem nowe 4 partycje - odciołem z dysku D) naszczęscie sie wyratowalem usuwając Lina i jego Partycje.

Ale to mało wązne. Ważne Ze Moge tylko Z LIVE CD -przynajmniej u kolegi uruchomie , zrobie co trzeba i zabieram ( systemu nie ma)

B chce zostac hakerem (tym dobrym)

  1. Znaczna większość C\C++ , reszta to skrypty w perlu,pythonie,bashu itd

2, jesli są sterowniki to się da http://www.ubuntu.pl

  1. Wine/cadega - na livecd nie opłacalne

  2. http://www.newbie.linux.pl

  3. Można

  1. nie ma pojęcia co to jest w każdym razie proste jak ktoś wcześniej znał dosa to troche tak to wygląda często wygodniejsze niż klikanie.

2.Stery uagle-atm na płycie i konfiguracja z wielu dostępnych na necie poradników nie próbowałem ale powino pujść choć może nie bo jak doinstalujesz linux-headers ? np. no może ,że to wersja 6.12 to kto wie spróbuj

3.Te co są zainstalowane możesz włączyć innych chyba się nie da ale nie jestem pewien.

4.Wine i codega ale na live cd na pewno się nie da.

5 Co do ubuntu to masz fajny poradnik i zacznij od tego http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu_Edgy_pl

6.Można jak masz ntfs-g ale z live cd się nie da.

Podsumuje :lol:

Dziki Chłopcy - przydatne Informacje. A może więcej o tym internecie i przeglądaniu dysków ???

OCZYWIŚCIE Z LIVE CD

Więcej informacji znajdziesz jak przejrzysz przyklejony temat (swoją drogą, od tego powinieneś zacząć) oraz odwiedzając pana Google.

To może ja też dorzucę moje 3 gorsze.

Może zamiast zabawy z LiveCd lepiej postaw Linuksa pod jakąś wirtualną maszyną? Np. VirtualBox, Microsoft Virtual PC, VMWare. Wtedy będziesz miał możliwość pouczenia się Linuksa bez tworzenia nowych partycji.

Pozdrawiam

Mam VirtualBox i na nim tez sie uruchamia system z obrazu. A da sie zainstalowac System na wirtualnym dysku ??

Oczywiście. Tworzysz dysk i po uruchomieniu w VirtualBoxie LiveCd normalnie instalujesz. System zainstaluje się na wirtualnym dysku. Do testowania świetna sprawa.

Pozdrawiam

A zeby zainstalowac Ubuntu na Virtual Box to trzeba zrobic tak jak normalnie 3 wirtualne dyski (1 na system 2 na pliki i 3 jakaś pamięc podręczna) czy wystarczy 1 ??

baciany Utworzysz jeden Wirtualny DYSK i podzielisz go na wirtualne PARTYCJE.

Ahaś. Dzieki.

Złączono Posta : 24.04.2007 (Wto) 15:29

P.S

Ile potrzeba do instalacji Linuxa (Ubuntu) Ile dysku

Takie minimum (z graficznym środowiskiem) to coś koło 4-5 gb + swap. Jeżeli chcesz się uczyć to będziesz pewnie miał trochę softu i inne środowiska więc lepiej daj 10-15 (z tym, że raczej nie wykorzystasz do końca), ale ponieważ ten dysk jest dynamicznie powiększany max nie ma znaczenia.

Pozdrawiam

Ha, tylko ze ja moge tak do 5 giga sobie zrobic. Mam tak Dysk Zawalont Ze łohgoho. na C zostało mi 1.7 Gb a na d 10 Gb.

Teraz czyszcze system/dyski wgrywam programy do optymalizacji Windows i czyszczenia rejestru itp. Juz na C zwolniłem do…

Nic mi nie zwolniło. ździerstwo. Usunąłem cały folder Cokies itp.