Kilka pytań dot. standardów 802.11

Dysponuję routerem Dlink-DIR300 rev b z zainstalowanym DD-WRT.Jest on ustawiony obecnie na tryb mieszany b/g (domyślny). Czemu maksymalne osiągane prędkości wynoszą około 11Mb/s, skoro standard powinien udźwignąć do 54? To samo w trybie “tylko g”.

Kolejne pytanie: router domyślnie nie obsługuje standardu 802.11n, jednak DD-WRT już na to pozwala na tym urządzeniu. Po ustawieniu sieci w tryb n maksymalna osiągana prędkość (laptop też ma sieciówkę n) to około 22Mb/s - czyli też za mało, standard pozwala na więcej. Czy może to być spowodowane tym, że obsługa “enki” została sztucznie dodana przez oprogramowanie? W ogóle router zdaje się mocno ograniczać sieć - przy podłączeniu się do niego kablem speedtesty pokazują ~30Mb/s, natomiast podłączając komputer bezpośrednio do modemu otrzymujemy poprawną wartość - 50.

Czy jeśli kupię taki router z prawdziwego zdarzenia w pełni obsługujący N od samego początku będę mógł wykorzystać w pełni łączę 50Mb/s?

Przy okazji: w komputerze mam teoretycznie 4 porty USB 2.0, ale w praktyce wydaje mi się, że osiągane prędkości są zbyt niskie. Rozważam więc zakup bezprzewodowej karty sieciowej nie na USB, a na PCI. Jakieś zalety/wady względem USB?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi. :slight_smile:

Odpowiedź na pierwsze pytania znajdziesz tutaj: wybor-routera-przeczytaj-zanim-zadasz-pytanie-t419498.html

Tego akurat się domyślałem, ale dzięki. :slight_smile:

Jakieś pomysły czemu “n” jest obcinane do 20, a na kablu do 30? I tak chcę kupić nowy router z domyślnie “wbudowanym” n, ale jednocześnie nie chcę, aby potem się okazało, że problem leży zupełnie gdzie indziej.

BTW: w powyższym linku zaintrygowało mnie zdanie:

Jak to wygląda w przypadku routerów dwuantenowych? Na sieciówkach z jedną anteną wydajność będzie taka sama jak w przypadku routera z jedną anteną?