Kilka pytań: kopia zapasowa i automa. odzyskiwanie systemu

Witam,

pobrałem dzisiaj z portalu prezentację na temat odzyskiwania i przywracania systemu. Ale powstało mi kilka pytań i wątpliowości na które chciałbym poznać odpowiedzi, a mianowicie:

  1. Co zrobić jeżeli Ja mam nowy komputer z salonu i on nie ma FDD? Wiem, że potrzebna jest dyskieta ale nie mam miejsca na napęd FDD. Mam czytnik kart pamięci w tym miejscu i go bardzo czesto używam więc nie mogę go wymontować, a po drugi mam plomby na obudowie.

  2. Jeżeli mój obraz dysku C: ma wielkość 30GB a nie mam napędu/nagrywarki Blu-ray to czy mogę za pomocą programu UltraISO utworzyć z tej kopii zapasowej obraz dysku DVD i ten obraz podzielić na mniejsze tak aby było kilka lub kilka płyt DVD?

  3. Jakim programem podzielić plik 30GB (już jako obraz DVD) na części po 4,7 GB? Tylko nie chodzi mi o WinRar ale o to aby ten duzy obraz DVD 30GB podzielić na mniejsze podobrazy 4,7GB.

Pozdrawiam i oczekuję odpowiedzi.

:o

to ile ma saMA partycja ?

kosior6 sama partycja ma 35GB. Mam poprostu duży dysk i wiele programów z których korzystam. Ostatni reinstall systemu był 1,5 roku temu. nie mam żadnych wirusów itp. A potrzebuje mieć obraz w razie jakiś kłopotów z systemem.

Proponuję BootIt Next Generation http://www.terabyteunlimited.com.

Program sam Ci podzieli pliki w zależności od pojemności płytki.

Natomiast po stworzeniu obrazu do pliku(ow) *.IMG, do edycji tego pliku użyj maleńki darmowy dodatek do niego pod nazwą TBIView

pozwala na eksplorację utworzonych przez niego obrazów dysków

podobnie, jak jest to rozwiązane w Ghost Explorerze. Do pobrania ze strony

http://www.terabyteunlimited.com.

Teraz, dla wszystkich plików .img pod prawym klawiszem myszki powinieneś

mieć polecenia View oraz Eksploruj. Problem jest wówczas, kiedy inne

programy “zawłaszczą” rozszerzenie .img dla siebie. Np. WinImage tak

robi, albo IrfanView czy PowerArchiwer… dlatego lepiej dodać sobie

własne polecenie dostępne spod Eksploratora, otwierające takie archiwum.

Na szybko - utwórz sobie pliczek np. TBIView.reg z zawartością:

REGEDIT4

[HKEY_CLASSES_ROOT*\shell\Otwórz z TBIView]

[HKEY_CLASSES_ROOT*\shell\Otwórz z TBIView\command]

@=“Explorer.exe /root,{71735C00-4736-11D6-A0E0-0002B364F69B},%1”

Kliknij dwa razy (spod Administratora). Od tego momentu będziesz miał

możliwość otwierania dowolnego pliku w TBIView, choć oczywiście sens ma

otwieranie wyłącznie plików utworzonych przez BootIt z rozszerzeniem

.IMG.

Derelion , moim zdaniem tworzenie tak dużej kopi partycji nie ma sesnu, nie lepiej do czasu reinstaluj jechać tak jak jest potem partycję systemową, pomniejszyć i dopiero wtedy zrobić obraz ?

Bo obrazk 30Gb to tak nie bardzo :stuck_out_tongue: :confused:

Jeśli chodzi o dyskietki, to bez nich się nie obejdzie - jedynym rozwiązaniem w Twoim przypadku jest dołączenie FDD na USB.

Lub skorzystać z alternatywnych programów do tego celu:

:arrow: http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=53368

Pozdrawiam

kosior6 :spoko:

Może i to dobre wyjście, ale co będzie jak np. jutro lub za tydzień padnie mi system? Wszystko teraz hula tak jak powinno, wszystko mam potrzebne, więc potrzebuję zrobić obraz partycji.

A czy można np. wziąść od kogoś te pliki, które mają być na tej dyskietce i np. je dodać na jakąś CD bootowalną?

Nie, zakładając że korzystasz z ASR:

  1. Musisz podawać pliki na dyskietce, nie ma innej możliwości

  2. Muszą to być pliki wykonane na Twoim komputerze, inaczej instalacja albo nie powiedzie się, albo pojawią się poważne błędy - jest to podyktowane tym, że dyskietka zawiera m.in. układ Twoich partycji i podstawowe ustawienia