Kilka pytań na temat Windows Vista

Witam. Posiadam laptopa z wgranym już systemem Windows Vista Home Premium 32bit. Jednakże chciałbym to zmienić. Mam następujące pytania w związku z tym:

  1. Posiadam płytę Windows Vista Home Premium SP1 OEM PL( mam oryginalny system więc wolno mi posiadać jego kopię i taką też sobie załatwiłem) i czy wgrywając z niej na nowo system mogę dokonać wybory pomiędzy 32 a 64 bit, czy jest to już z góry ustalone i nie ma możliwości wyboru?

  2. Posiadając oryginalnego Windows Vista Home Premium na jakie inne systemy mam licencję? Słyszałem że ma się licencje na systemy kiedy dokonuje się downgrade. Jasne jest dla mnie że przy upgrade ta zasada nie działa.

  3. Pytanie na temat Windows Vista Ultimate: czy płyta z tym systemem zawiera pakiet wszystkich innych i przy instalacji możliwy jest wybór systemu i wybór czy ma być on 32 czy 64 bitowy?

Z góry dziękuję za zaspokojenie mojej ciekawość. Pozdrawiam.

  1. z góry ustalone, nie ma możliwości wyboru między 32 a 64 bity

2.downgrade chyba do windowsa xp home o ile pamiętam

3.tak zawiera inne wersje visty taka płyta jednak jak w pkt. 1 nie ma możliwości wyboru bitów.

2.Na żaden inny.

według umowy masz prawo do instalacji starszego systemu tzw.downgrade ale nie masz licencji na nic innego oprocz systemu z jakim zakupiłeś kompa downgrade mozesz zrobic ale oczywiscie musisz zakupic np.xp który chcesz zainstalowac w moim przypadku koszt zakupu xp wyniosł 340zł a vista została na ukrytej partycji dysku twardego wiec w tej chwili posiadam licencje na 2 systemy

Można też przeprowadzić downgrade do XP Professional, Media Center Edition, lub Tablet PC (ale nie Home Edition) nie dokupując ich oddzielnie, jednak tylko gdy masz Vistę w edycji Business lub Ultimate (Visty Home nie udostępniają takiej opcji).