Kilka pytań o linux (polskie litery)+ własne spostrzeżenia

Witam.

Zainstalowałem na starym komputerze Linux Ubuntu Elokwentny.

Wszytko działa jak należy, z jednym wyjątkiem. Jak otworzę plik txt to nie ma w nim polskich liter (jak włączę film z tekstem tak samo, jest bez polskich liter). I to tylko w tym przypadku, bo jak pisze tekst w Writer to działa wszystko jak należy. Powiedzcie mi co może być tego przyczyną i jak temu zaradzić?

Druga sprawa czy jest pod linux jakiś program odpowiednik Total Commander, albo freecommander bo trochę w Linuxie mi go brakuje?

Trzecia: czy muszę instalować jakiegoś firewalla?

Na koniec spostrzeżenia.

Ubuntu na kompie Celeron 633 MHz, 256 RAM, działa zdecydowanie szybciej niż Windows który był na nim kiedyś zainstalowany.

Nie ma żadnych problemów by się połapać, co gdzie znaleźć (pierwszy raz na oczy zobaczyłem Linuxa). Wszystkie programy zainstalowały się poprzez naciśnięcie jednej ikonki (super sprawa). Żadnych sterowników, żadnych problemów z kartą graficzną. Nic. Po prostu super.

Dla tych co się obawiają, ściągajcie Ubuntu Elokwentny i przekonajcie się sami, że nie ma czego.

Pewnie wszyscy słyszeliście o akcji policji w Jastrzębiu Zdroju, gdzie policja zarekwirowała ponad 100 komputerów z prywatnych domów. To jest wszystko prawdą.

Nagle się okazało, że wszystkich stać na orginalnego Windowsa.

Sprzedawcy już tyle zarobili, że w centrum Rybnika można już Windowsa kupić za 295 zł (przez jakiś czas w ogóle nie można go było dostać).

Jednakże dla tych co nadal nie mają ochoty kupować Windowsa, do internetu, muzyki, poczty, zdjęć, filmów itd. Linux jest idealny, nawet dla amatorów.

  1. Wina w kodowaniu. Jako że M$ nie trzyma się standardów, używają kodowania cp-1250 w Linuksie - iso8859-2/utf-8 - aby móc “widzieć” polskie litery, musisz zaznaczyć kodowanie cp1250 w mplayerze itd

2.Krusader

  1. Jeśli nie masz u siebie odpalonych żadnych serwerów to nie, ale nigdy nie zaszkodzi, zainstaluj nakładke na iptables (firestarter)

Muszę rozgryźć to co napisałeś,

no ale mam punkt wyjścia.

Wielkie dzięki

Wybacz ;>

Ok wiec…

Nie wiem czy używasz mplayera czy gmplayera, w gmplayerze w opcjach masz wybór odpowiedniego kodowania, jeśli mplayera to:

  1. Do pliku: ~/.mplayer/config dodaj:

    ffactor = 10

    subfont-text-scale=3

    fontconfig = yes

    subcp = cp1250

    font = “Arial Unicode MS, Verdana, Semper”

  2. Jeśli nie używasz serwerów http/www/ftp itp to raczej nie potrzeba, ale nie zaszkodzi mieć zainstaluj Firestartera

Wielkie dzięki.

Cieszę się, że nie podałeś mi wszystkiego na tacy.

Do tej pory w linuxie nie zrobiłem nic.

Zainstalowałem go i nacisnąłem ikonkę instalacja oprogramowania

(dzięki Ubuntu elokwentny).

Także muszę dojść do paru rzeczy sam

(brak czasu, bo ciągle pracuje na laptopie w XP HE, a komp jest dla rodzinki)

ale jak co to znowu będę pytał.

Narazie wielkie dzięki

Wesołych Świąt :smiley: