Kilka pytań odnośnie kontrolera RAID

Witam.

Mam płytę Asus P5Q która posiada 2x PCI-E 1x i 1x PCI-E 16x.

Chciałem kupić kontroler RAID, konkretnie ten: http://www.adaptec.com/en-US/products/C … /SAS-2805/ i mam kilka pytań w związku z tym.

  1. Czy jak wsadzę ten kontroler (PCI-E x8) do mojego złącza PCI-E x16 to będzie działać?

  2. Ma on dwa wyjścia SFF-8087 które obsłużą 4 dyski SATA (tak pisze na angielskiej Wikipedii), ale czy mogę tam podpiąć normalne dyski pracujące w standardzie SATA2? Czy to muszą być jakieś specjalne dyski np. SAS?

  3. Co powiecie o tym kontrolerze RAID? Zależy mi głównie na RAID10, więc nie przeszkadza mi to, że nie obsługuje on piątki. Średnia jego cena to 900PLN. Da się kupić coś lepszego za ~1k?

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam

smokeing

Tak.

Nie chce mi się czytać, co pisza w Wikipedii, nawet nie chce mi się czytać za ciebie dokumentację techniczną produktu. W googlach na pewno można znaleźć też specyfikację i zdjęcia złącza SFF, od siebie zaś mogę tylko dodać: dyski możesz podpiąć SAS lub SATA - potrzebny ci będzie tylko odpowiedni kabel (jakie kable Adaptec daje w komplecie ? nie mam pojęcia)

Nie używałem - więc nic nie powiem. Jeśli zaś chodzi o “coś lepszego” - to nie znając przeznaczenia RAID-a można co najwyżej gdybać i przypuszczać, że jest ci potrzebny kontroler zdolny obsłużyć do 128 dysków.

Znalazłem kabel SFF-8087 => 4x SATA, tylko jako że nie znam się na dyskach nie wiem czy muszą to być jakieś specjalne dyski czy może być to dowolny dysk SATA.

Znalazłem coś takiego: http://www.ceneo.pl/1802641

Chciałem na kontroler przeznaczyć ~1000PLN. Najlepiej byłoby gdyby obsługiwał co najmniej 8 dysków SATA2 (koniecznie 3Gb/s), obowiązkowo RAID10 (RAID5 też mile widziany, ale to drugorzędnie), oraz żeby miał co najmniej 128MB cache.

No i musi być oczywiście na PCI-E, nie może być na PCI-X.

Z góry dziękuję za odpowiedź

smokeing

nie wiem, po co Ci taki kontroler, ale skoro juz to choc doczytaj co w paczce jest:

na dobry kontroler trzeba wydac troche wiecej, np. taki http://www.lsi.com/storage_home/product … as9260-8i/

zysk? 4x samsung 64gb ssd…

4xssd64gb.png

do domowych zastosowan nie nadaje sie… w zasadzie 8)

Chcę zrobić macierz na której będzie stał Oracle.

Po to mi taki kontroler. Chcę zmniejszyć szanse utraty danych z powodu sprzętowej usterki oraz zwiększyć prędkość odczytu.

Ten kontroler się do tego nie nadaje?

Clockwork, mógłbyś rozwinąć myśl: “na dobry kontroler trzeba wydać trochę więcej…”. Czyli ten jest niedobry?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

Smokeing

to troche rozjasnia sprawe…

pod baze powinien wystarczyc, choc 128mb ram to troche malo przy 64-bit’ach - potestujesz i sam sie przekonasz czy wystarcza… powinien, w tym ukladzie :sunglasses:

obecnie juz sie tym nie zajmuje, wiec lekko wypadlem z obiegu, ale powinno dac rade skonfigorowac na pierwszym kontrolerze 4x 128gb ssd, a na drugim backup i archiwum z 4x 1tb, mysle ze samsung F3 bedzie dobry - dwa taleze, 4 glowice gwarantuja ‘jakas’ niezawodnosc - w 4-ry taleze bym juz sie nie pchal, bo glosniejsze, cieplejsze i wieksze prawdopodobienstwo padu…

A 128MB może nie wystarczyć? Od czego to zależy?

Wcześniej miałem RAID10 na ICH10R (tak wiem wiem, ale człowiek na błędach się uczy :stuck_out_tongue: ) złożony z 4x 320GB HDD. Zrezygnowałem z niego bo szybciej działał software’owy mirror, niż takie kombinowanie.

Teraz postanowiłem zainwestować w lepszy kontroler i powrócić do idei RAID’u10

Ten Adaptec nie wystarczy na 4x 320GB? Przed założeniem tego topicu szczerze powiedziawszy myślałem nawet nad 6x 320GB…

Rozumiem polecasz dyski SDD? Mógłbyś mi powiedzieć dlaczego? Póki co posiadam 4x 320GB Seagate HDD i te chciałem wykorzystać.

Z góry dziękuję za odpowiedź

Smokeing

Dwie rzeczy wtrącę: dyski SSD może i są fajne i szybkie, ale nie zaryzykowałbym stawiania na nich RAIDu, szczególnie do obsługi dużej bazy danych (4x320 GB to nie w kij dmuchnąć). I będę się tej opinii trzymał jeszcze co najmniej 3-4 lata.

Co do pamięci kontrolera - ciężko ocenić, bo tu potrzebna byłaby analiza obciążenia choćby tego softwarowego RAIDa … za to jestem pewny w 100%, że przy tym Adaptecu bezwzględnie należałoby zadbać o poważny zasilacz awaryjny podtrzymujący zasilanie komputera. Albo poszukaj kontrolera z własnym układem podtrzymania cache.

mea culpa, bo napisalem kontroler a myslalem ‘kanal’ #-o

ten adaptec wystarczy na 8x sata, bo takie ma kable w pudelku - do jednego kanalu mozesz podlaczy 4 hdd w raid0 (ssd, ze wzgledu na szybkosc i wartosci odczyt/zapis, co przy bazie danych napewno sie przyda), do drugiego podlaczasz 4x 320gb (jeszcze jakie, bo niektore dyski sa dosc wolne) i tu mozesz sobie kombinowac - jeden na backup, a 3 w macierz jakas?

ps. przeczytales moze temat, z ktorego wzialem zdjecie? tam sporo jest wyjasnione wraz z testami roznych dyskow ssd vs. talerze w raid i pojedynczo…