Kilka pytań przy migracji z xp na win 7

(Pan Ziombl) #1

dodam że visty nie miałem.

1. Jaki jest układ katalogów? zbliżony do xp? czy bede szukać "program files" itp

2. Czy ze zintegrowaną grafiką na lapku system będzie chodzić poprawnie?

3. Ile ramu zjada świeży system?

4. Ile standardowo uruchamia procesów.

5. Czy jest lepszy od xp?

6. Płyty są rozumiem bootowalne?

7. Jak ze sterownikami do sata?

(rgabrysiak) #2

Ad. 1 Układ katalogów w większości jest taki sam, sa drobne zmiany ale bardzo ławto można się odnaleźć

Ad. 2 Tak będzie chodził poprawnie, wszystko zależy do czego wykorzystujesz sprzęt i jakie sa jego pozostałe parametry.

Ad. 3 Zależy jaka wersja systemu: 32 czy 64 bitowa, z własnych doświadczeń mogę powiedzieć że wersja x64 zajmuje około 1GB

Ad. 5 Zależy co rozumiesz pod pojęciem lepszy, jedni wolą pracować na XP inni na Windows Seven. Komfort pracy w dużej mierze zależy od posiadanego sprzętu i wykonywanej na nim pracy

Ad. 6 Dokładnie tak samo jak w poprzednich systemach, więc nie rozumiem skąd to pytanie

Ad. 7 Wyjaśnij bardziej o co ci chodzi, jeżeli o to że w niektórych przypadkach przy intalacji Windows XP były wymagane sterowniki podczas instalacji systemu to podczas instalacji Windows 7 już takich problemów nie ma

(MaRa) #3

Wymaga minimum Intela 950 (954G), do wcześniejszych (915G, 855/865G) nie ma sterowników.

(Pan Ziombl) #4

3.... 1 gb ramu? o szok..

odnośnie mojego sprzętu pentium dual core 1,73 2 giga ram. grafika zintegrowana 128 lapek... typowo biurowy choć w diablo pogram nie powiem.. więc pytanie czy nie bedzie muliło nic..

1. Istnieje możliwośc manipulacji procesami? wyłączenie zbędnych żeby zaoszczędzić ramu?

9 Jak wygląda sytuacja z plikami rozruchowymi i boot.ini. można samemu edytować plik rozruchu w notatniku jak w xp?

1. Posiada własne narzedzie kopii zapasowej?

(rgabrysiak) #5

Piszesz że grafika zintegrowana ale i tak nie wiemy dokładnie jaka. Odnośnie sprzętu który posiadasz jeżeli myślisz o pracy m.in. biurowej to sprzęt da sobie spokojnie radę. Jeżeli jednak chcesz od czasu do czasu pograć, nawet w mniej wymagające gry, to moim zdaniem nie ma sensu instalować Widows 7.

Choć zawsze możesz pobrać wersję trial i przetestować działanie systemu na swoim sprzęcie.

Pozdrawiam

(Djluki) #6

Mam podobny laptop - Dual Core 1,73; 2 GB DDR2 i zintegrowaną grafę Intela. Używam Windows 7 Professional od początku pojawienia się na rynku i nie ma żadnych problemów. Chodzi mi tak ładnie jak XP, zero problemów ze sterownikami (jeżeli już nie ma do Win7, to te od XP wszystkie pasują). Jeżeli zaczniesz korzystać z jakichś bardziej wymagających programów - np Adobe Photoshop to poczujesz że na Win7 chodzi lepiej niż XP. Śmiało możesz migrować.

(mktos) #7

1. Wersja polska ma dziwne maniery lokalizowania nazw, więc zamiast "Program Files" może być "Pliki programów". Dodatkowo nie ma już katalogu "Documents and Settings", a jest Users (od Visty). [dygresja]

2. Używałem Windows 7 na Intelu GMA950, teraz używam na X3100, działa świetnie. Podobnie dobrze działał na 4500HD, zintegrowanej w stacjonarnym komputerze.

3.Tyle, ile potrzebuje. RAM wolny to RAM zmarnowany. Nie przejmuj się zajętością RAM, gdy zajdzie potrzeba, system zmniejszy bufory by dać jakiemuś programowi tyle, ile on potrzebuje. Dodatkowo, im więcej masz pamięci, tym więcej zabierze na starcie - na moim 2 GB laptopie obecnie zabiera 762 MB, na 6 GB stacjonarnym 1,82 GB (z czego 150 MB to Firefox).

1. Mój, dość czysty system na laptopie ma 76 procesów. Z czego 12 to różne rzeczy od HP i Intela, a kolejne 10 to moje programy działające w tle (Live, Zune itp.). Plus jeszcze kilka w rodzaju tabtip.exe których nie ma na zwykłych komputerach. Stacjonarny ma 80, z czego jak widzę ponad 30 jest specyficznych dla mojego systemu.

2. Zależy. Dla mnie tak. Zresztą już Vista była lepsza pod wieloma względami.

3. Oczywiście.

4. Większość kontrolerów zostanie wykrytych automatycznie. Jeśli nie - można je dostarczyć np. na pendrive.

5. Oczywiście. Zależy jeszcze co rozumiesz przez "zbędne" :wink:

6. Nie, jest zupełnie nowy bootloader wymagający, by jego dane edytować albo w trybie tekstowym przez narzędzie bcdedit.exe albo zewnętrznymi narzędziami graficznymi (EasyBCD np.).

7. Tak.

(DiamondBack) #8

@up trochę namieszałeś (miałeś w ogóle styczność z win7 kiedyś? :wink:)

1. Jedyna różnica to pliki programów. W XP pliki programów były przechowywane w katalogach domyślnych gdzie był zainstalowany program C:\Program Files\itd - w win 7 pliki dodatkowe (czyli inne niż po instalacyjne) są trzymane w C:\ProgramData\itd

2. Raczej pytanie czy będzie obsługiwać aero. Podaj model, albo sam sprawdź w guglach

3. x86 - 600-800MB

x64 - 800-1000MB

1. ... uruchamia 800MB procesów :stuck_out_tongue:

2. Na nowym sprzęcie - zdecydowanie

3. ke?

4. Osobiście nie musiałem się bawić w dodawanie sterów pod sata - ale ja mam desktopa :wink:

5. Jest sporo info na necie jakie usługi do czego są i co można spokojnie wyłączyć.

6. To już nie jest zwykły txt tylko program rozruchowy

7. Ma i znacznie bardziej rozbudowany niż w wypadku XP.

(Pablo79) #9

U mnie wygląda to tak:

Ad1. Podobny. Jeżeli są jakieś różnice, to niewielkie.

Ad2. W zależności do czego będziesz wykorzystywał swój laptop.

Ad3. U mnie system Windows 7 HP x86 zajmuje średnio około 650 do 850MB

Ad4. U mnie po wyłączeniu kilku usług to 41-42 procesy

Ad5. Dla mnie jest lepszym systemem niż postarzały już Windows XP

Ad6. Tak

Ad7. Nie miałem żadnych problemów ze sterownikami SATA do kontrolerów dysku (analogicznie było w poprzednim systemie Windows Vista)

Ad8. Tak. Tyle że to ty musisz zdecydować które są niezbędne dla prawidłowego działania systemu a które zbędne - zresztą w sprawie optymalizacji usług było już sporo wątków na tym forum, ewentualnie http://www.google.pl

Ad10. Tak

(Pan Ziombl) #10

nie miałem ani visty ani 7 więc sie zastanawiam.. xp znam doskonale i obawiam sie nowego systemu.. sporo wyjasliliscie mi :wink:

moj komp to hp compaq 6720s