Klonowanie dysku HDD 2.5"

(Ogi x3) #1

Witam.

Dokonałem zakupu nowego dysku do mojego lapka, mianowicie wybór padł na Samsunga 640GB którego talerze obracają się z prędkością 7200rpm (HM640JJ) ale mniejsza o to :smiley:

Mianowicie, przymierzam się do klonowania dysków, reinstalacja systemu odpada w 100%. Zależy mi też aby pozostała struktura partycji została nietknięta (z powodu partycji ukrytych - recovery od Acera i operacyjnej dla Sevena). Po sklonowaniu chciałbym poszerzyć partycje (w końcu przesiadam się z 250 na 640GB). Jak się do tego zabrać? Czy nowy dysk sformatować przed klonowaniem? Jeżeli tak to jakim oprogramowaniem? Dysponuje kieszenią do dysku HDD, planowałem podłączyć nowy dysk do kieszeni przez port USB, sklonować cały dysk za pomocą programu EASEUS Todo Backup Home 2.0 i po udanej operacji włożyć nowy dysk do komputera i tam już przez systemowe narzędzie zarządzania dyskami rozszerzyć partycję. Nigdy nie zabierałem się za tego rodzaju rzeczy a na dysku znajdują się bardzo ważne pliki których nie mogę uszkodzić czy usunąć.

Proszę o podpowiedzi. Jeżeli ktoś robił już coś takiego proszę o opisanie w krótkich krokach jak się za to zabrać i jakiego oprogramowania użyć.

(SilberPunkt) #2
  1. Zrobiłeś sobie płytki recovery (to tak na wszelki wypadek)?

2. Raczej ciężko będzie sklonować dysk a w szczególności partycję z działającym systemem. Może jest soft, który to potrafi ale według mnie konieczny będzie jakiś komputer na którym zainstalujesz soft do klonowania po czym podłączysz dysk 250G poprzez USB i wykonasz jego kopię do pliku a następnie podłączysz tak samo dysk 640GB i przywrócisz obraz dysku z utworzonego wcześniej pliku.

Być może dałbyś radę zrobić to na laptopie uruchamiając go z jakiegoś LiveCD z Linuksem który ma na pokładzie soft do klonowania dysków.

Masz o tyle komfortową sytuację, że możesz sobie pozwolić na eksperymenty. Dopóki nie ruszysz źródłowego dysku 250Gb dopóty będziesz zawsze miał w zanadrzu sprawny system na swoim starym dysku.

:roll:

(Ogi x3) #3

Zrobiłem to od razu po kupnie laptopa ; )

Właśnie to mnie zastanawiało. Jakim programem zrobić kopię całego dysku (łącznie z partycjami)?

@edit:

A clonezilla nie dała by rady z takim wyzwaniem? O ile dobrze się orientuje to startuje ona z poziomu dosu, tylko czy wykrywa dyski USB i klonuje dyski łącznie z zachowaniem struktur partycji? :?:

(SilberPunkt) #4

Ja takiego oprogramowania nie używam (używam DOSowego Ghosta uruchamianego z dyskietki i dysponuję napędem FDD na USB).

Coś mi jednak świta, że nie do końca mam rację z tym klonowaniem partycji systemowej... ale nie będę Cię wprowadzał w błąd - poczekaj na bardziej obeznanych w temacie.

(Patols) #5

Najlepiej zrobić kopię posektorową. Potrzebne będą kieszenie do dysku albo adaptery i np. hdclone.

(Ogi x3) #6

Mógłbyś bardziej rozwinąć swoją wypowiedź?

(Patols) #7

HDClone robi kopię całego dysku, więc masz 100%, że na nowym wszystko będzie hulać jak należy. Musisz mieć tylko jakiegoś kompa i kieszenie lub adaptery aby do tego kompa podłączyć stary i nowy dysk.

edit: do rozszerzenia partycji lub utworzenia nowej z wolnego miejsca korzystam z EASEUS Partition Master Home Edition.

(Filolupus) #8

Podobne rzeczy z powodzeniem robiłem Clonezillą (np. jeden dysk w laptopie, a drugi przez przejściówkę usb).

Można zrobić obraz dysku albo klonować bezpośrednio z dysku na dysk.

Clonezilla sama się zajmuje układem partycji itp. na dysku docelowym (nic nie trzeba formatować).

(Patols) #9

W HDClone też chyba tak zrobisz. Na razie zawsze klonowałem uszkodzone dyski więc potrzebowałem innego kompa i dwa adaptery.

(Ogi x3) #10

A mogę zrobić to z laptopa, nowy podpiąć pod USB a HDClone odpalić z pendrivea z poziomu BIOSa?

I czy formatować nowy dysk przed klonowaniem?

(Jjoasz) #11

Paragon nie wymaga formatowania i mozna dowolnie ustawic wielkosc partycji - jesli klonuje sie partycjami - przy klonowaniu calego dysku nie ma takiej mozliwosci, szczegolnie 1:1...

(Patols) #12

Spróbuj z poziomu windowsa, a w kieszeni nowy dysk. Tak jak pisałem na razie klonowałem zawsze uszkodzone dyski więc korzystałem z innego komputera. Formatować nie musisz.

(Ogi x3) #13

Nie muszę - tyle wiem, ale czy nie będzie to się w żaden sposób negatywnie później odbijało?

Jutro będę z tym walczył z tym klonowaniem.

(Jjoasz) #14

a, wiesz chociaz co znaczy 'formatowanie'? chyba nie...

i nie, nie bedzie mialo zadnych skutkow ubocznych ani negatywnych 8)

(Ogi x3) #15

Po co ta dygresja? Wystarczyłaby sama odpowiedź.

(Rovou5hou) #16

Dałaby. Powiem więcej, to całkiem dobry kawałek softu. Za free i bez głupawych ograniczeń licencyjnych. W jednej rzeczy się mylisz, jest ona oparta na Linuksie , a nie DOS'ie. To zdaje się fork Debiana / Ubuntu (zależnie od wersji).

Co do klonowania warto mieć na uwadze kilka szczegółów:

1. Zanim przystąpisz do majstrowania zrób backup wszystkich ważnych danych na zewnętrznym nośniku. Starczy, że podczas konfigurowania coś pomylisz i możesz obudzić się po fakcie z czystym dyskiem systemowym.

2. Jeśli planujesz zachować funkcjonalność partycji typu recovery konieczne będzie sklonowanie zawartości pierwszego sektora (MBR / Sector0), a w niektórych przypadkach nawet całej pierwszej scieżki (Track0). Dodatkowo obowiązkowe odtworzenie starego układu partycji. CloneZilla z tego co pamiętam powinna to umożliwiać. Ma multum zaawansowanych opcji, to prawdziwy kombajn.

(Ogi x3) #17

Za trzecim podejściem w HDClone chyba się udało ; )

Układ partycji i dane na nim pozostały lecz niepokoją mnie wykresy w HDTune.

110751e78bb8.jpg

Spadki ciągle na tym samych miejscach, dysk był defragmentowany i skanowaniem pod względem błędów jednak to nic nie zmieniło. Mój poprzednik Hitachi nigdy nie miał takich spadków.

Zakładka Health też apeluje

90ed81b9eacb.jpg

Nie wiem co to może znaczyć -.-

Dysk pod względem badsektorów też był skanowany i nic nie znalazł.

@Edit:

Czy może być to wina błędnej wykonanej kopii czy taka już natura tego dysku?

Jeszcze jakbym mógł prosić o nazwę jakiegoś dobrego programu do backupa, mianowicie poprzedni dysk mam w kieszeni i chciałbym zrobić kopie całej zawartości do jednego pliku i z przyzwoitą kompresją. Oczywiście musi posiadać możliwość stworzenia jakiegoś bootowalnego nośnika aby przywrócenie tych danych bez Windowsa było możliwe.

@Edit2:

A jednak, po dokładnym skanowaniu coś jednak znalazł.

d1ce26b00945.png

Co teraz? Dysk nadaje się do zwrotu?

(SilberPunkt) #18

Tak.

(Ogi x3) #19

Miał ktoś doświadczenie z sklepem Proline.pl ?

Dysk potrzebuje jak najszybciej, jak wygląda procedura?

Jak takie uszkodzenie jest traktowane? Jeżeli to nie będzie wymiana a reklamacja to jestem w dupie (o ile mi wiadomo to mają do 28 dni na reklamacje przez sklep) -.-

@Edit:

A Low Format? Ew. zwykły format? Może to nie jest to uszkodzenie fizyczne tylko błąd podczas klonowania dysku.

Jak zwykły format nie pomoże, chciałbym spróbować low formata, nie stracę gwarancji?

(SilberPunkt) #20

Oddajesz dysk w Proline i czekasz. Samsung wymienia dyski dosyć sprawnie - czeka się od tygodnia do dwóch.