Klonowanie - jak utworzyć partycje?

(Klossj23) #1

Witam.

Sklonowałem swój stary dysk 80 GB na nowy 160 GB za pomocą programu CopyWipew (uruchamiany spod BartaPe). Nowego dysku nie formatowałem przed użyciem. Wszystko przebiegło pomyślnie, a przynajmniej tak mi się wydawało (w CopyWipew wybrałems opcję Straight Copy).

Po uruchomieniu Windowsa (XP SP2) w zarządzaniu dyskami sprawa przedstawia się jak poniżej:

191c7d8ce8a51226m.jpg

Został mi pewien nie przydzielony obszar. Chciałem tam założyć nową partycję, ale polecenie jest nieaktywne. Zatem - czy coś już zbroiłem na etapie klonowania czy nadal jest szansa utworzenia tej partycji (nadal mam jeszcze Barta i narzędzia CopyWipew, SwissKnife, driveimage_xml). Jeśli to coś ułatwi to mogę usunąć tę partycję FAT32.

Wydaje mi się, że głupotę odwaliłem z tymi partycjami primary i rozszerzoną już wcześniej na dysku, który klonowałem.

Wtedy utworzyłem 3 partycje podstawowe i jedną rozszerzoną - a teraz już nie mam co tworzyć :smiley:

Rozumiem, że jeśli ma to być porządnie zrobione to - powinienem mieć jedną partycję primary ustawioną jako aktywną z systemem windows oraz partycję rozszerzoną - a w niej te trzy partycje od Linuxa i pozostałe. Da się to jakoś prosto przerobić czy jedynie mogę sobie zostawić tą od windowsa z systemem, a pozostałe muszę założyć od początku ?

(Dawiddek55) #2

te trzy partycje, to są te co pokazałeś na rozpisie, czyli dyski, do mandrivy, których windows nie czyta, ale pokazuje, że takie są :wink:

(Kolmar) #3

Nieprzydzielony obszar masz na końcu dysku, a nie w miejscu które wskazałeś na screenie.

Niekoniecznie musi to być w ten sposób który podałeś. Możesz stworzyć coś takiego:

1) Windows (podst)

2) Dane NTFS (podst)

3) Linux root (ext)

4) Linux swap

5) Linux home

Wszystko zależy od Twojej pomysłowości :stuck_out_tongue:

(Klossj23) #4

Dzięki. Powalczyłem trochę gparted i Bartem i teraz mam taki efekt:

08009314ccdd499am.jpg

Poza tym, że nowy dysk piszczy, wszystko jest ok. :frowning:

Dawidzie, niestety nie rozumiem Twojego pytania (jeśli to miało byc pytanie).