Klonowanie karty pamięci z 8GB do 1GB

Potrzebuję skopiować 1:1 dane z karty pamięci 8GB na kartę 1GB. Danych jest 610MB, więc to akurat nie jest problemem. Urządzenie, dla którego wykonywany jest klon: Nokia 5230 (Symbian s60v5).

Próbowałem to zrobić następująco:

a) Z poziomu Eksploratora Windows - porażka - telefon nie wykrył wszystkich danych na karcie tak jak powinien to zrobić (pewnie wynika to właśnie z faktu, że nie była to kopia 1:1).

b) Z poziomu FastCopy dla Windowsa - porażka - kopia, mimo że nieco “głębsza”, nadal nie jest taka, jak być powinna, a telefon nie chce współpracować.

c) Z poziomu DD (HDDRawCopy dla Windowsa oraz CloneZilla z LiveCD) - kopia urywa się po 1GB, gdyż niestety, DD próbuje skopiować “całą partycję”, i nie potrafi odróżnić pustej przestrzeni od zapełnionej, tak, aby pustą przestrzeń “przyciąć”.

d) Z poziomu XXCOPY dla Windowsa - porażka - efekt jak przy a) i b).

Czy znacie jakąś aplikację lub jakąś metodę, jak bezpiecznie sklonować zawartość większej karty na mniejszą? Objętościowo, system plików zajmuje 610MB, więc teoretycznie nie powinno być problemu. Zdarzyło mi się kiedyś za pomocą CloneZilli odzyskiwać dane z większego dysku na mniejszy, ale to była zabawa w pomniejszanie i powiększanie partycji w GParted i działo się to na zwykłym HDD, więc nie było zagrożenia, że dane będą ulokowane w losowym miejscu i ulegną “przycięciu”. Tak czy siak, w przypadku kart SD nie chce to działać.

Z góry dzięki za pomoc :wink:

Dane znajdują się także w ukrytych folderach. Je także musisz skopiować.

Wiem, mam odpalone pokazywanie ukrytych plików i plików systemowych, ale niektóre pliki nie chcą przejść :frowning:

Może trzeba telefon połączyć z komputerem (pod kontrolą Nokia PC Suite) i zrobić najpierw backup karty a później włożyć kartę 8 GB i wykonać restore ?

Nigdy tej operacji nie robiłem na swojej Nokii,więc nie gwarantuję,ale trzeba spróbować bo odbywa się to jakby pod kontrolą Symbiana.

Ok, problem solved. XXCOPY z odpowiednimi przełącznikami za drugim podejściem dał radę :slight_smile: Dzięki za porady i przepraszam za kłopot :slight_smile: