Klonowanie systemu na laptopie

Chciałbym się dowiedzieć czy jest to możliwe, odnośnie tej ukrytej partycji recovery. Czy jak ghostem lub innym upiorem wykonam klon win7 na laptopie, to po podmianie dysku (a właściwie dołożeniu 2go) i wrzuceniu systemu na ten nowy, windows się nawet nie zająknie? wszystko będzie śmigać, a partycja recovery nadal będzie działała poprawnie? I jak tego dokonać, nie wiem czy tak łatwo będzie mi ustawić, że na nowym dysku ma być partycja C. całą sprawę komplikuje właśnie to, że jest to lapek :confused:

Nie zająknie się pod warunkiem, że na partycje recovery przeznaczysz na nowym dysku identyczną ilość miejsca. Opieram tą tezę na Acronis True Image 2009

Nie jestem pewien, bo nie korzystam z partycji recovery, czy i partycja systemowa (czyli w większości przypadków C:) też nie ma być o identycznej ilości bajtów, aby z recovery skutecznie przywróciło “fabryczny” stan partycji.

Ale osobiście polecam instalację czystego windows’a i ręczne instalowanie sterowników, programów itd. i takiej partycji zrobienie obrazu awaryjnego. Instalujesz co tobie jest potrzebne bez zbędnych programów w wersji trial, demo i in. temu podobnych śmieci.

Niby to było by świetne rozwiązanie, ale na laptopach mam windowsa jedynie na tej partycji i żeby go zainstalować musiałbym ściągnąć najpierw pirata, żeby na moim kluczu go zainstalowac. chyba, że gdzieś się myle?

obraz-plyty-windows-t377290.html tu masz coś więcej.

Witaj, aby poprawnie działała partycja recovery oraz system musisz sklonować cały dysk! Dokonasz tego za pomocą np. Acronis True Image lub podobnymi programami do klonowania dysków.

Jeżeli sklonujesz dysk, ustawiasz w biosie który dysk ma byc dyskiem bootowalnym i po sprawie - po uruchomieniu systemu z nowego dysku stary możesz sformatować/usunąć partycje itp.

A jest coś jak do tego HP z linku, tylko do Dell? Tak żeby z tego recovery zrobić sobie obraz i na partycję? Klonowanie całego dysku mija się z celem, bo nie chce kupować drugiego takiego samego ale iny, lepszy, o innej organizacji partycji. Czy legalne było by instalowanie windowas z pirackiej plyty, ale na włąsnym kupionym kluczu?

tu na forum kilka razy był poruszany ten temat i zdania są podzielone. Ciężko jednoznacznie powiedzieć. Moim skromnym zdaniem jeśli tylko wersja Windows 7 się zgadza to nikt nie powinien się czepiać.

wielu myli partycje z dyskiem. Koledze wyżej chodziło raczej o partycję. I w tym przypadku trzyma Cię tylko wielkość partycji systemowej

p19koz - nie pomyliłem pojęcia partycja - dysk

Może czegoś nie rozumiem - wydaje mi się, iż chcesz podmienić dysk w laptopie/dołożyć nowy, który będzie dyskiem systemowym? Jeżeli tak, to po sklonowaniu całego starego dysku, otrzymasz na nowym dysku zarówno partycję recovery jak również partycje stworzone przy instalowaniu systemu. Jeżeli chodzi o wielkość nowego dysku - to, że będzie większy nie ma znaczenia, gdyż podczas klonowania będziesz mógł określić jaka ma być organizacja nowych partycji - tzn. jak przydzielić miejsce dla poszczególnych partycji na nowym dysku.

ale po co (i chyba jest niemożliwe przynajmniej w ACRONIS) robić obraz całego dysku. Skoro on chce system nic więcej. Chyba by napisał.

p19koz - Jak widać powyżej użytkownik zakładający ten wątek chce przenieść system wraz z partycją recovery na nowy dysk.

Więc aby tego dokonać należy sklonować cały dysk, tak aby później mieć dostęp do partycji recovery i móc przywrócić system do stanu fabrycznego.

pozdrawiam

Na dobrą sprawę, partycja recovery może zostać na starym dysku, nie chce jej stracić, bo jednak, chce mieć jakieś zabezpieczenie, no i windowsa, ale na tym się jej rola kończy. Może trochę niepotrzebnie tak ogólnie napisałem. Chcę podpiąć jakiś 32GB dysk SSD więc nie zmieszczę tam już recovery partition. A jednocześnie chcę działąć legalnie, skoro już wykosztowałem się na wen system.

W związku z powyższym, nie mogę klonować całego dysku, nie mogę klonować recovery, ghostem bym mógł zgrać system na partycję dowolnego rozmiaru, byle by się zmieścił obraz, ale czy to zadziała.

Może tego recovery da się na płyty zgrać z bootem?

Sklonuj w takim razie tylko partycje systemową i ciesz się OS-em na nowym dysku SSD. Użyć możesz Acronis True Image Home 2010