Kmpatybilność Arctic Cooling Freezer 64 PRO i procesorów AM2

Pytanie tylko do posiadaczy procków pod AM2 i tegoż chłodzenia.

Ostatnio wymieniłem pastę po roku i zauważyłem dopiero teraz, że powierzchnia podstawki radiatora to ledwo jakieś 80% powierzchni procesora. Efekt tego taki że procesor nie jest w całości pokrywany przez podstawkę radiatora, w efekcie czego na pewno są wyższe temperatury procka. Pytanie do was: Jak możecie po gimnastykujcie się trochę zajrzyjcie w miarę możliwości pod procesor i sprawdźcie czy u was też coś takiego jest.

Chciałbym wymienić to chłodzenie na zasadzie niezgodności z warunkami zakupu.Chłodzenie ma 2 lata gwarancji a kupowałem w znak.pl ciekawe czy uwzględnią moją reklamację.

Próbować możesz, ale słabo to widzę.

Pamiętaj, że procesor, to w zasadzie tylko mały kawałek krzemu pod środkową częscią metalowej pokrywy, krórą nazywasz procesorem.

Dlatego wystarczy bardzo dobry kontakt w środkowej jego części, by zapewnić poprawne chłodzenie.

Blisko 99% ciepła przepływa w kierunku prostopadłym, a nie równoległym do tej pokrywy.

U mnie jest zakryta cała powierzchnia procesora, być może źle założyłeś chłodzenie.

Pamiętaj, że procesor, to w zasadzie tylko mały kawałek krzemu pod środkową częścią metalowej pokrywy, krórą nazywasz procesorem.

Wiem o tym od dawna. Procesor to nie tylko rdzeń, więc to nie ja tak sobie go nazywam tylko po prostu tak jest. Pod tą metalową osłoną jest rdzeń, hardcorowcy zdejmują i tą osłonę by zyskać dodatkowo kilka stopni mniej na procesorze.

Paweł

Rozchodzi sie o to, że podstawka procesora ma mniejszą powierzchnię niż ta metalowa osłona rdzenia. Więc jak bardzo bym sie nie starał podstawa radiatora nie będzie pokrywać w całości tej metalowej osłonki.

Trochę dziwne. Mam na stanie w domu dwa x2 3800+ i w każdym ta metalowa osłonka jest mniejsza od podstawki(tej zielonej płytki) i AC Freezer pasuje idealnie. Myślę, że nie obejmuje tego gwarancja.

u mnie trochę widać… ale to tylko trochę i tylko boki…

Wrzuciłem fotkę (jakość nie powale ale widać co i jak) jak to u mnie wygląda.

u mnie to samo tylko ja mam ten bloczek z chłodzenia na środku a u ciebie jest bardziej na dole…

I właśnie to mnie właśnie wkur… Nie po to płacę żeby dostawać wybrakowany towar.

może to tak specjalnie? albo mamy starsze rewizje albo coś :wink: mi to nie przeszkadza ale i tak jest niższa temperatura niż na BOX-ie :wink:

Rdzeń procesroa, kolego KabutO , to nie ta metalowa pokrywka, którą uparcie nazywasz rdzeniem, tylko kawałek krzemu pod nią (na środku), nie widać go, po blache nie jest przezroczysta :wink:

Nawet, gdyby powierzchnia styku radiatora z procesorem była dwa razy mniejsza, ale poprawna, to nie zauważyłbyś różnicy w chłodzeniu procesora.

w sumie tak bo rdzeń jest taki czarny i jest pod pokrywką na środku (przynajmniej w celku tak było :wink: )

w 2 rdzeniowcach pewnie są 2 takie czarne kwadraciki :wink:

Kolego Karmazyn 65

Właśnie zwróciłem CI uwagę w innym poście(viewtopic.php?f=19&t=237903&p=1565894#p1565894)i znowu muszę to zrobić.

Rdzeń procesroa, kolego KabutO, to nie ta metalowa pokrywka, którą uparcie nazywasz rdzeniem (powiedz mi gdzie ja tak twierdzę?), tylko kawałek krzemu pod nią (na środku), nie widać go, po blache (zacznij używać polskiego słownika jak ja) nie jest przezroczysta (to mnie powaliło, kto by pomyślał że rdzenia nie widać bo blacha nie jest przezroczysta)

Procesor to jest całość: płytka PCB, krzem i nóżki i blaszka chroniąca rdzeń przed ukruszeniem (coś czego nie było w procesorach AMD pod socket A, czego efektem było częste wypadki ukruszenia tego rdzenia najczęściej przy instalacji chłodzenia procka). Doprawdy nie wiem skąd Ci się ubzdurało że uważam za rdzeń tą nieszczęsną metalową blaszkę. Przeczytaj sobie uważnie mój post z godziny 11:00

Klopas

W dwurdzeniowacach jest jeden taki rdzeń zarówno u AMD jak i Intela - 2 w 1. Dwa rdzenie są 4-rdzeniowcach Intela ( i chyba u AMD) i w starszych 2-rdzeniowacach Intela które oparte były o architekturę Pentium IV, było to takie na siłę sztuczne stworzenie 2rdzeniowca. Było to wyjątkowo pokraczne rozwiązanie.

Właśnie dlatego, że czepasz się takich szczegółów, a nie wiesz, że wystarczy 150-200mm kw. powierzchni styku radiatora z procesorem w jego środkowej części.

Reszta zależy od jakości kontaktu, przewodnictwa cieplnego materiału radiatora, jego powierzchni oraz przepływu powietrza i temperatury otoczenia.

Ew. jak wyżej, tylko zamiast powietrza cieczy, jeśli chłodzenie jest takiego rodzaju.

Ale gdzie masz napisane że ja uważam iż metalowa osłona rdzenia jest rdzeniem, przecież piszę po Polsku czy tak trudno zrozumieć. Mówisz o jakiś szczegółach ale nie potrafisz odpowiedzieć na jedno pytanie. W każdym normalnym radiatorze powierzchnia stopki radiatora zakrywa tą metalową osłonę. Skoro AMD daje taki cooler to znaczy, że każdy inny ma zakrywać całą osłonę.

Wynika to z Twojego rozumowania. Czepiasz się dwóch milimetrów niepokrywania pokrywki procesora radiatorem, co nie ma najmniejszego znaczenia dla jego skuteczności z powodów już przeze mnie opisanych.

Ciekawe, co powiesz o radiatorach ze stożkowym rdzeniem o średnicy 18mm? Że są wybrakowane?

Nie uwzględnią, bo Arctic Cooling Freezer 64 PRO już tak ma i nic tego nie zmieni.