Knoppix - problem z wielkością partycji

(Admin Kot) #1

witam serdecznie mam mały problem z zainstalowniem Linuxa (dokladnie to probowalem knopika) i wszystko poszlo super ma to o co mi najbardziej chodzilo bo widzi partycje fat a na dfodatek zajmuje malo miejsca z tym ze (i tu wlasnie tkwi problem) utworzylem partycje 2,5GB na system a po zainstalowaniu go na dysku i sciagniecia z netu kilka mega wyskakuje mi komunikat ze brakuje miejsca na dysku (dysk docelowy jest pelny za malo miejsca)

Czy to da sie jakos ustawic?? miejsca tam bylo duzo bo ponad 2GB a mi sie takie cos pojawia??

Prosze o pomoc

.:: szatan ::.

(Czarno to widzę...) #2

Każdy Linux to potrafi...

Sprawdź, czy rzeczywiście nie ma tam już miejsca - polecenie df.

2,5 GB to trochę mało, nawet dla Knopika.

(Admin Kot) #3

pokazuje 1,2GB miejsca wolnego

czy wogule jest mozliwe ze podczas instalacji linux odcial se kawalek partycji !!

:?

(Godzooki) #4

Linux ma w sumie 3 partycje: wlasciwa (system), swap i usr(pliki uzytkownika. przy instalacji powinienes ustawic wymiary wszystkich partycji i pliki sciagac do katalogu "home" napartycji uzytkownik.

(Jankulikowski) #5

Rozmiar partycji około 2 Giga na linucha lub knopika - to jest stanowczo za mało. Minimum /jak chcesz ściągnąć aktualizacje do niego/ jest 5 Giga i to tylko z jednym środowisku graficznym. Może to dlatego wyskakuje ci komunikat o braku miejsca na dysku? A jeżeli chciałbyś na nim pracować i zapisywać np. pliki muzeczne i gry a nie tylko do poznania tego systemu - to niestety, partycję trzeba zwiększyć.

(Admin Kot) #6

oki

powiekszylem partycje i narazie w miare jest spoko

wielkie dzieki za pomoc

pozdro :smiley: