Kodowanie tekstu

Witam, zalogowałam się na tej platformie specjalnie aby wysłuchać Waszych porad. Dysponuję tekstem kodowanym w ANSI, jak mniemam, bardzo proszę o pomoc w odczytaniu tego tekstu.

ANSI, to zestaw stron kodowych opracowanych przez Microsoft. Strona kodowa - w informatyce określa wariant przypisanych poszczególnym kodom binarnym różnych znaków pisarskich w ramach danego systemu kodowania.(wikipedia). Więc, jeśli posiadasz plik, który jest zakodowany w ANSI, to możesz go otworzyć zwyczajnym systemowym notatnikiem i wtedy normalnie przeczytasz tekst zapisany w tym pliku.

Dziękuję Ci bardzo za informację, wiedziałam, że sprawa musi być bardzo prosta :slight_smile: jednak jak się okazuje nie dla mnie … ja po otwarciu tekstu w notatniku otrzymuję zestaw znaczków.

Tzn jaki zestaw znaczków? Jakieś nic nie znaczące krzaczki? Hmmm, to dziwne w takim razie to nie jest plik zakodowany w ANSI. Czy to w ogóle jest plik tekstowy? Jakie ma rozszerzenie? Ewentualnie, jeśli możesz, to wrzuć go na jakiś serwer i podaj linka, to zobaczę o co chodzi.

Podałem Ci rozwiązanie z otwieraniem za pomocą notatnika, bo wyszedłem z założenia, ze jest to zwyczajny plik tekstowy. Ale chyba okazuje się, że niekoniecznie.

Witaj, jest to plik z rozszerzeniem .dag a dokładanie historia GG, teraz muszę do niej wrócić i nie mogę jej otworzyć :slight_smile: kiedy otwieram plik w notatniku wyświetla mi się coś takiego:

RC03 SOH NUL NUL NUL , NUL NUL NUL Ś NUL NUL NUL… przy czym skopiować mogę tylko RC03- pozostałe znaki wyświetlają się ale nie można ich nigdzie przekopiować (tu przepisałam ręcznie)!?

pomyślałam o kodowaniu, ponieważ szukając rozwiązań w notatniku zauważyłam, że system w rozszerzeniu paska “kodowanie” zaznacza ANSI, przez co przyszło mi do głowy, że tekst właściwy został zakodowany.

Zastanawiam się, czy jest to jeszcze do odtworzenia?

Może to pomoże, jak pilne http://www.fileviewpro.com/pl/file-extension-dag