Kodowanie VirtualDub / XviD - ciemny pasek z prawej strony

Mam problem z kodowaniem filmów kodekiem XviD - po prawej stronie obrazu robi mi się ciemniejszy od całej reszty pasek, tak jakby był nałożony tam lekko przezroczysty czarny pasek. Koduję programem VirtualDub 1.9.7, przy użyciu DivX takiego paska nie ma, pojawia się tylko przy XviD - ustawienia są wszystkie standardowe, nic nie grzebałam. W czym tkwi problem?

Spróbuj zainstalować najnowsze sterowniki do używanej przez Ciebie karty graficznej.

Pozdrawiam

A co ma do tego sterownik karty graficznej? 195.62 zainstalowane, po kodowaniu, pasek widnieje na komputerze, jak i na stacjonarnym DVD.

Może problemem nie jest samo kodowanie, ale to, jak Twoja karta graficzna przetwarza gotowy materiał. Spróbuj uruchomić przekodowany film na innym kompie.

PS. Co Ci szkodzi przeinstalować sterowniki. Za wiele czasu to nie zajmie a może właśnie tu kryje się problem.

Pozdrawiam

Tak jak już pisałam uruchomiłam przekodowany film na stacjonarnym DVD, w którym… nie ma karty graficznej i nie potrzeba mu nowych, lepszych, innych sterowników :evil:

Jakie są właściwości źródłowego wideo? Skorzystaj z MediaInfo i/lub Gspot.

Źródła są różne - zauważyłam to wyraźnie dzisiaj przy kodowaniu materiału zgranego z kasety VHS (przerabiane było z Hyuffa, obraz z przeplotem), gdzie ten pasek potrafi naprawdę zajmować ok. 10-15 pikseli obrazu, ale wzięłam pod lupę też filmiki przerabiane ostatnimi czasy z wmv czy mp4 na avi przy użyciu XviDa i też ten pasek jest widoczny, minimalny bo na 1 czy 2 piksele, ale jest.

A która to wersja Xvid’a?

Rozdzielczość wideo jest podzielna przez 16, 8, 4 czy 2?

Pasek nie jest widoczny na podglądzie w VirtualDub, a już po przekodowaniu?

Wytnij może fragment źródłowego oraz przekodowanego wideo i udostępnij…

1.2.2

Przez 2 na pewno… co do reszty bywa już różnie, ale nawet przy rozdzielczości 640x480 podzielnej przez 16 pasek po prawej stronie jest widoczny

Zgadza się - po przekodowaniu. Na podglądzie VirtualDub niczego takiego nie ma.

640x480t.th.jpg640x480 - pasek na 2 piksele (640 podzielne przez 16)

692x560.th.jpg692x560 - pasek na 4 piksele (692 podzielne przez 4)

686x444.th.jpg686x444 - pasek na 14 pikseli (686 podzielne tylko przez 2)

OK, widzę jakąś zależność, ale nie wiem dokładnie o co chodzi i nie ma chyba opcji, w której paska nie byłoby w ogóle?

Dziwne że efekt występuje nawet przy rozdzielczości podzielnej przez 16…

Nawet jeśli, to sam Xvid nie powinien mieć kłopotu z dekodowaniem takich rozdzielczości (czyli wygląda to raczej na ‘błąd’ przy enkodowaniu).

Początkowo gdy sprawdzałem, akurat efekt powtarzał się u mnie również - nieco się zdziwiłem (wcześniej tego nie miałem).

Później jednak zainstalowałem kodek od nowa (może wystarczyłoby tylko zresetowanie ustawień…) i wspomnianego efektu nie zauważyłem.

Wielkie dzięki Placio74 =D>

Reset ustawień nic nie dał, ale zainstalowanie XviDa od nowa już tak :slight_smile:

Teraz ciemniejszych pasków nie mam już nigdzie, nawet przy najdziwniejszych rozdzielczościach. Więc jeszcze teoretycznie skoro już poruszyłeś tę kwestię - jaka to różnica czy wyjściowa rozdzielczość jest podzielna tylko przez 2, 4… czy przez 16?

Zacytuję kolegę z VA:

Inna sprawa to samo dekodowanie - jak stacjonarne odtwarzacze radzą sobie z wideo o rozdzielczościami o podzielniku mniejszym niż 16 (a szczególnie 2)…