Komenda shutdown - jak uzyskać dostęp?

Witam!

Mam mały problem… Mam w sieci 2 komputery, i jednym z nich, chcę wyłączyć ten drugi… Sęk w tym, że chcę tego dokonać za pomocą Windowsa, a konkretnie komendy shutdown… Nie chcę żebyście odpowiadali mi np “zainstaluj taki a taki program i po sprawie…” Moim zdaniem jest to pójście na skróty, a mi chodzi o naukę, a nie żeby tylko wyłączyć maszynę…

No więc do rzeczy: Mam 2 kompy, jeden z Win Vista Home Premium (z niego chcę wyłączyć) drugi z Win XP prof (który chcę wyłączyć)

W XP mam konto administratora, z hasłem. Na Viście wpisuję w konsolę “shutdown -s -n \192.168.2.101”, i wyskakuje mi komunikat “acces denied [5]” czyli nie można uzyskać dostępu…

Jeśli wpisuję to samo w XP (czyli nakazuję mu samemu się wyłączyć), to działa… wyskakuje ładnie okienko, pisze że ta 60s wyłączy i ładnie odlicza…

Moje pytanie brzmi: jak uzyskać dostęp do komputera z XP? na głupi rozum, to jeśli profil na XP jest strzeżony hasłem, to powinno mnie gdzieś o to hasło poprosić…

Dodam, że oba komputery współpracują w sieci, tzn mają tą samą sieć, widzą się, działa pulpit zdalny itd…

Ja bym proponował podłączyć się za pomocą telneta i dopiero wtedy wpisać komendę ;p

Nie powinno być przypadkiem shutdown -s - m \192.168.2.101? Zamiast IP możesz też podać nazwę komputera.

Pozdrawiam!

tzn? nie jestem jakimś znawcą, i nie wiem o co biega :wink: rozumiem, że to nie żaden program…

Jeszcze tak myślałem, że to może być wina routera… mogą być w routerze jakieś opcje odnośnie blokowania dostępu?

sorki :wink: literówka mi się wkradła :wink: oczywiście w komendzie wpisuję -m…

A co do numeru IP, to wiem, że może być nazwa komputera, ale dla mnie prościej jest IP zapamiętać :wink: po prostu mam pamięć do cyferek :stuck_out_tongue:

Telnet to program do zdalnego łączenia się z komputerami w sieci ale z tego co mi wiadomo w Windowsie (Vista) zostało to zablokowane ze względów bezpieczeństwa, więc wystarczy to zapewne tylko odblokować. Poszukaj informacji na stronach Microsoftu, mają tam tego typu poradniki, FAQi itp.

Sprawdź jeszcze, bo może jednak u Ciebie działa:

telnet 192.168.2.101

Jak się już zalogujesz do komputera to wykonujesz polecenie shutdown tak jakbyś siedział przy tym komputerze bezpośrednio.

Pozdrawiam!