Komp nie wykrywa cd-romu

Witam

mam dwa komputery jeden z win XP, drugi z 98. Chciałem na 98 dać necika, ale żeby zainstalować tą głupią neostrade trzeba mieć cd-rom - a mam nawet 3, tylko na starym kompie od jakiegos roku nie wykrywa mi cd. Czym to może być spowodowane ?? Cdrom działa, sprawdzałem na nowym kompie, taśma cdrom - płyta główna jest dobra nie zauwazyłem, zadnych przepaleń, ani nic. Jak wykryć na 98 ten cd-rom ?? Tak samo nie mogę wgrać tam XP. Kiedyś udało mi się, a teraz nie mogę :expressionless:

Czy komputer bootuje z płyty?

a co to znaczy bootuje ?? w biosie ustawiałem tylko, żeby cdrom był pierwszy, a czy jego się włącza to nie wiem gdzie. Sorki ale ja laik jestem w tym.

EDIT:

@down

Sprawdzałem już wszystko :expressionless: wszystko jest ok - nawet napęd czyściłem (nie uszkodziłem na nowym kompie chodził nadal) i nic. Może to wina płyty głównej ?? a czy może być usterka w płycie gdzie wkładam szelke tam są te druciki, to może być coś zepsute ??

sprawdz w jednostce centralnej. moze jakis kabelek wewnatrz niej sie obluzowal.

Złączono Posta : 25.03.2007 (Nie) 17:24

oczywiscie kabelek od stacji cd

nie mam i nie używałem98, ale sprawdż ten klucz

HKEY_LOCAL_MACHINE\ System\ CurrentControlSet\ Services\ VxD\ IOS

jeśli jest w nim wartość NoIDE z danymi 1 to usuń tę wartość

☼czy BIOS widzi CDROM :?:

Sprawdź

ja to zawsze muszę mieć problem … jak ten klucz sprawdzić ?? heh :oops: a pozatym BIOS widzi roma tylko mók komputer nie widzi jak go odpale. Albo włoże płytke to autorunu też nie ma

EDIT:

dobra ludzie … właśnie głowiłem się nad tym jak to zrobić i nic nie działa :expressionless: z tamtego odnośnika co daliście nic nie działa, pliki mają co innego. Jedynie kluczy nie stosowałem, bo nie umiem. Napiszcie może jakoś jaśniej jak to zrobić - bo mnie nie wiem co … głupi cdrom no :expressionless:

nie wiem , jak jest w 98, bo nigdy nie używałem; zobacz w głównym folderze windows lub system plik regedit lub regedt32; jeśli będzie regedit kliknij 2 razy, jeśli nie zrób tak z regedt32; dalej wszystko proste - kliknij na plus, rozwiń klucze itd.; żeby usunąć wartość kliknij na nią

prawym i wybierz usuń; gdyby pojawił się komunikat, że nie masz uprawnień zaznacz cały klucz services, kliknij na nim prawym i wybierz uprawnienia, kliknij dodaj, na następnej stronie w ramce nazwy obiektów wpisz nazwę twojego konta i ok, następnie zaznacz to konto i pod nim pełna kontrola, zastosuj i ok - teraz powinieneś już móc usuwać wpisy

Masz ustawioną zworkę n a napędzie

dzięki rixx w końcu znalazłem ten rejestr. Ale nie ma tam nic takiego jak pisaliście. A zworka ?? Zworka jest - tam pisze SLM - to jest pod literką L. Nie wiem o co chodzi.

Może skoro w tych kluczach tyle się robi i nawet usunąłem to z \Enum\MF i nic. To może ktoś da gotowy klucz cały żeby chodziło i gdzie wkleić ??

w głównym katalogu powinien być folder inf(jest ukryty, więc musisz zaznaczyć pokaż ukryte pliki i foldery w narzędzia-opcje folderów-widok)

w folderze inf powinien być pliczek cdrom z trybikiem, kliknij na nim prawym i zainstaluj - musisz mieć płytkę 98

w panelu sterowania - multimedia sprawdż, czy jest ustawiona właściwa litera cd

nie ma takiego folderu :expressionless: :smiley:

a w menedżerze urządzeń jest ten cd-rom?

ale lol - nie ma tam cd :smiley: ani nic :smiley: nie wiem co zrobić niedługo wystrzele tego kompa w kosmos. Same kłopoty

EDIT:

JNJN korzystałem z opcji szukaj - wszystkie sposoby na forum nie działają, dokopałem się nawet do jakiś starych tematów o tym. W biosie wszystko dobrze zworki, taśmy też.

A bios widzi napęd CD przy starcie kompa.

Sprawdź taśmy,wtyczki,zworki i ustawienie napędu w biosie.

Reset biosu.

I temat omawiany wiele razy,użyj opcji szukaj i poczytaj.