Komp sie sam restartuje przy uruchomieniu lepszej gry

Witam :frowning: . Mam problem z kompem. Ostatnio zauważyłem że mój komp sie mocno grzeje. Kolega polecił mi taki programik SPEED FAN 4.31. Sprawdza on temperature na poszczegółnych częsciach komputera. Zainstalowałem ten program i mam problem. Jeżeli ktos ma taki program to nich sprawdzi jedną rzecz a mianowicie TEMP3. Niewiem co oznacza to TEMP3, ponieważ mam tam temperature aż 70 stopni celsjusza :o .

Na innych TEMPACH jest OK. Tylko te Temp3 niewiem od czego jest.

Mógłby mi ktos wytłumaczyć co te ‘‘TEMPY’’ oznaczają??? Mi sie zdaje że właśnie komp mi sie resetuje właśnie od tego TEMP3. Ale niejestem pewien. A i jeszcze jedno jak mam to temp3 to obok jest taka ikonka płomienia. To jest chyba niedobrze, tak??? Prosze o pomoc bo niemoge żadnej gry uruchomic bo sie resetuje i grzeje :frowning:

Ja wiem że u mnie się procek spalił, ponieważ był źle radiator przykręcony.

Odziwo procek się spalił po 4latach używania :mrgreen:

Ten płomyk oznacza zapewne że temperatura jest zdecydowanie za wysoka ale do diagnozy polecam program everest (http://www.dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&t=93&id=1183) i jak dojdziesz do tego co ci się grzeje komp na gwarancję bo innego wyjścia tu nie widzę (bez utraty gwarancji).

to prawdopodobnie temp karty graficznej

-zaglądnij do środka na wiatraki

  • włącz jakiś program obciążający procesor np winrar

lub grafikę /grę benchmark/

  • obserwuj temp-powinieneś się zorientować

Otwórz kompa żeby się “przewietrzył” i zobacz ręką co jest najcieplejsze (tylko se ręki nie urwij o zasilacz :mrgreen: )

A pozatym to tak nagle ci zaczął się komp resetowac , czy coś dokładałeś?

No wiecie on sie resetował ale raz na 2 miesiące ale teraz coraz częsciej sie resetuje i robie sie bardziej gorący :frowning: A powiedzcie czy oni mi zrobią kompa za FREE jak on jest na gwarancji, czy bede musiał coś płacic???

zainstaluj everesta albo aidę SPEED FAn ma jakieś wirtualne czujniki, które nie wiadomo gdzie mierzą temperaturę, a a jak urządzenie nie ma czujnika to podaje jakieś nierealne. No i zrób jak napisał pacucman

Zainstalowałem everesta i sprawdziłem wszystkie temperatury, zrobiłem nawet kopie everesta:

Pole Wartość

Właściwości czujnika

Typ czujnika ITE IT8712F (ISA 290h)

Nazwa płyty głównej Gigabyte K8N Series

Temperatury

Płyta główna 35 °C (95 °F)

Procesor 70 °C (158 °F)

SAMSUNG SP0802N 38 °C (100 °F)

Wartości napięć

Napięcie rdzenia procesora 1.52 V

+3.3 V 3.30 V

+12 V 11.97 V

DIMM 2.58 V

Debug Info F FF FF FF

Debug Info T 25 35 70

Debug Info V 5F A1 CE A8 BB B4 89 (77)

I na Speed Fanie jest taka sama temperatura, dokładnie tak samo wskazuje. Czyli wynika że procek mi siada i dlatego sie resetuje. Co mi radzice dalej robić piszcie propozycje :placze:

sprawdź wiatrak na procesorze, tzn. czy dobrze przylego do niego, czy pasta się nie wykruszyła, jeżeli masz sprzęt na gwarancji w serwisie powinni Ci to zrobić bo jak nic nie grzebałeś w kompie to wina złego przesmarowania procesora i zamocowania wiatraka.

Ok. Dzięki za pomoc marek624. Komp jest na gwarancji więc zanosze go dziś do sklepu w którym kupowałem.

Aa i jeszcze jedno włanczam dziś kompa a tu mi jakis błąd wyskakuje przy uruchomieniu:

C:\ PROGRA~1\INSTAL~1{B9D10~1\SETUP exe.

Niewiem co to jest, już niemam siły do tego kompa :cry: To jest wirus czy co?

A jaki masz procesor ?? AMD/Intel ?? i reszta …

Skąd wiem to Celerony się mocno grzeją.

System operacyjny Microsoft Windows XP Professional

Typ procesora AMD Athlon 64, 1800 MHz (9 x 200) 2800+

Nazwa płyty głównej Gigabyte GA-K8NE (3 PCI, 2 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 3 DDR DIMM, Audio, Gigabit LAN)

Pamięć fizyczna 512 MB (DDR SDRAM)

Akcelerator 3D nVIDIA GeForce 6600 PCI-E

Monitor LG Flatron F720B [17" CRT] (1438125573)

Karta dźwiękowa nVIDIA MCP04 - Audio Codec Interface

Dysk fizyczny SAMSUNG SP0802N (80 GB, 7200 RPM, Ultra-ATA/133)

Napęd dysków optycznych HL-DT-ST RW/DVD GCC-4521B (DVD:16x, CD:52x/32x/52x DVD-ROM/CD-RW)

Oczywiście jeszcze mysz i klawaiturka

slawek … wentylator jest czysty ? kręci się w miarę szybko ? zobacz czy np. zaczep od radiatora się nie odczepił …

ja bym zrobił tak …

czy masz czysto w odprowadzaniu ciepła ?

czy wentylator chodzi ? :smiley:

czy radiator się nie poluzował … ?

(jeżeli to wszystko jest git to patrz niżej)

jeżeli masz kompa na gwarancji to oddaj go do reklamacji …

Jak nie masz na gwarancji to kup paste termoprzewodzącą (NIECH NIKT NIE PISZE PASTA TERMOIZOLACYJNA :D) i posmaruj procek i przyklej i umosuj dobrze radiator !

Jak to nie pomoże to zobacz czy na płycie głównej nie masz może jakiegoś Scalaka, czego kolwiek wypukłego za mocno lub uszkodzonego …

czasami przy za dużym obciążeniu wybrzuszają się takie Scalaki i to jest powód :stuck_out_tongue: (trzeba kupić taki sam i przylutować, chociaż jak się nie znasz to nie radze :stuck_out_tongue: )

Kompa mam na gwarancji jeszcze pół roku to sie niematwie bo pytałem sie kolesia to powiedział ze niema problemu, zabierają kompa i już. Ja sie kompletnie na niczym nieznam to wole nic nieruszać… taki ze mnie głomb że niewiem co to radiator nawet a w środku wyczyściłem kompa odurzaczem tak z daleka żeby nic niezrypać.

Ja mam tą sama płytę główną i ten sam procek. Tem Procka w stresie 35c. Ale nie pytaj ile mam wentyli w kompie. :smiley: Jak masz gwarancje to szkoda sobie głowe zawracac. Nie czekaj tylko zanoś :slight_smile:

Z gwarancją możesz mieć tylko jeden problem; jak sam dobierałeś sobie elementy mogą nie honorować gwarancji jak np. wentyalator lub zasilacz nie wyrabia motywując to tym, że to nie jest usterka tylko wina złej konfiguracji, którą sobie sam wybrałeś. Bo przegrzewanie się z powodu “słabego” wiatraka się procesora nie jest awarią tylko niedpoasowaniem komponentu. Podobnie jeślibyś coś “grzebał” i naruszył jakieś plomby to też mogą nie honorować, czy podkręcony bios często jest powodem w przypadku awarii uchylenia gwarancji itp. Zresztą w warunkach gwarancji masz wszystko napisane. Zwykle jak nie zakładają plomby na komputer to gwarancja jest na każdy element osobno i o różnej długości czasu trwania. W Twoim przypadku wydaje mi się, że kupowałeś procesor w tzw. wersji BOX czyli z radiatorem i wiatrakiem wybranym przez producenta czyli nie powinieneś mieć raczej kłopotów. Ale pamiętaj przed zaniesieniem do serwisu abyś nic nie miał podkręcone, a najlepiej bios przywrócić do ustawien default / nie fabrycznych czyli na zworkach lub przez wyjęcie baterii / bo wtedy jest ewidentne podejrzenie o jakieś kombinacje, zwykle tak robią “podkręcacze” po spaleniu procesora czy płyty aby zatrzeć ślady i czasem są problemy jeśli procesor lub płyta padnie, ale wszystko zależy od serwisanta.

to oddaj kompa na reklamacje i po kłopocie :stuck_out_tongue:

Ja nawet niemam pojęcia jak podkręcać kompa w biosie. Słyszałem że coś takiego jest ale ja sie w to niebawie. Mi kompa składał informatyk tzn. wybierał mi części jakie mam kupić a składali mi go w sklepie w którym kupowałem i to wszystko.