Komp włączany co godzinę


(MTV52_) #1

chciałem spytać czy ktoś włączał kiedyś kompa bardzo często na dzień? tak co godzina mniej więcej... lub kilka razy :wink: pytam z czystej ciekawości, czy to bardzo szkodzi sprzętowi czy mało :smiley:


(Grzesio Pesio) #2

nic nie szkodzi ja albo zostawiam albo włączam i wyłączam z 6 razy dzienie albo 10 :smiley:


(Kpc21) #3

Na pewno jest to bezpieczniejsze dla portfela.


(MTV52_) #4

a czy te pogłoski że częste włączanie skraca żywotność są przesadzone? czy to skraca żywotność na przykład o parę godzin czy coś takiego :smiley:


(Bartom17) #5

Tak, komputer wykituje Ci o godzinę wcześniej, niż to było przepowiedziane w Biblii. :lol: A tak na serio, to nic się nie stanie.


(kwasna pikla) #6

to wymysł "panów od informatyki" pamiętam jak w połowie lat '90 gdy jeszcze chodziłem do szkoły, to przestrzegano nas o tym że jak źle wyłączymy komputer to on "wybuchnie", myślę że można to zaliczyć do urban legend


(fiesta) #7

W połowie lat 90 HDD były produkowane w innych technologiach i wtedy to miało wpływ, teraz też ma (jak w każdym urządzeniu elektrycznym) ale jest on juz praktycznie marginalny.


(Kpc21) #8

Kiedyś uczono że powinno się najpierw włączać komputer, dopiero potem monitor (choć na informatyce w podstawówce miałem wręcz przeciwnie - napierw monitor, potem komputer). Czy to miało jakieś znaczenie?


(Ntfss) #9

To sa jakies glupoty :-x U nas w podstawoce zakazywali ruszac mysza gdy byla klepsydra.


(fiesta) #10

Oj młode pokolenie, nie mające pojęcia o rozwoju technologii komputerowych !!

Ale najlepiej swoją niewiedzę zakryć nazywając co innego głupotą :stuck_out_tongue:

Miało znaczenie jak mobo nie posiadały zabezpieczeń i nie było jeszcze standardu ATX.


(Kpc21) #11

Tylko co ma płyta główna do monitora ?


(matiit) #12

@Kpc21

A do czego jest podłączony monitor? A to do czego jest monitor? A jak, to do czego jest monitor jest zintegrowane? A nawet jak nie jest?


(Kpc21) #13

Tyle że monitor przecież tylko otrzymuje sygnał od karty graficznej (na szczęście wiem jak się "to coś" nazywa) - nic nie wysyła, jak więc może wpłynąć na jej pracę?

Podejrzewam że związek z tym może mieć to, że kiedyś zasilacze miały gniazdko (na przedłużacz zasilania, takie jak w UPS-ach) do podłączenia monitora. Gdybyśmy najpierw włączyli monitor, zrobilibyśmy tak samo, jakbyśmy przed wsadzeniem wtyczki do gniazdka właczyli jakieś urządzenie włącznikiem. Ale czy to może mieć jakiś wpływ na żywotność sprzętu - tego nie wiem (niektóre płyty główne mają w BIOS-ie funkcję automatycznego startu komputera po podłączeniu go do zasilania).


(Capletonmix) #14

to w cale nie jest powiedziane... rozruch często zżera więcej... i dodatkowo płaci się dużą kase za pobieraną moc bierną przy rozruchu :stuck_out_tongue:


(Kpc21) #15

W takim razie jeden rozruch odpowiada ilu minutom pracy mało obciążonego systemu ?


(fiesta) #16

Teraz to opowiadasz bajki, za moc bierną płacą tylko odbiorcy przemysłowi. Odbiorcy prywatni płacą tylko za zużycie wynikające z mocy czynnej urządzeń odbiorczych.

8)