Kompatybilność pamięci RAM z moją płytą

Tak wyglądają stare pamięci po podniesieniu do 4.00c (1333MHz)

 

http://screenshooterusnortheu.blob.core.windows.net/engine4files/vfdmsnrgqfliebctqqncsfwnryljealjbzsfcvjccpzugnsfkytdmrbzrlogemgewkimvaxhnkmskpaztblkwzrzabtooepwldkx

No i teraz działają tak jak powinny (przez cały czas miałeś je na 1066MHz), sprawdź teraz nowe kości.

No, to przekładam pamięci.

Dalej, to samo. Co ciekawe po wyłączeniu PC spadło mi znów do 1066.

Frequency Latch daj na 333MHz.

Ustaw jeszcze raz na 1333MHz pamięci, nie wiem czemu BIOS sam sobie zmienił na swoje wartości.

Kiedy zmieniam tą opcję, to MHz zmienia się na max 1066. Dopiero jak wybiore 266 lub 200, to mogę ustawić 1333.

Ustaw na 266MHz.

Swoją drogą masz najnowszy BIOS ? Nie jest no może konieczne ale fajnie by było.

Tak mam najnowszy. Musiałem go aktualizować przy okazji wgrywania mikrokodów do Xeona :slight_smile:

Dalej, to samo. Teraz wszedłem do M.I.T. zaraz po włożeniu starej pamięci i dostałem komunikat.

http://s10.ifotos.pl/img/dsc0081jp_ssrqsph.jpg

No cóż nie mam już pomysłu, ale chyba rzeczywiście nic z tych kości nie będzie na tej płycie.

Trudno. Przynajmniej mam podkręcone te i jakoś jeszcze na nich wytrzymam dopóki nie znajdę kompatybilnych :slight_smile: No nic. Dziękuje za poświęcenie mi czasu. Zamawiam kuriera i odsyłam pamięć. Może znajdę jakieś pasujące. Swoją drogą już jakieś znalazłem. Tutaj są pamięci 2x4GB, ale trochę oszczędny opis.

http://archiwum.allegro.pl/oferta/zestaw-c2d-e8400-ga-g41mt-s2p-8gb-ram-ddr3-i5945001177.html

To istnieją pamięci niekompatybilne z płytą, czy tez plyty niekompatybilne z pamiecia? (tzn. mam na myśli jeśli pamięc się mieści w zakresach czestotliwosci okreslonych w specyfikacji plyty to czego mialaby nie dzialac?)

lunareth też nie miałem o tym pojęcia i dlatego kupiłem takie pamięci :slight_smile:

Matt możesz podesłać zdjęcia (obu stron) swoich kości ram (tych kingstona i geila), gdzie po stronie z etykietą skup na niej ostrość żeby można było przeczytać etykietę.

Ale wtopa :smiley: Kingi są dwustronne :smiley: Jakim cudem myślałem, że są pojedyncze nie mam pojęcia. Strasznie głupio się czuje, a miałem je w ręku. Ja Cię tutaj męczę RuskaKosiarko, a teraz wszystko może być jasne. Ale no nic proszę zdjęcia.

Nie wiem jak mam przepraszać :slight_smile: Ale dzięki Tobie podkręciłem sobie RAM, więc za to dziękuje :slight_smile:

 

 Desktop.zip

Dobrze że wszystko się wyjaśniło. Ten ram oddaj a kup zwracając uwagę na to żeby był dwustronny, niekoniecznie zwracając uwagę na listę przetestowanych modułów bo ona nie jest kompletna (ponieważ producentowi nie chciało się wszystkich testować oraz to że ram może być nowszy od płyty). Ja sam u siebie mam ram który na tej liście mojej płyty głównej nie widnieje. A no i nie zapomnij sprawdzić BIOSu czy aby na pewno chodzą z dedykowaną częstotliwością.

OK. Tym razem wszystko posprawdzam dokładnie. Jeszcze raz przepraszam. Pewnie ze złości nie sprawdziłem drugiej strony, w sumie dziś nawet ani razu pamięci nie położyłem tak, aby tył zobaczyć, zawsze nalepką do góry kładłem.

Dziękuję za pomoc w podkręceniu RAM i przepraszam za bałagan :) 

Z tymi pamięciami to bywa różnie, czasami nawet specyfikacja może się mylić. Opowiem Ci moją historię - pewnie Cię nie urzeknie, ale zawiera ważne informacje:

Od ponad 6 lat mam płytę główną Gigabyte GA-EP45C-DS3R (specyfikacja: http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-ep45c-ds3r_10/specs/), ona ma między innymi 4 sloty dla kości DDR2 (obsługuje max 16GB = 4x4GB) oraz dwa sloty dla kości DDR3 (specyfikacja mówi max 4GB = 2x2GB). Taką płytę wybrałem, żeby używać ją z pamięciami DDR2, ale żeby móc też na niej sprawdzić jakąś cudzą kość DDR3 (jakby ktoś miał problem) - pamięci DDR3 były wtedy 2-3 razy droższe (później sytuacja się zmieniła).

Ponieważ kilka lat temu wykorzystałem te posiadane pamięci 4x4GB DDR2 do zamontowania do innego komputera, postanowiłem kupić dla tej płyty już pamięci DDR3, ale parę 2x4GB - teoretycznie moja płyta aż tyle pamięci DDR3 nie obsłuży. Ale w necie znalazłem kilka informacji, że ktoś miał taką (lub bardzo podobną) płytę i miał 2x4GB DDR3 i się nawet zastanawiał, czy da radę je wymienić i płyta obsłuży 2x8GB. Dodatkowo kolega z pracy sprzedał swoje pamięci DDR2 2x4GB i zamienił je na pamięci 2x4GB DDR3 - miał starszą ode mnie płytę (również Gigabyte, ale na chipsecie P35, a moja ma P45), z tym że specyfikacja jego płyty dopuszczała taką możliwość (miał 2 sloty dla DDR2 oraz 2 sloty dla DDR3), tzn. było tam napisane, że dla DDR2 i DDR3 max to 2x4GB.

Na podstawie tych dwu przesłanek zaryzykowałem i kupiłem (też w Morele) kości DDR3 2x4GB (też Geil, ale model GEL38GB1866C10DC), ale one nie ruszyły u mnie. Potem je wymieniłem na inne, które też nie zadziałały (też to były 2x4GB). Tracąc nadzieję dopytałem się, jakie dokładnie pamięci kupił kolega, żeby dla siebie kupić takie same - to były chyba Kingstony KHX1600C9D3/8G. Kupiłem zatem takie pamięci - również nie zadziały u mnie. Mocno zwątpiłem, ale namówiłem kolegę, żeby mi pożyczył na jeden dzień te swoje pamięci, żeby je u siebie sprawdzić. I wiecie co - one u mnie działały! Co mnie bardzo ucieszyło, ale problem nadal był nie rozwiązany. Kupiłem takie same pamięci w tym samym sklepie, co kolega (pół roku wcześniej) - ale one też nie zadziałały u mnie. Zacząłem drążyć temat i znalazłem różnicę - jego (starsze) pamięci były wyprodukowane na Tajwanie, a te nowsze (moje) w Chinach. Dalsze drążenie sprawy wykazało, że to nie ma (chyba) dużego znaczenia, ważne jest co innego - otóż Kingston zmienił specyfikację tych pamięci - wcześniej to były modele jednostronne (SS - 1Rx8) - takie robiono na Tajwanie, ale późniejsze wersje tych kości (robione już w Chinach) były dwustronne (DS - 2Rx8). Okazało się, że z moją płytą działają pamięci 1Rx8 (SS - jednostronne) - mowa o kościach 2x4GB. Wcześnej jeszcze sprawdziłam u siebie jedną kość 2GB - i ona działała (jak się potem okazało - ona też była jednostronna).

Poszukałem zatem wśród dostępnych z sklepie internetowych pamięci Kingston takich, dla których specyfikacja określała wyraźnie, że są to modele jednostronne. Wytypowałem jakieś dobre pamięci, zweryfikowałem informacje o nich gdzie się dało, kupiłem je i okazało się, że działają! :slight_smile:

Dla ścisłości dodam, że to były pamięci Kingston HX318C9T3K2/8 (może się komuś ta informacja przyda).

 

PS. Jak to dobrze mieć 14- (wcześniej 10-) dniowy okres na zwrot towaru zakupionego przez internet.

Czyli u mnie już wiadomo, że jednostronne nie zadziałają, więc muszę szukać dwustronnych :slight_smile: Niedawno też czytałem o różnicach takich kości, to w wszyscy pisali, że nie ma różnic :D 

No z tym okresem zwrotu, to dobrze, że jest i w dodatku na swój koszt Morele kuriera przyśle po kości :slight_smile: