Kompilacja programów i błąd make - nie znaleziono Makefile


(mich@l2312) #1

Gdy chcę jakiś program skompilować (przez terminal), poleceniem make to zawsze wyskakuje mi błąd: make: *** Nie podano obiektów i nie znaleziono makefile. Stop. Może coś robię źle, szukałem na stronach jak poprawnie skompilować program ale zawsze wyskakuje ten błąd.


(Sawyer47) #2

Podstawowe pytanie, napisałeś plik Makefile?

Edit: Zrozumiałem, że chcesz kompilować swój program. W sumie z postu może wynikać, że chcesz skompilować cudzy program.

W każdym wypadku podaj więcej szczegółów, jaki program chcesz kompilować i jak to robisz.


(mich@l2312) #3

Chce skompilować cudzy program, wypakowany z archiwum *tar.gz. W terminalu przechodzę do tego katalogu, gdzie jest wypakowany program i wpisuje ./configure a potem make i wyskakuje mi ten błąd.


(Sawyer47) #4

Podaj jaki program chcesz tak skompilować. W tym folderze powinien być plik Makefile, jeżeli wyskakuje Ci błąd, który podałeś, to pewnie go nie ma. Najlepiej podaj linka to tego archiwum oraz to co podaje ./configure.

Patrzałeś do pliku README?


(mich@l2312) #5

Dzisiaj chciałem skompilować Firefoxa 3.0.1. Pobrałem plik stąd: http://releases.mozilla.org/pub/mozilla ... .1/source/. Wypakowałem go. Weszłem za pomocą terminalu do folderu firefox. Wpisałem ./configure i wyskoczył mi taki błąd: bash: ./configure: No such file or directory

. Wpisałem make: make: *** Nie podano obiektów i nie znaleziono makefile. Stop. Co mam zrobić?


(Sawyer47) #6

Czytałeś plik README? Jest tam podany adres http://developer.mozilla.org/en/docs/Bu ... umentation gdzie wszystko jest wyczerpująco opisane. Zawsze przed instalacją czegokolwiek ze źródeł czytaj README.


(mich@l2312) #7

Zrobiłem jak tam pisało ale nadal wyskakuje taki błąd: configure: error: no acceptable cc found in $PATH


(matiit) #8
  1. Wykonianie ./configure tworzy plik Makefile wymagany do kompilacji, jeśli ./configure zakończyło się błędem to Makefile nie jest tworzone.

  2. Kompilacja firefoksa nie jest tak prosta... Zainstaluj go z paczek.

Jeśli chcesz zobaczyć jak programy (poszczególne są kompilowane) zainteresuje się PKGBNUILDami z ArchLinux.


(mich@l2312) #9

A skąd mam tą paczkę wziąść?


(matiit) #10

sudo aptitude install firefox?


(mich@l2312) #11

Pisze że mam Firefoxa w najnowszej wersji. A mam wersję 3.o zamiast 3.0.1.


(matiit) #12

To poczekaj aż w repozytoriach będzie wersja 3.0.1


(mich@l2312) #13

No dobra, dzięki za odpowiedzi.


(nintyfan) #14

Archiwum z binarkami do rozpakowania w folderze docelowym(np. /opt) ściągnąć nie można?? Kiedy pojawi się nowsza wersja w repo, to katalog z /opt się usunie. Jeżeli to ci odpowiada to poszukaj czegoś w rodzaju uniwersalna paczka dla Linuksa(powinna być na stronie Mozilli) lub paczka dla Linuksa o rozszerzeniu .tar.gz . Pozdrawiam!