Komplikacje podczas uruchamania systemu - XP i Fedora 12

Witam serdecznie. Na co dzień korzystam z Windowsa XP lecz ostatnio pobrałem Fedorę 12 i zainstalowałem ją na przygotowanej programem GParted części mojego dysku. Podczas uruchamiania komputera, pierwsza startowała Fedora, po zmianie na “other” startował Windows. Okazało się, że Fedora nie działa odpowiednio stabilnie i zdecydowałem się ją usunąć. Uruchomiłem komputer ponownie za pomocą GParted i usunąłem partycję, które wcześniej utworzyłem dla Fedory. Po ponownym uruchomieniu komputera otrzymuje wiadomość:

GNU GRUB version 0.97 (636K lower / 3623477K upper memory)


[Minimal BASH-like line editing is supported. For the first word, TAB lists possible command completions. Anywhere else TAB lists the possible completions of a device/filename.]


grub> _

Najwyraźniej po takim usunięciu partycji, na której zainstalowana była fedora, Windows nie uruchamia się samoczynnie. Proszę o pomoc i z góry dziękuję!

Usunąłeś pliki współdziałające z GRUB’em. Użyj płyty z Windows i za pomocą konsoli odzyskaj bootowanie xp, dzięki poleceniom:

fixmbr

fixboot

hm… Podczas próby uruchomienia z nośnika Windows XP mam błąd STOP:

*** STOP: 0x0000007B (0xF78D2524, 0xC000034, 0x00000000, 0x00000000)

Trochę tego jest w sieci, ale niemożliwie zależy mi na czasie ponieważ potrzebuje komputera na uczelni:(

No, Fedora 12 zdecydowanie nie jest dla początkujących użytkowników, akuat ta dystrybucja zawiera większość nowych rozwiązań które mogą a nie muszą być stabilne czy wydajne, to jest taka eksperymentalna dystrybucja szczerze mówiąc.

Po drugie, błąd taki masz prawdopodobnie dlatego że Windows XP nie wykrywa “normalnego” swojego bootloadera.

Aby się tego pozbyc musisz wyzerować początek dysku zawierający bootloader GRUBa. Aby wykonać to zadanie musisz wykonać następujące czynności:

1)Zabootuj z jakiegokolwiek live CD linuksa

2)jak już zabootujesz to wpisz w terminalu :

fdisk -l (to Ci pokaże jakie masz dyski np. sda/sdb/sdc LUB hda/hdb/hdc )

następnie wybierz ten dysk (w miejsce poniższego sdX na którym masz GRUBa (poniższa komenda jest bezpieczna jeśli wpisujesz dokładnie to co podałem)

dd if=/dev/zero of=/dev/sdX bs=446 count=1 (broń boże niech Cię nie skusi wpisywać czego innego, bo możesz wykasować dane na dysku).

Następnie zrób to co polecono Ci wcześniej. Pozdrowienia

Udało się odpalić z nośnika XP (z niewyjaśnionych przyczyn dopiero za n razem) i wystarczyło to co polecił BejDżej. Wielkie dzięki Panowie!

EDIT:

Spróbuję jeszcze raz zainstalować drugi system, ale mam pytanie: jak poprawnie spartycjonować dysk, aby system Windows uruchamiał się w pierwszej kolejności (został uruchomiony bez ingerencji użytkownika), a system Linux był systemem “drugiego wyboru”? Aktualnie mam 3 partycje: Oprogramowanie DELL (FAT), System (NTFS) i Dane (NTFS). Nowa partycja ma być stworzona kosztem partycji z danymi i zrobię to za pomocą GParted, ale jak nadać pewien priorytet uruchamiania systemów? I co ważne, czy w instalatorze, poza partycjami /, [/]/home i swap mam utworzyć partycję boot?