Kompresja stratna/bezstratna, kodeki

W przeciwieństwie do stratnych kodeków dźwięku takich jak Vorbis, MP3 i AAC, kodek FLAC nie usuwa żadnych danych ze strumienia audio, dzięki czemu po dekompresji otrzymujemy dźwięk identyczny z pierwowzorem.

System DTS oferuje przesył danych do maksymalnie 1,5 Mb/s czyli podobnie jak zwykły plik wav.Jest rozłożony tylko na więcej kanałów niż FLAC.

Teoretycznie jakościowo DTS i FLAC są na podobnym poziomie.

Jeśli korzystasz z pluginu foo_input_dts (kode54), zmień rozszerzenie pliku na .dtswav.

Lub oddziel audio DTS z pliku WAV.

Albo wpakuj to audio do MKA (za pomocą MKVtoolnix) - w tym kontenerze można zapisać tagi (w tym i ReplayGain). Aktualna wersja foobar2000 obsługuje kontener Matroska.

Konwersja DTS>FLAC (przy zachowaniu liczby kanałów 5.1 i rozdzielczości 24-bit) raczej nie ma sensu - plik wynikowy będzie większy (nawet dwukrotnie).

Według specyfikacji DTS może być bezstratny. Jednak najczęściej audio DTS kodowane jest w stratnym trybie. Nieco inaczej jest z DTS-HD Master Audio.

Nie. Wielokanałowy (5.1) WAV PCM ma znacznie wyższe ‘bitrate’ niż WAV PCM stereo.

FLAC też może być wielokanałowy.

WavPack

Gdy do ‘ripowania’ użyjesz foobar2000, EAC czy CDex, to przy zapisie do WAV będziesz miał oryginalne audio DTS (nie jest dekodowane do PCM) tyle że w kontenerze WAV.

Część oprogramowania (np. GSpot) odczytuje tylko informacje zapisane w nagłówku WAV i ‘nie widzi’ że jest tam DTS 5.1 zamiast PCM stereo.

Sprawdź za pomocą MediaInfo.

Wtyczka foo_input_dts.dll (kode54) obsługuje pliki o rozszerzeniach .dts (‘surowe’ DTS - DTS Padded) i .dtswav (plik WAV z audio DTS, ze zmienionym rozszerzeniem) oraz może dekodować DTS zawarte w MKV.

Wtyczka foo_dts.dll (Acropolis) obsługuje pliki o rozszerzeniu .dts - zarówno DTS Padded jak i WAV z audio DTS (ze zmienionym rozszerzeniem na .dts). Nie dekoduje DTS z plików MKA.

Przy rozszerzeniu .wav (plik WAV z audio DTS) podane zostaną tylko właściwości z nagłówka WAV (czyli że jest to PCM stereo). Natomiast dla plików o rozszerzeniu .dts bądź .dtswav zostaną podane poprawne właściwości.

Dlatego pisałem abyś zmienił rozszerzenie pliku

Przy korzystaniu z foobar2000 z wtyczką foo_input_dts.dll właściwie nie ma to znaczenia.

Obojętne jest czy będzie to ‘surowe’ DTS (.dts), czy w ‘kontenerze’ WAV (.dtswav - można też dać po prostu .dts), czy w kontenerze Matroska (.mka).

foobar2000 wraz ze wspomnianą wtyczką potrafi to odtwarzać i tagować (włącznie z ReplayGain).

Tak. Ta wtyczka ma nieco większe możliwości.

Może mają tagi ReplayGain lub źródło było ‘głośniejsze’…?

Co do ReplayGain, sprawdź właściwości pliku w foobar2000 czy nie zostało użyte.

BTW

“…dekodowania tego z płyty do surowego DTS…”

“…bezstratnego wav i sobie zmieniać bądź nie na .dtswav…”

W pierwszym przypadku masz tylko samo audio DTS, w drugim zaś jest ono w ‘kontenerze’ WAV.

Przy ripowaniu z płyty, audio nie jest dekodowane (inaczej miałbyś wielokanałowe PCM zamiast DTS).

Po dekodowaniu do WAV PCM (chociaż audio PCM niekoniecznie musi znajdować się akurat w WAV) bez zmiany liczby kanałów, częstotliwości próbkowania oraz rozdzielczości - będzie to bezstratna konwersja (jakość będzie ta sama co u źródła).

Jeśli chodzi o DTS CD, wymagany jest raczej amplituner ze sprzętowym dekoderem DTS podłączony przez S/PDIF do odtwarzacza CD.

Tylko pod warunkiem jeśli źródło (np. MLP) z którego utworzono FLAC byłoby lepszej jakości.

Owszem. Oczywiście przez S/PDIF i amplituner z obsługą DTS.

Owszem, musiałbyś dostosować to do standardu Audio CD (PCM, 44.1 kHz, 16-bit, stereo).