Komputer dla Grafika?

Witam wszystkich użytkowników .

1)Czy znacie jakiś zestaw komputerowy (jednostka centralna , monitor , myszka , klawierka itp) dla grafika komputerowego ? Grafika 2D (WebDesing) -> Główny nacisk na programy z rodziny Adobe.Dodatkowo chciałbym , żeby komputer był w miarę cichy (mój aktualny chodzi głośniej niż odkurzacz) , pobierał w miarę mało prądu oraz był bardzo szybki.

Cena do 4.000zł

2)Podział na partycję (1dysk) :

a) Windows 7 + programy zainstalowane

b) Grafika - psd , grafika png , ico , tutki graficzne

c) Partycja zapasowa

Czy to dobry podział?

Obecny komputer:

Win XP SP2 , dysk 80giga , procek 2,4 i ram 2x512.
  1. Procesor Intel Core i5-760 + płyta Asus P7P55D EVO=== 1199 zł

  2. Wentylator Scythe Katana 3 ver.A=== 99 zł

  3. Pamięć RAM Patriot 4GB (2x2GB) 1600MHz CL9 KH === 259 zł

  4. Dysk twardy Seagate 1 TB 7200rpm 32MB cache SATAII Barracuda 7200.12=== 199 zł

  5. Karta graficzna Asus Radeon HD5850 1024MB DDR5 /256bit/ 2xDVI/HDMI/DP=== 899 zł

  6. Głośniki Genius SW-HF1200 30W (2.1)=== 115 zł

  7. Nagrywarka DVD LG GH22LS50 SATA SecurDisc LightScribe (black)===99 zł

  8. Klawiatura Labtec Media Wireless Desktop 800=== 79 zł tj. zestaw klaw. + mysz

  9. Obudowa Antec NewSolution VSK-2000 (bez zasilacza)=== 199 zł

  10. Zasilacz OCZ ModXStream Pro 600W=== 315 zł

  11. Monitor LG E2250T-PN (16:9, 5ms, DVI, LED) === 669 zł <---- tutaj niech ktoś się wypowie bo nie znam się za bardzo na monitorach i nie wiem czy lepiej LED czy Full HD wiem tylko że LED-y pobierają mniej prądu o co ci właśnie chodzi :slight_smile:

4131zł brutto :D/

specyfikacja sporządzona na esc.pl

ogólnie temu zestawowi się nie “przyglądałem” więc jeśli jest coś nie tak to nie bić 8-[

Intel Core i5-760 /2.8GHz, 8MB, LGA1156, BOX/

Asus P7P55D

Kingston 4GB (2x2GB) 1600MHz CL9 HyperX XMP

Scythe Ninja 3

Samsung F3 1TB (ew.x2)

Sapphire Radeon HD6850 1024MB DDR5

LG GH22LS50 SATA SecurDisc LightScribe (black)

SilentiumPC Gladius 600 Window Pure Black

Fractal Design 650W Tesla

Benq G2222HDL (16:9, FullHD, 5ms, DVI, LED)

Proponuje coś takiego, w budżecie spokojnie sie zmieścisz a konfig lepszy od tego wyżej. Sam będe takiego kupował tylko dyski biore 4 Samsungi F4 do RAID i karta muzyczną Xonar.

Aa i fakt monitor weź sobie na matrycy PVA, zapomniałem że komp ma być do grafiki.

Najważniejszy jest monitor. Jeżeli chcesz się bawić w grafikę to musi prawidłowo oddawać kolory. Warto dokupić kalibrator. Następnie ram - PS bardzo go lubi - 4GB to minimum aby zapewnić sobie długą pracę na wielu plikach. Możesz pomyśleć o dysku SSD - nawet niewielkim - to jest dopiero turbo dla kompa - niewyobrażalne! Odziwo to karta graficzna nie ma większego znaczenia w tym przypadku - pierwsza lepsza Ci wystarczy.

Pozdro

Do tych 4 tysięcy dołożyć 500zł i spokojnie będzie nowiutki iMac 22 cale. W razie czego Windows też na nim pójdzie :stuck_out_tongue:

Radeony HD5850/6850 są przeznaczone do gier, nie do obróbki grafiki, to zupełnie co innego. Będą głośne i żarłoczne na prąd. Do Photoshopa w zasadzie w zupełności wystarczy najtańsza i najprostsza karta, nie wykorzystuje akceleracji 3D. Nowsze wersje tych programów mogą korzystać z jednostek obliczeniowych karty graficznej (typu NVIDIA CUDA, NVIDIA Physics, Microsoft Compute Shader, ATI Stream) ale może obejdzie się bez profesjonalnej NVIDIA Quadro, wystarczy dowolna karta średniej klasy (Radeon HD 4650/4670/5650/5670, NVIDIA GT240 lub szybsze), najlepiej z cichym chłodzeniem (duży wiatrak, są modele z chłodzeniem pasywnym ale wymagają wiatraka w obudowie)

http://www.frazpc.pl/artykuly/264581,Te … znych.html

Do nowszych programów Adobe bezwzględnie potrzebny będzie 64-bitowy Windows 7 (o Viście lepiej zapomnieć, to porażka wydajności). Pamięć jest najważniejsza w takich zastosowaniach. Bezwzględne minimum 4GB RAMu, choć lepiej więcej - 8GB. W przypadku Apple lepiej u sprzedawcy nie rozszerzać pamięci, bo to kosztuje majątek (trzeba się upewnić, czy da się samemu wymienić, nie wiem jak w najnowszych modelach).

Natomiast do plików zapasowych lepiej użyć drugiego dysku, bo te potrafią być awaryjne i czasem kilka tygodni pracy przepadnie.

Mówicie , że karta graficzna nie jest istotna. Lecz np teraz gdy używam przestarzałej karty Ge Force 6200 część rzeczy w PSie nie chodzi jak np 3D bryły - ponieważ karta nie posiada Pixel Shared jeśli się nie mylę.

Nie “Pixel Shared” tylko Pixel Shader

Teraz już byle jaka grafika posiada PX 4 a seria radków 5xxx/6xxx ma PX 5

Patronix , wejdź do działu gdzie są opisane jakie kupić komputer i kup taki na jaki Cię stać.

Monitor - po co kupować monitor i kalibrator ??? jak robi grafikę na strony, które są oglądane na różnych i najprostszych monitorach

Karta graficzna…

jest kompletnie nie potrzebna i przede wszystkim do grafiki 3D - modeling i cad, a i tak na domowe warunki kompletnie nieopłacalna. Kup jakąś Nvidie.

Hmm jestem zainteresowany Longhorn2009 tylko ile ten procek ma rdzeni ? (Nie czaje tych i5/i7)

Intel Core i5-760 — on ma 4 rdzenie :slight_smile:

dzięki za szybkie info :slight_smile:

Teraz poczekam na inne zestawy komputerowe .

Dodane 12.12.2010 (N) 21:12

Odświeżam

Monitor za 500-600 zł to już trochę po za skale :confused: Więc czy możecie podać mi jednostki centralne komputera :

do 2000

Odświeżam

Posiadam kwotę w tej chwili 2000 zł ! I chciałbym kupić jednostkę centralną , proszę o szybką przeróbkę z powyższych postów.

To 2000zł na sam PC bez monitora??

Tak jest sam PC

http://www.purepc.pl/zestawy_komputerow … 0?page=0,5

Zobacz to za 2150zł

PS: Można wziąć tańszą grafę

AMD Phenom II X4 955 Black Edit /3.2GHz, 125W, AM3, BOX, rev. C3/ - 530zł ,

DFI LanParty Blood Iron /AMD785G, DDR3-1600/ - 299zł ,

GoodRam 4GB (2x2GB) 1333MHz CL9 - 180zł ,

Samsung 1 TB 7200rpm 32MB cache SATA-II F3 - 210zł ,

LG GH22NP20 ATA100 SecurDisc - 99zł ,

Fortron FSP460-60GHN 460W - 169zł ,

I-BOX Orion 320TB - 99zł ,

Sapphire Radeon HD5750 1024MB DDR5 /128bit/ 2xDVI/HDMI/DP - 459zł ,

Razem : 2045zł.

P.S - . Mostek północny tej płyty posiada zintegrowany rdzeń graficzny Radeon HD4200 obsługujący DirectX10 Wydajność podnosi dodatkowo zainstalowana na płycie pamięć przeznaczona wyłącznie dla układu graficznego, o pojemności 128 MB. Możesz więc polegać na zintegrowanej grafice, zainstalować kartę zewnętrzną w gnieździe PCI-Express x16 , lub stworzyć system graficzny ze współpracującego ze sobą układu zintegrowanego i odpowiedniej karty graficznej (Hybrid CrossFire).

Obudowa nie jest najwyższych lotów ,ale jest zrobiona z antypyłowej siatki i posiada fabrycznie zainstalowany wentylator.

Nie ma sensu używać w nowych komputerach nagrywarek z interfejsem ATA-100, są przeznaczone raczej do starszych komputerów, SATA kosztują tyle samo albo i mniej, mają łatwiejsze do poprowadzenia kable.

Można spróbować karty HD 5550 z pasywnym chłodzeniem, jeśli w obudowie są dodatkowe wentylatory, nie jest droga a obsługuje wszystkie technologie, włącznie z DirectX11. Prócz niektórych gier w pełnych detalach.

Jeśli karta nie jest z najwydajniejszych modeli, a ma duży wentylator, jest szansa że będzie cicha. Te z mniejszymi wentylatorami (np. ok. 5cm) zawsze są głośne jak odkurzacz, choć mogą być wydajnościowo z najniższej półki.

Z wentylatorów bardzo ciche i trwałe są ActicCooler: http://www.arctic-cooling.com/

Te oznaczone jako PWM wpina się do gniazda wentylatora procesora (można wpiąć kilka, jest przejściówka), wtedy płyta główna kontroluje wszystkie wentylatory i pracują one wolniej gdy nie są potrzebne. Z symbolem L są wolnoobrotowe, a “zwykłe” to raczej do płyt głównych mających możliwość sterowania wentylatorami obudowy (są takie płyty, ale bardzo rzadko), 2500obr/min będzie słychać, choćby sam szum powietrza przeciskającego się przez kratki w obudowie.

Z reguły fabryczne wentylatory procesora są głośne, można wsadzić taki za 200zł jak komuś pasuje, bardzo ciche ArcticCollera z rurkami heatpipe kosztują jakieś 60zł, ale nawet taki za 30zł da sobie radę: http://www.arctic-cooling.com/catalog/p … 42&mID=584

Z zasilaczy to Fortron zazwyczaj robi bardzo dobre, sprzedaje też innym producentom.

Poza tym możliwości konfiguracji jest multum.

Zajrzałem na stronę Della, ale u nich biednie:

http://www1.euro.dell.com/content/topic … l=pl&s=dhs

Te lepsze, choć droższe:

http://www1.euro.dell.com/content/topic … l=pl&s=dhs

Tamten Inspiron z Core i5, Radeonem HD 5450, 6GB RAMu i dyskiem 1TB (za ok. 3 tyś zł z Windows 7 Home Premium 64-bit i antywirusem na 15 miesięcy) do grafiki by się nadawał. Karta trochę za słaba do gier, ale do innych zastosowań wystarczy, nie wiem jak to w środku wygląda, ale może być chłodzona pasywnie.

Delle w ogóle są ciche. Coś za coś, wyjdzie drożej niż przy składaniu, ale praktycznie wyjmuje się komputer z pudełka, podłącza i uruchamia, nie ma problemów że coś nie współpracuje ze sobą, że kabelki się plączą, nie pasują (uwaga na obudowy Foxconna!), są za krótkie, obudowa nie ma głośniczka bo powinien być na płycie, a na płycie głównej też nie ma bo powinien być w obudowie (sam u siebie ostatnio dorabiałem głośniczek do budowy), niektórych kabli jest za dużo innych za mało, że coś stuka a coś innego wyje itp.

Teoretycznie podzespoły są standardowe i powinny współpracować, w praktyce różnie to bywa, czasem coś działa ale tak jakby nie do końca.

Podobnie jest z płytami głównymi, parametry parametrami, ale np. Intela (zresztą produkowane przez Foxconna, stosowane przez Della) zawsze działają stabilnie jak skała, choć wydają się drogie i przeciętne, żadnych wodotrysków, brak możliwości jakiegokolwiek podkręcania. Do pracy nie ma lepszych, do gier są inni producenci.

Jeśli ma być składany, lepiej wybrać jakiś lokalny sklepik, ale to zależy od okolicy (niektóre okolice są drogie) i kompetencji pracowników. Przy zakupie przez Internet problem jest, jak coś się zepsuje, albo nawet przestawi (np. w BIOSie), nikt nie przyjmuje przesyłek na własny koszt, a kurier z ubezpieczeniem zainkasuje kilkadziesiąt zł.

Na Zachodzie nie składa się komputerów, bo to po prostu się nie opłaca (pracownik co składa też musi swoje zarobić), składają sobie hobbyści i fani gier. Polska to ewenement na skalę światową. Ale u nas to i samochody se składa, przód z jednego, tył z drugiego, trochę szpachli i jeździ.

OK poczekam teraz na brata i około 25 pojadę z nim do sklepu PC z listą :slight_smile:

Jaki jest sens zabawy z grafiką jeżeli nie jesteś pewien jak to wygląda w realu? Otwórz sobie jakąś kolorową grafikę, podłącz kompa pod np. monitor LCD, telewizor LCD - coś co Ci da porównanie (dwa ekrany) i się przekonasz o czym mówię. Jeżeli zamawiający ma w swojej ofercie coś np. fioletowego albo zielonego to raczej nie będzie zadowolony jeżeli przedstawisz jego produkty jako np brązowe albo seledynowe. Jak robisz grafikę na zamówienie to ktoś ją akceptuje albo nie. Zrobisz źle to będziesz musiał poprawiać i stracisz dużo czasu. Jeżeli będziesz miał przynajmniej skalibrowany monitor to zamawiający Ci nie podskoczy bo zawsze będziesz mógł go zagiąć. Sam spotykam się z tą sytuacją w mojej pracy - problemem zazwyczaj są ekrany w laptopach - bardzo często kończy się to radą dla zamawiającego - proszę ustawić monitor - odchylić od/do siebie.

Proponuję Ci iść do sklepu, obejrzeć monitory i wybrać przynajmniej ten, na którym nie ma większych przebarwień. Jak zestawisz kilka monitorów i odpalisz np. Google to z miejsca zobaczysz, który przekłamuje bardziej np. w zieleń albo czerwień. Wybierz ten gdzie biel to biel a kolory mają odpowiedni kontrast i nasycenie.

Co do reszty zestawu to nie złożę Ci teraz odpowiedniej maszymy ale mogę przekazać moje rady:

  1. Firmowa płyta główna np. ASUS, MSI… - high end! Unikniesz nieprzyjemnych awarii;

  2. Procesor im szybszy tym lepszy - AMD czy Intel - może być 64bit - wszystko jedno - im więcej rdzeni i MHz tym lepiej ale ok. 2x3000MHz już wystarczy - na początek może być BOX - chłodzenie nie jest dorgie, jeżeli box nie będzie Ci odpowiadał to sobie coś dokupisz;

  3. Markowy RAM - osobiście polecam Kingston’a - nigdy nie miałem z nimi problemów - udziwnienia typu świecące radiatory sobie odpuść 4 - 8 GB;

  4. Dysk twardy - najważniejsze to sprawdzić na necie czy się nie psuje - często najtańszy dysk po 3 miesiącach ląduje na gwarancji. Osobiście polecam Seagate ale uwaga na wadliwe serie;

  5. Grafika - nie potrafię Ci nic doradzić - jak masz kase to sobie dołóż do grafy żeby czasami sobie jakąś gierkę odpalić jeżeli lubisz. W jednym komputerze przeznaczonym głównie do grafiki 3D mam jakiegoś no name radeona na PCI-E 512 turbo cache, którego kupilem 2 lata temu za 100 zł i śmiga aż miło. FullHD wyciąga bez problemu.;

  6. Zasilacz kup firmowy ale bez udziwnień - Modecom pierwszy lepszy - cichy.

Reszta wedle uznania - pamiętaj tylko żeby unikać wąskich gardeł - jak coś kupujesz to pilnuj żeby nie było wolniejsze od podzespołu z którym ma współpracować - np. słaba płyta może popsuć wszystko,

jak coś zostanie to kup sobie fajny wygdny fotel prezesa - bardziej Ci uprzyjemni pracę niż jakieś “wodotryski” na biurku.

Pozdro - jak będziesz miał jakieś portfolio to podeślij, może też czasami coś Ci zlece.

o czym my rozmawiamy?

Tu nie chodzi o zamianę kolorów tylko o niuanse kolorystyki i która czerń jest czerniejsza. A klienta zawsze można zapytać o RGB czy RAL itp. - i tak zawsze mam jazdę :wink:

Z resztą przy takim budżecie nie ma co rozmawiać o monitorach na lepszych matrycach czy kalibratorach. Pomijając już edytowanie grafiki do druku itp. Więc na początek fajna TN i zwykły “piec” wystarczą.

Sorrki , walnąłem się z nagrywarką LG GH22NP20 ATA100 SecurDisc miała być LG GH22LS50 SATA SecurDisc LightScribe w tej samej cenie…jeszcze raz przepraszam :oops: