Komputer do 3000zl - 3500zl

(2 Posh) #1

Witam!

Dawno nie interesowałem się częściami komputerowymi i jestem totalnie zagubiony w temaciea gama artykulow na rynku poprostu mnie przeraza.

Potrzebuje dobre i najlepiej rozwojowe czesci by stopniowo dokladac cos do skrzynki bez potrzeby wymiany całosci.

Potrzeba mi:

HDD - do 100-200gb glownie chodzi o szybkosc i niezawodonosc.

Pł. Glowna - mozliwosci rozwojowe 2x PCI-Expres x16 etc

Procesor - Quad/Core duo?

Ram - niemam pomyslu;] duale?

K. Graficzna - Kozacka?

Zasilacz - nie przeszkadza mi wirowanie wiatrka wiec cisza nie jest priorytetem

Obudowa [bez wiekszego znaczenia firma - chyba ze sie cos zmienilo ostatnimi czasy]

+Lepsze Radiatorki wentylatorki itd dla uzyskania lepszej stabilnosci systemu przy ew. overclockingu.

Z miejsca dziekuje i pozdrawiam.

Rafal B. ak Polizek ;]

(Błażej) #2

Zasnąć nie możesz? :stuck_out_tongue:

Foxconn P35A

E6750

8800gts 320mb - jakąś najtańsza poszukaj

2x1Gb Goodram Pro 800/900 lub A-data 800 Extreme lub Patriot LLK

Seagate Barracuda 250gb 7200.10

Amacrox 450PNF (allegro) / ToPower 450W / BeQuiet / Enermax 500W

Do tego obudowa jaka ci się podoba, Scythe Ninja rev.b na proca + pasta termoprzewodząca AS5

(2 Posh) #3

A nie lepiej porwac się na 8800GTS 640mb ? roznica 300zl na allegro a przy cenie 1100 za model 320mb to roznicy takiej nie robi ;]

Dzieki, Pozdrawiam.

(Lukasz Graffix) #4

Plus ~20zł i ma WD Caviar 320GB z serii AAKS.

(Lukaszniemczyk Tonie) #5

Lepiej mniej pamięci a szybszej... :slight_smile:

http://www.allegro.pl/item225695535_pal ... _wawa.html

(system) #6

lukaszniemczyk co ty bredzisz?

(Błażej) #7

Takim myśleniem dojdziesz do GTX

Jak będziesz grał na rozdziałkach 1600/1400 to sobie weź 640mb

(Mariosti*) #8
  1. CoolerMaster Centurion T05 Black-Blue 218.00

2. Intel Pentium Dual Core E2140 1.6 GHz (S775) BOX 258.00

3. GeForce 8800 GTS EVGA 320MB TV & 2x DVI (PCI-E) 1099.00

4. Zasilacz do obudowy Tagan 600W - U25 DualEngine 430.00

5. Microstar P6N SLI V2 (nF650i SLi) 412.00

6. Optiarc DVD+/-RW AD-7170S bulk black (Serial ATA) 120.00

7. Arctic Cooling Fan 12 L 16.00

8. PDP Patriot Dual LLK 2x 1GB DDR2 EPP 800MHz CL4 408.00

9. WD Caviar RE 160 GB 16MB cache SATA 234.00

10. Scythe Mugen (Infinity) 167.00

Razem brutto: 3596.00

Razem netto: 2947.54

A więc od początku, obudowa szeroka bardzo przewiewna i solidna (ma jedną 12'stke, drugą sie dołoży i będzie dobra wentylacja)

Procesor podatny na przetaktowanie, ma wysoki mnożnik więc spokojnie na tej płycie głównej pójdzie na 3,2GHz, a mniejsza ilość catche ma w tym wypadku tą zaletę że troszke mniej się procesor grzeje (tak przynajmniej było w testach), karta graficzna 50zł droższa od najtanszych 8800gts ale odrazu ma rdzeń o dobre 50mhz przetaktowany (10% to już różnica), zasilacz uciągnie dwie takie karty graficzne i dodatkowe dyski twarde (a więc jest na wyrost), płyta główna może nie jest mistrzem oc ale itak osiąga fsb rzędu 450mhz które jest zupełnie nie potrzebne przy tak wysokim mnożniku procesora, a jak wiadomo z testów, c2d są niepodatne na wzrost fsb jak athlony, tylko na wzrost taktowania wyjściowego więc płyty wyciskające fsb 500mhz są poprostu zbyteczne, a tam a dodatkowo sli, a więc drugą karte graficzną poprostu się podpina i gra :slight_smile: Nagrywarka ma parametry jak super plextory (testowane na thg), Pamięć na domyslnym taktowaniu będzie dobrym uzupełnieniem procesora taktowanego 3-3,2ghz (napewno ram nie ograniczy oc i ma swoje radiatory), dysk twardy to raid edition, a więc lepiej przystosowany do pracy w macierzy raid, jak będziesz miałkase to kupisz drugi taki sam, podłączysz je w raidzie 0 i będziesz miał prawie 2x szybszą macierz w efekcie, no i dysk ten jest bardziej niezawodny od standardowych wersji, chłodzenie procesora nie wymaga chyba komentarza, najlepsze powietrzne jakie możesz znaleźć, szczególnie do tej ceny, jeśli jednak cena zestawu jest za duża to teoretycznie arctic cooling freezer 64 kosztujący poniżej 70zł powinien również być sporo lepszy od boxowego chłodzenia procesora (a do scythe nie ma pasty termoprzewodzącej, trzeba ją doliczyć, np zalman stg-1 22zł kosztuje). Obudowa jak pisałem ,duża przewiewna, obsługa bez śrubokręta, zrobiona z solidnej stali, a panel przedni w durzej mierze z aluminium, jeśli nie przeszkadzają ci ozdobne pionowe rurki aluminiowe to weź centuriona 534 black, jest pare zł tańszy, a większy nieco (wygląda rewelacyjnie i jeśli masz komputer na podłodze to ma doskonale ustawiony panel z przyciskami i gniazdami). To by było tyle,

a łukaszniemczyk co do ramu... lepszy 8800 z szybkim 320mb niż 640mb wolnego, problem w tym że ram jest tak samo szybki, a dopłacanie 250zł do 640mb wersji jest sensowne tylko jeśli będzie się grać w rozdzielczości wyższej niż 1600x1200. A 8600gt... może byłby lepszy gdyby nie fakt że to nawet nie jest 1/5 układu g80, a więc aby osiągnął taką samą wydajność jak chociarz 8800gts musiały mieć 3x wyższe taktowanie rdzenia i shaderów, przy czym jedno i drugie jest zupełnie absurdalne (shadery już mają kosmiczne taktowanie).

(Błażej) #9

Po co zmieniać zestaw na gorszy?

(Seba 4ball) #10

dokladnie tez sie zastanawiam

po co mu az taki zasilacz

proponuje http://www.allegro.pl/item228689355_sup ... _moc_.html

lub

http://www.allegro.pl/item224768533_be_ ... y_gw_.html

jest sens wywalac 3500 zl na kompa z takim procem??

(Mariosti*) #11

Bo jeśli nie zauważyłeś ta płyta foxconna nie ma żadnego wsparcia dla sli, nie jest jakoś rewelacyjnie wyposażona, a fakt że osiąga 0,5GHz fsb nie ma żadnego wpływu na wydajność zestawu (wystarczy poczytać testy, wpływ jest na granicy błędu pomiaru). Ten procesor który zaproponowałeś jest fajny bo ma stepping 0 ale i tak nikt nie będzie korzystał z procesora przy taktowaniu 3,6-3,8ghz bo nie wytrzyma tego na dłuższą metę, bezpieczne mocne przetaktowanie to 3-3,2ghz dla tej architektury, a przy takim taktowaniu wydajność tego co ty podałeś i tego co ja podałem będzie bardzo zbliżona (te procesory różniąsię wtedy tylko ilością catche, a tylko garstka aplikacji wymaga dużo catche'u), ale cena już nie, zasilacz który podałeś to też takie liczenie na łut szczęścia że nie trafi się kiepski pomedel, albo kiepska sztuka, a nawet jeśli to i tak nie uciągnie nic ciekawego w sli, a więc nie nadaje się do rozbudowy, w odróżnieniu od tego tagana. Wystarczy czytać, zestaw który pokazałeś jest gorszy i bez możliwosci rozbudowy (penryn to taka rewolucja będzie że Ha Ha, bardzo możliwe że wogółle nie będzie w stanie długo pracować na bardzo zawyżonym taktowaniu z uwagi na nową konstrukcję tranzystorów).

(2 Posh) #12

Dzieki za dyskusj.

Głównym problemem z jakim się borykam jest totalna nie znajomość nowych technologi procesorow, grafiki, plyt glownych itd., zestaw musi spelniac role jak najbardizej rozwojowego.

-wiec mimo wiekszej ceny za nowsza technologie ktora ma minimalnie gorsze wyniki w podstawowoej wersji od topowej starej wole nowa.

-jest sposob na oszczednosc ktora bedzie procentowac w skali kilku lat (tak mi sie wydaje?)

-jestem w stanie na dzien dzisiejszy wydac do 3500+ zlotych na zestawik komputerowy + co miesieczne upgrade w wysokosci ok ~500zl

-Interesuja mnie zestawy wysoce latwe w upgraidingu raczej nie overclokingu.

-Komputer bedzie domowa stacja gierek i stanowiskiem pracy.

Z waszych postow wynika kilka rzeczy.

1.Tak racja jest ze nie bede uzywal rozdzielczosci powyzej 1600 sadze ze 1200 to jest kosmos;]

2.Wiecej nie znaczy lepiej - bylem przekonany nie wiem czemu ze ilosc ramu w karcie graficznej przeklada sie na szybkosc i plynnosc grafiki w aplikacji.

3.Zasilania nigdy za wiele - nigdy nie wiadomo co moze mi wpasc w obudowe;]

4.Przedewszystkim chlodzenie - jestem uzytkownikiem Pc'ow od ponad 10 lat i nie jednokrotnie mialem problemy z wentylatorkami w maszynkach ;/ czasem bardzo kosztowne dlatego nie bede oszczedzal na tak waznej czesci jaka jest uklad chlodzacy. Nie liczy sie cisza a efektywnosc.

Dzieki, Pozdrawiam.

(Mariosti*) #13

A więc tak jak mówisz... Jeśli jednak pokusiłbyś się o przetaktowanie tego e2140 na powiedzmy 3ghz, to będziesz miał wydajność najlepszego c2d extreme edition, z chłodzeniem scythe nie będzie żadnych obaw o przegrzewanie, a taka płyta główna jest 100% kompatybilna z sli (niby nie udostepnia 32 linni pciex, ale różnica wydajności jest żadna (poniżej 10% w najlepszym wypadku dla płyt głównych po 1000zł). A co do rozbudowy to tak drugi taki sam dysk twardy w raidzie, potem drugi taki sam zestaw pamięci ram, a w zdecydowanie bardziej odległym czasie coś z kartami graficznymi (w rozdzielczosciach poniżej 1600x1200 8800gtx robi kiepską różnicę wydajności w porównaniu do 8800gts, a kosztuje prawie tyle co dwie sztuki 8800gts które w sli są od tego pierwszego oczywiście dużo wydajniejsze). Jesli jednak nie chcesz przetaktowywać procesora to c2d 6650 jest interesującym obiektem dopłaty (co nie zmienia faktu że będzie sporo droższy i zdecydowanie mniej wydajny od e2140 przetaktowanego na 3ghz (a to taktowanie powinieneś osiągnąć bez problemu, zachowując absolutną stabilność (w najgorszym wypadku trzeba będzie mu dołożyć 0,1V na rdzeniu i tyle. Dodatkowo e6650 przy takim nie dużym oc (niedużym na skale core2duo) przetaktujesz podobnie jak to e2140, a e6650 rozwija skrzydła dopiero przy ekstremalnym przetaktowaniu 3,5ghz+).

(Błażej) #14

Skąd masz pewność że ten procesor poleci na 3ghz albo wyżej

Teraz intel w tych prockach coraz niżej daje walla

Ktoś na ppc z 20 procków 2160 wybrał tylko 3 które przekroczyły 3ghz!

Do tego po co mu SLI

Żeby był el0 i mógł się pochwalić w pisakownicy?

Wątpie żeby za 2-3 lata chciał dokłądać drugą karte po wtedy to GTX już będzie słaby

To co ty dałeś to tylko lepszy zasilacz 600W który będzie miał zapasu jeszcze z 250W

(Mariosti*) #15

Błażej, nie wiem czy wiesz jaki wpływ na zasilacz ma jego obciążenie, jeśli obciążysz zasilacz w 70% to będzie chłodny cichy i niezawodny przez wiele wiele lat. Jeśli obciążysz go w 100%, albo i w 110% (jak to niektróe huntkeye potrafią) to będzie sięgrzał, a w wysokiej temp wszystkie jego mechaniczne podzespoły zużywają się w bardzo szybkim tempie, tak więc jeśli nie chcesz wymieniać zasilacza co 2 lata, to płacisz za zasilacz raz a dobrze, masz go na wiele wiele lat i sie nim nie martwisz.

Jeśli chce mieć możliwość rozbudowy to sli jest tym czym jest rozbudowa właśnie, co do gtx'a to przy fatalnej premierze r600 wątpie że za 3 lata będzie taki postęp w kartach graficznych jak do tej pory, a fakt ze będzie miałsli i mocny zasilacz da mu "możliwość", twój zestaw nie daje żadnej możliwości, podkreślam ze jedyna dobra część z tego zestawu to procesor nadający się do ekstremalnego oc (przynajmniej jak zwykle pierwsze serie e6x50 były rewelacyjne), a żeby zniwelować ryzyko można siezawsze pokusić o e4300. Z kolei nawet jeśli procesor za 250zł pójdzie "tylko" na 2800mhz zrównując się z procesorem za jedynie ponad 1000zł to nie będzie tak wielkiej tragedii, nie sądzisz? A co do płyty głównej to do tej pory obsługuje wszystko co wyszło a już testowane są przedprodukcyjne 45nm intele (http://global.msi.com.tw/index.php?func=prodcpusupport&prod_no=1169&maincat_no=1&cat2_no=170&cat3_no=#menu) a więc i pod tym względem jest 100% nadająca się do rozbudowy, a przy chłodzeniu scythe właściciel będzie mógł się pokusić nawet na 4rdzeniowy procesor (mimo iż obecnie jest to bez sensu, ale kto wie czy nie będzie postępu w programowaniu wielowątkych aplikacji za np. 2 lata).