Komputer do 5 tys, wątek długoterminowy

(Szawka) #1

Witam,

Zwracam się z prośbą o pomoc w wyborze zestawu komputerowego.

Początkowo chciałem zmodernizować swój stary sprzęt:

• C2D 2.66 GHz

• Asus P5K Deluxe/wifi

• Asus 8800 GTS 512 MB

• PDP 2x1 GB

• Hiper 480W

• 2xHDD

• Thermaltake Tsunami

• Monitor 19' 1280x1024

• Telewizor LCD 40' 1920x1024 ( od czasu do czasu gram na nim ).

Chciałem zmienić procesor, kartę graficzną, obudowę, zasilacz. Szacowałem, że wydam około 3000 tys. ( grafika 1000, procek 800, zasilacz 500, buda 700 ).

Sprzedałem już procesor i kartę graficzną. Niedawno zamówiłem procesor Q9550, ale w ostatniej chwili rozmyśliłem się i nie odebrałem paczki.

Do zmiany decyzji namówił mnie sprzedawca ze sklepu komputerowego. Jego argumenty przemówiły do mnie, a mianowicie, że lepiej poczekać na premierę i5 i zastanowić się nad kupnem tego procesora albo i7, bo wydając kwotę 3 tys. zł zbliżam się do i7 i bardziej nowoczesnego socketa od LGA775. Poza tym we wrześniu będzie premiera nowych kart graficznych opartych na DX11.

Stwierdziłem, że faktycznie sprzedawca ma rację i poczekam z zakupami do października, ale już teraz chcę założyć temat i kontynuować go do momentu zakupu, tak aby wybrać optymalny sprzęt.

Nie wiem ile mogę przeznaczyć kasy. Poprzedni sprzęt miał być moim ostatnim sprzętem. Doszedłem do wniosku, że szkoda co dwa lata wydawać po 5 tys. zł na komputer, ale jak widać nic z tego nie wyszło. Tym razem ponownie zakładam, że nowy sprzęt będzie ostatnim, dlatego musi być choć trochę przyszłościowy za nie wygórowaną sumę $ ( wiem, że to trudne ). Do tego musi być cichy. Komputer działa u mnie prawie 24h. Głośny sprzęt przeszkadza w śnie.

Reasumując nie chcę wydać więcej jak 5 tys.

Do czego potrzebuje komputera ? Szczerze, to sam nie wiem, bo trudny ze mnie użytkownik.

Lubię:

• grać w najnowsze gry

• wydajność

• nowoczesność

Za nim przedstawię własną konfigurację, chciałbym zaznaczyć, że mam kilka wątpliwości.

Po pierwsze, jaki socket wybrać ?

Na rynek wszedł nowy "socket 1156" obsługujący procesory i7 i przyszłe i5. Niby decyzja jest prosta, ale zastanawiam się po co mi nowy socket skoro ( podobno ) procesory i5 będą słabsze od procesorów i7. Trudno wyczaić w który socket Intel zainwestuje w przyszłości. Chciałbym mieć alternatywę na płycie głównej. Przy sockecie LGA 775 zawsze alternatywą był 4 rdzeniowy procesor.

Po drugie, na rynek wejdą nowe karty graficzne z DX11. Nie chcę jednak czekać, aż ceny tych kart pójdą w dół, dlatego chciałbym kupić kartę, która poradzi sobie głównie z GTA IV w maksymalnych ustawieniach.

Po trzecie, czy warto zainwestować w jeden dysk SSD na którym będzie stał system ?

Wstępnie wybrałem coś takiego:

Intel Core i7 920 2,66 GHz BOX - 1050 zł + Noctua NH-U12P SE1366 - 250 zł

Asus Rampage II GENE Intel X58 - 850 zł

GeForce with CUDA GTX 285 BFG 1GB - 1300 zł - ale tu się mocno zastanawiam, czy warto.

OCZ DDR3 3x 1GB 1600MHz CL7 Platinum Triple Channel - 360 zł

NOX Apex 800W - 550 zł

CoolerMaster Cosmos 1000 - 700 zł

3760 zł ( bez grafiki ).

Obudowa musi być Cosmos z tym, że kupno jej mogę przełożyć, bo wciąż mam Thermaltake. W Cosmos chcę zmienić wszystkie wentylatory na Noctua, ale jeśli kasy nie starczy, to zrobię to kiedy indziej.

No więc co proponujecie ?

(system) #2

wydaje mi sie jak na taki zestaw troche mało 3gb ramu co najmniej 4 lub 6

(Szawka) #3

Co takiego pożera, aż tyle pamięci ?

(MaRa) #4

Zabrakło tylko nagrywarki BlueRay :? To przyszłościowy format, DVD odchodzi do lamusa :lol:

Na karty z DirectX 11 nie ma sensu czekać, bo z reguły pierwsze modele obsługujące najnowszy DirectX są niedopracowane i zbyt wolne oraz energochłonne. A może się okazać, że wkrótce wyjdzie DX 11.1 i będzie niekompatybilny sprzętowo z poprzednikiem, karta znów do wymiany. W dodatku minie conajmniej kilka miesięcy, zanim pojawią się gry wymagające DX11, a jeszcze kilka lat, zanim na słabszym nie pójdą. Producenci ger nie spieszą się, bo to niepołacalne wydawać dla sprzetu, którego ma może 4% graczy. Dzisiaj optimum to DX10.1, wyższe są dla fanatyków nowości nie liczących się z pieniędzmi i często wymieniającymi sprzęt. Kiedy będzie wymagalne DX11, to najmocniejsze karty to obsługujace stanieją do 300zł :smiley:

Co do procesora, to wkrótce wyjdzie nowy, za pól roku kolejny nowy i "rewelacyjny", wydajniejszy od poprzednika o 10...20% i tak w kółko. A to, jaką ma podstawkę,to dla wydajności nie ma znaczenia, programy jej nie widzą.

Jeszcze kwestia wentylatorów - proponuję ArcticCooler. Nie są drogie (10...20zł?), a bardzo ciche i mają niesamowicie wytrzymale łożyska, ceramiczne czy jakieś takie. Zawieszone są na gumowych kołkach nie porzenoszących drgań. Są wersje z PWM i regulacją obrotów (można podłączyć do gniazda 4pin, o ile płyta takie ma, lub szeregowo z wentylatorem procesora).

Nie bardzo wiem, co na takim sprzęcie ma problem z działaniem :o

W formie jakiej jest, przez najbliższe 5 lat wszystko obsłuży.

Można też nieco zmodernizować to, co jest:

1) Czterordzeniowy procesor. Koniecznie trzeba na stronie producenta płyty sprawdzić, czy obsłuży nowy procesor :!: :!: :!:

Podstawka 775 może zostać. Ostatnio czterordzeniowce potaniały. Chodzi o to, że "nowości" zawsze są bardzo drogie, zbyt drogie do swoich możliwości. Jeśli procesor bedzie 4x droższy, nie oznacza to, że 4x szybszy. Różnica szybkości bedzie dostrzegalna, ale niezbyt duża, może kilkanaście procent. Ze dwa lata temu najtańszy C2D 4300 za 600zł po podkręceniu był szybszy od najmocniejszego Extreme za 4 tysiące :stuck_out_tongue:

Problem też w tym, że płyta jest niejako związana z procesorem. Otóż przy Intelu zgodnośc podstawek nie oznacza, że płyta obsłuży nowsze procesory. Można zainwestować w najnowszą płytę i procesor, za 2 lata może się okazać, że procesora nie da się wymienić na nowszy, bo ta konkretna płyta go nie obsłuży. Więc trzeba wymieniać razem z plytą.

To było tyle w kwestii podstawek.

2) RAM. Widzę, że w tym komputerze to wąskie gardło. 2GB to ma mój netbook, z którego piszę 8)

Może to pamięć spowalniała komputer? Bo przy tylu gry ledwo zipią, jedynie przeglądarka funkcjonuje.

Płyta ma 4 złącza i obsługę do 8GB. Można więc dołożyć do tej pamięci co jest 2 moduły po 1...2GB. Albo od razu 4x2GB, jeśli planowana jest przesiadka na system 64 bitowy.

3) Karta graficzna. To nie mój konik, ja siedzę przy GeForce 6200 i mi wystarcza, może inni się wypowiedzą. Ale obecnie najlepsze będzie coś z DX10.1 i 1GB pamięci.

4) Co do dysków SSD, to kto chce, niech kupuje. Ale obecnie są dopiero w powijakach i wkrótce nastąpi ich rozwój oraz spadek cen. Teraz za wcześnie. W dodatku dyski SSD mają niewielką żywotność, ta technologia chatrakteryzuje się ograniczoną liczbą cykli zapisu (podobnie jak w pendrivach, ale kto swojego zapisze 100 tyś razy #-o )

Jak potrzeba szybkości, to dwa identyczne dyski i RAID.

Nie wiem, jakie dyski ma ten komputer. Ten sprzęt charakteryzuje się szybkimi zmianami technologii, może warto by było zakupić jakiś nowoczesny dysk dla systemu a poprzednie użyć jako dodatkowe :?:

5) System. Nie wiem, jaki komputer ma zainstalowany. Podejrzewam, że to Vista, a to ze względu na DX10.

Proponuję jak najszybciej wymienić na siódemkę, różnice widać gołym okiem. Mi śmiga na dużo słabszym sprzęcie:

2x 512MB DDR400, C2D E4300 1,8GHz, GeForce 6200 256MB, chipset 865G.

Co prawda w najnowsze gry nie gram, ale do innych zastosowań wystarcza mi aż nadto i ani myślę o przesiadce, aż ze starości padnie (wbrew pozorom to w miarę nowy sprzęt, części sprzed 2..3 lat, jedynie monitor LCD i mniejszy dysk mają po 5 lat)

(Szawka) #5

MaRa uświadomiłeś mnie w kwestii kart graficznych i chyba masz rację. Dopiero za rok bądź 1,5 będzie można wymienić grafikę na coś z DX11 :slight_smile:

Myślę, że gtx 285 wystarczy na ten czas. Obsłuży gry typu GTA IV, Mafia II.

Moje mobo obsługuje cztery rdzenie, ale inwestując w 4 rdzenie ( q9550 - 730 zł ), rezygnuje z szybkich pamięci DDR3 no i procesora i7 ( 1050 zł ) :slight_smile:

Z tego co widzę, to płyty pod i7 nie cieszą się dobrą opinią. Można odnieść wrażenie, że wszystkie płyty do 1000 zł nie zachwycają, a za tą cenę powinny.

Pamięci ram dorzucę, to już uzgodnione.

Dysk SSD wybijam sobie z głowy.

(Mskitek) #6

zestawy-komputerowe-sierpien-2009-t267420.html?hilit=zestawy%20sierpie%C5%84

(Szawka) #7

Po kilku modernizacjach wyszedł taki o to sprzęt ( do oceny ) :

• Asus Rampage II Extreme Intel X58 - 1200 zł

• Intel Core i7 920 2,66 GHz BOX - 1050 zł

• Prolimatech Megahalems - 250 zł + Noctua

• GTX 275 - 800 zł ( w niedalekiej przyszłości dokupię do niego drugą kartę i stworzę SLI )

• A-Data VITESTA 3 X 2GB DDR3 Extreme Edition 1333+ MHz CL7 - 500 zł ( zastanawiam się nad innymi, może - A-Data VITESTA 3 X 2GB DDR3 Extreme Edition 1600+ MHz CL8 ? - 550 zł )

• NOX Apex 800W - 550 zł ( zastanawiam się nad innym w podobnej cenie za tym przemawia, to, że jest cichy, ale czy firma dobra ? )

• CoolerMaster Cosmos 1000 Black-Silver - 720 zł

~5000 zł

(focus.) #8

Nie wiem kto Ci powiedział, że płyty na X58 pod Core i7 za mniej niż 1000 złotych są kiepskie. Właśnie sęk tkwi w tym, że są tylko nieznacznie mniej wyposażone od tych za 1200 - 1500 złotych. Kilka przykładów:

MSI X58 Pro-E - jakieś 750 - 800 złotych, a masz naprawdę dobrą płytę. Jest to nowsza wersja od tej: MSI X58 Pro - poprawiono chłodzenie oraz kodek dźwięku i ma być tańsza! Umożliwia solidne podkręcanie, dwie karty graficzne włożysz, 6 dysków serial-ata podłaczysz, FireWire masz. Co jeszcze potrzebujesz? Możliwości podłączenia 4 kolejnych dysków twardych? Nie sądzę.

Gigabyte GA-EX58-UD3R - najtańszy Gigabyte, ale podobnie jak na MSI podkręcisz jak trzeba, dźwięk jest OK, dwie karty włożysz. Jedyną wadą są de facto 3 sloty pamięci RAM, ale jeśli to jest problem to masz to:

Gigabyte GA-EX58-UD4P - kilka dodatków do tego co wyżej plus 6 slotów dla pamięci RAM

Foxconn Flaming Blade - płyta bardziej nastawiona na podkręcanie. Niestety nie ma FireWire, ale to wcale nie musi byc problem. Ma 3 sloty pamięci RAM. Jeśli jednak kupujesz 6 GB pamięci RAM, to nie sądzę byś w przyszłości to rozbudowywał o kolejne kości, a raczej wymienisz te 3 na 3 kolejne o wyższej pojemności.

Karty graficzne DX11

Tutaj nie chodzi tyle o to czy te karty obsługują DX11, czy nie, a raczej o ich wydajność. GF 8800 GTX gdy wchodził na rynek również byl pierwszą kartą DX10, co oczywiście nie miało większego odzwierciedlenia w postaci nowych gier. Ale była to wtedy NAJWYDAJNIEJSZA karta DX9.0c i tego podważyć się nie da. Przypuszczam, że nowe Radeony które mają mieć premierę we wrzesniu oprócz tego, że będą miały obsługę DX11, co z naszego punktu widzenia nie ma większego znaczenia, to najpewniej będą najszybszymi kartami DX10, a przecież chyba o to właśnie chodzi, nieprawdaż? Stąd też polecam mimo wszystko poczekać, bo to jest raptem miesiąc czasu - świat się do tego czasu nie skończy :slight_smile:

Procesor Core i7 czy czekać na P55?

Tutaj również polecam poczekać. 8 września pojawią się Core i7 serii 800. Nie będą one obsługiwały dwóch kart graficznych na PCi-E 2.0 x16, bo szerkość kontrolera PCI-E w tych procesorach (tak teraz kontroler PCI-E będzie w procesorze, a nie w chipsecie) wynosi tylko 16 linii, a więc dwa razy mniej niż ma chipset (tutaj to chipset ma kontroler PCI-E) X58, który ma ich 32 na same tylko karty graficzne. Może więc obsłużyć dwie karty graficzne na PCI-E 2.0 x16, lub cztery na PCI-E 2.0 x8. Jeśli jednak nie planujesz wsadzać dwóch kart graficznych, bo o 4 Cie nie posądzam :wink: , to warto poczekać na te nowe jednostki. Jedyne co będa miały wolniej to 2, a nie 3 kanały pamięci RAM, ale będa za to miały wyższe taktowanie na starcie. Wszystko jednak się okaże 8 wrzesnia, bo dziś nic więcej nie moge powiedziec, choć bym chciał :wink:

Całą resztę ułoży się jak ta kwestia się wyjaśni.

Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli dziś zakupisz Core i7 920 z płytą za około 800 złotych i 6 GB'ami pamięci RAM to szybszego zestawu długo jeszcze nie zobaczysz - szczególnie jeśli będziesz podkręcał. W podstawkę LGA1366 będą pasować późniejsze procesory wyprodukowane w 32 nanometrów.

(Szawka) #9

focus , czy Tobie chodzi o Intel Core i5 ?

(focus.) #10

8 września mają swoją premierę Core i7 z serii 800 oraz Core i5 - te procesory będą współpracowały z P55.

(Szawka) #11

Rozumiem, ale te i7 pewnie będą cholernie drogie, a i5 z tego co czytałem będą słabsze.

(focus.) #12

Nie - Core i7 serii 800 ma być w cenie obecnych 900 - czyli około 900-1000 złotych za najsłabsze modele. W przypadku Core i5 mamy mieć mniej o technologię HT - czyli mniej więcej wiemy o ile wolniej, bo takowe testy już były. Inna sprawa, że Core i5 będą też zauważalnie tańsze. Do tego wszystkiego płyty na P55 mają się zaczynać gdzieś od kwoty 350-400 złotych - to dość zasadnicza różnica.

(Szawka) #13

Czyli lepiej inwestować w Socket 1156 ?

UPDATE

Poczytałem trochę na temat procesorów i na rynek mają wyjść podobno w listopadzie:

Core i7 870 2.93GHz, 8-wątkowy (95W TDP)

Core i7 860 2.80Ghz, 8-wątkowy (95W TDP)

Według numerów to i tak i7 920 powinien być nieco wydajniejszy od i7 870, a różnicy w cenie nie będzie dużej.

Znalazłem coś takiego:

tabela

Wynika z niej, że kupując socket 1366 w przyszłości będę mógł zainwestować w i9 :slight_smile:

(focus.) #14

Wg numerków 920 owszem jest wyższym modelem, niż 870, ale w rzeczywistości powinno być odwrotnie. Oczywiście pod warunkiem że będziesz korzystał z jednej karty graficznej.

Obydwa sockety są równie rozwojowe, tyle że może sie okazać że 1366 będzie rozwojowo droższe, bo procesory na to gniazdo będą wychodziły w wysokich cenach.

(Szawka) #15

Procesor - Intel Core i7 920 2,66 GHz BOX (zamierzam podkręcić go do ~ 4,00 GHz) / 1050 zł.

Chłodzenie - Prolimatech Megahalems / 250 zł

Mobo - Asus Rampage II Extreme Intel X58 / 1200 zł vs. MSI Eclipse Socket 1366 / 1100 zł.

Karta graficzna - czekam na premiere nowych kart i zobaczymy co wybiore.

Pamięci - Patriot 6GB (3x2GB) 1600MHz CL8 Viper LLK / 525 zł vs. A-Data VITESTA 3 X 2GB DDR3 Extreme Edition 1600+ MHz CL8 / 550 zł.

Zasilacz - Be-quiet Dark Power P7-PRO-750W / 650 zł vs. Antec TruePower New 750W / 550 zł vs. Corsair CMPSU-750HXEU - 750W / 550 zł.

Obudowa - CoolerMaster Cosmos 1000 - 720 zł

Najdrożśzy z w/w 4400 zł ( bez grafiki )

Najtańszy z w/w 4200 zł ( bez graifki )

Wychodzi na to, że na grafikę będę miał około 800-900 zł. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem będzie inwestycja w SLI.

Liczę na to, że do października ceny na niektórych podzespołach pójdą nieco w dół.

(focus.) #16

A co w tych płytach głównych jest, czego nie ma w tańszych?

Z Twojego punktu widzenia oczywiście

(Szawka) #17

Szczerze, to po prostu mi się podobają :stuck_out_tongue:

Podoba mi się karta dźwiękowa, która nie jest umieszczona bezpośrednio na płycie głównej ( fajny bajerek ).

No, ale z drugiej strony nie mam nic do tańszych płyt. Tylko tak jak pisałem w pierwszym poście, chciałbym dobra, a nawet bardzo dobrą płytę główną.

(focus.) #18

No właśnie osobna płytka PCB na której jest kodek dźwiękowy, bo o tym właśnie mowa, nie zapewnia lepszej jakości dźwięku. Generalnie kupujesz drogiego kompa, więc raczej stać Cię wydać jeszcze 100 złotych na jakiegoś X-Fi czy coś, nie sądzisz?

Mówię jeszcze raz - z Twojego punktu widzenia te droższe płyty nie oferują nic ważnego - ale to jest Twoja decyzja. Widze po prostu że panicznie boisz się tanich płyt głównych, choć w tymprzypadku tanie nie oznacza ani rzeczywiście tanio, bo i tak 800 złotych, ani źle.

(Szawka) #19

Pewnie masz rację, bo zawsze kupowałem płyty powyżej 800 zł i nigdy nie miałem z nimi problemu. Uważam, że płyta główna to najważniejsza rzecz w komputerze ( kręgosłup ), dlatego musi być coś warta.

Twoim zdaniem jakie płyty ( z tych tańszych ) pozwolą na bezproblemowe podkręcenie procka do 4 GHz i ogólnie nie będą sprawiały problemów ?

(focus.) #20

Ja sam jestem (również) zdania, że płyta jest najważniejsza. Jednak w przypadku X58 różnice są naprawdę marginalne. Przecież nie polecam Ci asrocka tylko produkty które różnią sie od tych wyższych w zasadzie takimi tylko elementami:

1. bardziej wypasione chłodzenie chipsetu (niepotrzebne przy nie-ekstremalnym podkręcaniu)

2. więcej niż 6 złącz Serial-ATA

3. więcej dodatków, np. WiFi czy jakieś programy dodatkowe

4. możliwośc wpięcia 4 kart graficznych

Jeśli tych rzeczy nie potrzebujesz, to po co kupować drogie płyty?

Mówiąc "extremalne podkręcanie" mam na myśli 4,3 GHz i więcej.

Ja te płyty testowałem i wiem co potrafią. Nie znam płyty na X58 (oprócz Asrocka, bo go nie miałem w ręce) które by nie potrafiły podkręcić Core i7 na 4 GHz. Taki overclocking w przypadku X58 jest praktycznie w standardzie. Zauważ też, że w większości przypadków mówimy o tej samej płytce PCB. Jeszcze raz zaznaczam: to że są to tanie płyty jak na X58, nie ozmnacza ze są to low-endowe konstrukcje!

Po prostu zastanów się dobrze czego oczekujesz od płyty głównej, czy potrzebujesz tych dodatków które są w wyższych modelach.