Komputer działa wolno jak na taką konfiguracje Ubuntu 10.04

(Azazel33) #1

Witam, dziś zainstalowałem Ubuntu 9.10, zrobiłem aktualizacje na 10.04 jednak gdy właczam Iple wszystko zaczyna się ścinać nawet film klatkuje bardzo, nawet po mysze widać i trzeba czekać z kilka minut aż sie wszystko "uspokoi" z właczonym banshee i firefoksem jest dobrze jednak gdy dorzuce mu proces już powoli widać że nie domaga, na XP katowałem go ostro i było wporządku, kompa nie mam aż tak złego - Athlon 3500+ 2,2 Ghz, 512 ram, HD3450, efekty w stylu compiz czy beryl wyłączone, nie widze aby jakiś proces obciążał procesor - po 20-30%, martwi mnie to że system zawala cały ram a nie wrzuca prawie nic w swapa a gdy zajęty jest prawie cały ram a swapa ze 100 mb to komputer już "umiera"

(roobal) #2

Sterowniki zainstalowane/zaktualizowane do karty graficznej? Ogólnie powinny się zaktualizować ale jeśli korzystasz ze sterowników własnościowych prawdopodobnie trzeba by je zainstalować na nowo. Sprawdź dostępność sterowników własnościowych w systemie.

Drugie pytanie - czy sytuacja występuje tylko w przypadku uruchomienia Ipli? Jeśli tak to być może jest to wina samego programu, którego błedy powodują wycieki pamięci.

Pozdrawiam!

(nintyfan) #3

Nie siedziałem zbyt długo na najnowszym Ubuntu i nie wiem, jakie usługi w nim działają. Sprawdź czy nie masz uruchomionego procesu z prefetch lub preload w nazwie. Podaj ich zużycie procesora, a także byłoby miło, gdybyś podał zużycie dysku przez te procesy.

(Azazel33) #4

w procesach nie ma żadnego ze słowem prefetch ani preload.

(Phobos64) #5

Upgrade starego systemu do nowego to zły pomysł, to zawsze zły pomysł. Ponieważ home i tak jest na osobnej partycji, wszystkie ustawienia i pliki użytkownika zostają zachowane po reinstalce systemu (pod warunkiem wybrania tej samej nazwy użytkownika i hasła, jeśli pliki były szyfrowane na hasło, co wg mnie jest beznadziejnym pomysłem, bo tempy po deszyfrowaniu zostają i zabierają miejsce).

Po instalacji nowego systemu pozostaje tylko doinstalowanie najnowszych wersji programów, które używałeś, a których ew nie ma w edycji podstawowej i dodanie kodeków. W większości przypadków nie trzeba nawet instalować dodatków do przeglądarek itd.

Zainstaluj nową wersję (ściągnij płytkę iso) i zobaczysz jakiego komp dostanie kopa, 10.04 działa naprawdę szybko (niewiele wolniej od Archa), a wczytuje się jeszcze szybciej (u mnie 15s) :smiley:

Pamiętaj tylko, żeby był to tego samego typu system czyli x86 albo x64.

(roobal) #6

Chyba tylko w przypadku Ubuntu i Windowsów :wink: Ale jak się poprawnie wykonana aktualizację i system nie był zaśmiecony to wszystko powinno być okej. Jednak nadal kolega nie odpowiedział na moje pytania.

Pozdrawiam!

(system) #7

Dodam że Ubuntu do lekkich systemów nie należy, do poprawnego działania potrzebuje minimum 768MB Ramu.

Możesz dołożyć te 256MB, ale to nie ma sensu. Lepiej dołożyć drugie 512MB i wtedy system dostanie skrzydeł :slight_smile:

(Azazel33) #8

postawilem system od nowa czysty ubuntu 10.04 jednak dalej lubi przestać odpowiadać, jak sądzicie zainstalowanie KDE i usunięcie gnome coś pomoże? jednak troche szkoda mi zmieniać środowiska bo sie przyzwyczaiłem, może jest jakiś trik żeby w swapa wiecej wrzucał system aby ram był wolny w sensie że aplikacje w tle nie są priorytetem i skupia się bardziej na tych aplikacjach których w danym momencie używam tak jak w windowsie

-- Dodane 29.05.2010 (So) 8:58 --

a sterowniki są właczone

(system) #9

Możesz spróbować KDE ale tylko wersje 3.5.

Tutaj opisali instalacje w Ubuntu 9.04, nie wiem czy będzie chodzić na 10.04.

(przemol96) #10

Overclocking był??? Jeśli tak to być może o to chodzi.

(Azazel33) #11

nie było oc nawet płyta nie ma takiej możliwości, prawde mówiąc gnome bardziej mi macintosha przypomina a KDE wlasnie wywaliłem

(matiit) #12

Gnome, firefox, banshee i 512 ram - źle.

Polecam Dystrybucję z LXDE lub XFCE i zmianę firefoksa na chrome

(przemol96) #13

Może dokup jeszcze 512 RAM-u co? U mnie bez problemu Ubuntu 10.04 na standardowej konfiguracji systemu chodziło. Mój sprzęt:

AMD Athlon XP 2400+ 2,04 Ghz, 2x 512 RAM (DDR), GeForce4 Ti 4200 na AGP x8 (128MB DDR), Płyta ASRock K7S8X v3, SWAP 1,5 GB.

(Sawyer47) #14

A jak tam u Ciebie z użyciem RAM? Proponuję dokupienie pamięci albo spróbowanie czegoś lżejszego, np. Lubuntu

(przemol96) #15

U mnie tak około 420MB przy podobnych procesach jak u osoby z problemem.

(roobal) #16

Ja ogólnie zalecam zmienić Ubuntu na coś mniej zasobożernego - Debian lub Arch. W tych dystrybucjach Gnome bez zbędnych dodatków jakie pchane są w Ubuntu nie ma prawa zamulać.

Pozdrawiam!

(przemol96) #17

Jeśli zmiana spróbuj może z openSuSE.