Komputer energooszczędny(serwer) czy stary dziad za 50zł?


(Bolo92) #1

Witam. Jako, że niedawno zacząłem moją przygodę z linuksem chciałbym sobie za pomocą jego uprościć życie, a także mieć maszynkę do nauki/praktyki.

Chcę mieć komputerek(najlepiej bez wiatraczków-bez hałasu) który by mi służył jako serwer plików(jakby miał interfejs ATA to przejściówkę do SATA i wrzucić mu dysk F1 640GB) trzymałbym na nim przeróżne pliki i czasami coś mu zadał do roboty(głównie noc). Nie potrzebuję od komputerka za dużo, bardziej się martwię o kwestie poboru prądu i czy taki dziadek dałby radę utrzymać dysk 640GB ^^. Do przechowywania plików i pobierania przez linuxa, nawet wget czy lekkim programikiem wątpie że bym użył nawet TO a TO- byłoby już chyba na pewno wystarczającym urządzeniem do mojej nauki :slight_smile: Tylko w tytule jest napisane 1.0 GHz a w szczegółach komputerka-100MHz co jest chyba pomyłką, pamięci to nie byłby problem(256 od kolegi bym kupił).

I w związku z tym pytanie ile taki sprzęt by pobierał przy mizernym obciążeniu i czy by dał radę wykryć 640GB na pokładzie ?

A także pytanko czy udałoby się zlożyć zestaw jak najbardziej enerooszczędny w stosunku do rozsądnych funduszy(200zł?) który by zawierał płytę główną, procesor, RAM, dysk, wbudowaną grafikę i kartę sieciową(niekoniecznie), do tego jak najtańsza buda ?

Z tym żłożeniem kompa enerooszczędnego za taką cenę i stary dziad z dyskiem 640GB to chyba orzeszki mi zaszkodziły, ale co tam warto zapytać.


(iwa nike) #2

jeśli myślisz o takim bardzo energooszczędnym rozwiązaniu , pewnie nie więcej niz 70-100w


(Marekglapa) #3

Może zainteresuje Cię takie coś? Procesor ma wydajność AMD K6. Taka sama płyta główna działała w mojej sieci jako serwer. Przez miesiąc nic jej nie było. Potem serwer zmienił funkcje. Do tego kupujesz jakiś zasilacz ok. 100W i wywalasz z niego chłodzenie zastępując je np dwoma wentylatorami noiseblocker x1 (jeden też starczy). Kompa nie będzie słychać :slight_smile:

@DOWN Celerony pobierają dużo prądu a z tego co wiem to Via jest dość oszczędna.


(Www Rafis) #4

Ja bym brał tego Colerona.

Starszy i słabszy wcale nie znaczy oszczędniejszy.


(Bolo92) #5

O tym MINIITX też myślałem, ale póki co wszystko się raczej kręci wokół poboru prądu i czy by uciągnęło te 640GB bądź nawet koło 250GB byłoby już OK, laptop 250GB, PC-160GB, to na laptopie prawie rezerwa z 100GB minimum, PC mógłby byc przy krawędzi na ważniejsze dane i te 250GB w serwerku do pobierania/udostępniania(parę osób z sieci czasami sobie znajdzie coś ciekawego to ściągają ode mnie-czasami mnie denerwuje, że ktoś coś ciągnie z 30min i tylko dlatego że ja chce teraz wyłączyć komputer muszę poczekać nawet te 5min co przy częstych przypadkach już denerwuje, tymbardziej jak coś robię).


(Marekglapa) #6

To może kup gotowy dysk sieciowy na RJ-45. Wpinasz do switcha i problem rozwiązany.


(Bolo92) #7

Tylko, że jakiś taki NAS znaleziony na szybko na allegro to wydatek 300zł i w dodatku kiepściutka funkcjonalność. No nic, spróbuję się dowiedzieć jak ten stary komputer by sobie radził z taką pojemnością dysku.