Komputer nie chce się uruchomić, zawieszanie, ciemny ekran

Witam wszystkich

Mam dość nietypowy problem - mimo, iż przejrzałem cały internet i oczywiście trafiłem na podobne problemy jak mój jednak żadne z podanych rozwiązań nie pomogło w moim przypadku.

Otóż:

  • zdarza się, iż komputer podczas uruchomienia po analizie bios pozostaje w stanie zawieszenia (ciemny ekran brak dalszej reakcji) - pozostaje tylko restart. Oczywiście czasami sie uruchomi a czasami żeby się uruchomił trzeba go restartować kilka razy.

  • w przypadku jednak “dobrego dnia” kiedy nastąpi super uruchomienie to jednak po jakim czasie (czasami po 2-3 a nawet 4 godziny chodzenia) nagle się zawiesza - pomaga tylko restart.

Próbowałem już chyba wszystkiego:

  • podmieniałem zasilacze,

  • testowałem i podmieniałem RAM,

  • formatowałem dysk

  • podstawiałem inny dysk,

i nic to nie daje - problem występuje nadal.

Dodam jednak, iż kiedy komputer pracuje mam wrażenie, że kiedy poruszam myszką (rolka góra, dół) słychać obciążenie procesora a w menadżerze obciążenie wzrasta wtedy nawet do 100%. - stawiałem wtedy na zasilacz ale jak wcześniej wspomniałem podstawiane inne (aż 3 różne) nic nie dały.

Dodam jednak, iż po przeprowadzeniu testu temperatur. Programy pokazują różne wartości np.

  • speedfan : CPU - 71% i na czerwono

  • aida32 - procesor 71%

  • bios 40%

  • podobnie jak bios pokazuje inny program - ale już nie pamiętam nazwy - 40 %

Więc które mówią prawdę?

Dane komputera:

  • windows xp home sp 2

  • procesor - intel celeron 2733MHz

  • ram 512Mb

  • karta graficzna GE force FX 5700LE

Bardzo proszę o wszelkie sugestie - bo już sam nie daje rady. Być może coś przeoczyłem albo coś nie tak robię.

Dziękuję z góry za wszystkie porady

Miałem coś podobnego podczas uruchamiania. Czasami po odłączeniu dvd-romu startował. Wymieniłem płytę główną i problemu brak. Sprawdź może na innej płycie.

Najlepiej (podczas pracy komputera) dotknij palcem radiatora na procesorze. Jeżeli będzie gorący, to prawdziwa jest temperatura ~ 70*C.

Sprawdź (przy wyłączonym komputerze), czy cooler na procesorze nie jest poluzowany. Powinien solidnie przylegać do procesora.

Na procesorze masz nałożoną pastę termoprzewodzącą ?

Opisywane przez Ciebie objawy sugerują jednak wadliwą prace zasilacza (niestabilne napięcia, itp.).

Sprawdź, czy zasilacze, na których testowałeś komputer nie znajdują się na czarnych listach zasilaczy (TUTAJ i TUTAJ).

Witam

  • cooler na procesorze nie jest poluzowany. Jeśli chodzi o pastę no to może faktycznie powinienem kupić nową i nałożyć, ponieważ ta co jest teraz daje wrażenie jakby jej nie było - jest tak mało.

  • Dwa z 3 zasilaczy, które podmieniałem - niestety ale znajdują się na przedstawionej czarnej liście. Ale trzeci to był Modecom MC 400.

Jak ktoś może to proszę zerknąć na dane, które pokazuje mi AIDA.

Mam wrażenie, że powinienem wymienić i zasilacz i wentylator na procesorze. Nie znam się za bardzo więc proszę fachowców o radę.

Proszę o potwierdzenie i z góry dziękuję

post-55492-13856533893514_thumb.jpg

Temperatura procesora stanowczo za wysoka. :o

Na początek proponuję wymienić wentylator oraz pastę.

Sprawdzisz a jak nie poskutkuje to dokup dobrej marki zasilacz.

Sama wymiana pasty niestety ale nic nie dała. Dlatego zamówiłem już nowy wentylator. Mam nadzieję, iż po zamontowaniu problem zniknie.

Jeżeli jednak ktoś ma jeszcze inne sugestie to bardzo proszę o porady

Na razie dziękuję i czekam na wentylator

Witam

Niestety powracam z tematem ponownie ale z nowymi spostrzeżeniami mianowicie:

  • wymiana wentylatora i pasty nic nie dała - temperatura nadal jest wysoka jednak;

Obejrzałem dokładnie kondensatory na płycie i zauważyłem, że dwa z nich są trochę napuchnięte.

  • Pierwszy tuż obok RAMU

  • Drugi pod kartą graficzną pomiędzy slotami’

Proszę o zerknięcie na załączone fotki i opinie co do ewentualnej konieczności ich wymiany - co powinno usunąć przyczyny restartów, zawieszania itp.

Dodam jednak, iż w trybie awaryjnym komputer się uruchamia normalnie więc nie wiem czy wymiana tych dwóch kondensatorów będzie miała wpływ na uruchomienie normalne systemu. Niestety koszt wymiany - u mnie w miejscowości to 50 zł więc nie jest to mało.

Dziękuję za wszelki odpowiedzi

post-55492-13856533969731_thumb.jpg

post-55492-13856533970444_thumb.jpg

Puchną, a więc czas je wymienić lub kupić nową płytę, no chyba, że lubisz eksplozje i dym z komputera.