Komputer nie chce się włączyć


(R Sikora) #1

Witam. Mam problem wlaśnie z uruchomieniem komputera. Próbuję go włączyć a on nic, nie startuje, tylko wentylator na procesorze próbuje wystartować tzn. drgnie(dosłownie) tylko wiatraczek. Zasilacz jest dobry napewno bo podłączalem sprawny i to samo się działo. Czyzby płyta główna padła?? Płyta to gigabayte 8vm533-rz a procek to celeron d 3.06GHz. Jak myślicie??


(Killerwww) #2

A jeszcze spróbuj odłączyć wszystko od płyty tylko podłącz zasilanie do płyty i nawet wyjmij karty jakie masz i pamięci, zostaw tylko procesor i wtedy spróbuj uruchomić, może coś innego blokuje.


(Cosik Ktosik) #3

Obejrzyj płytę pod kątem uszkodzeń.

Najpierw sprawdź wszystkie kable.Możes też podmienić kabelek od przycisku power z reset i spróbować włączyć komputer przyciskiem reset. Może włącznik poszedł. Bardziej ryzykownym podejściem jest chwilowe połączenie dwóch pinów (śrubokrętem), do których podłącza się przycisk power (możesz zrobić zwarcie z innymi elementami, ale skutecznie identyfikuje uszkodzony przycisk).

Jak to nic nie da:

Zresetuj BIOS, wyciągnij baterię na pół godziny. Potem dodatkowo zworką. Sprawdź miernikiem baterię.

Będziesz miał czas na sprawdzenie zasilacza. Wyciągnij 20/24 pinowy wtyk od zasilacza. Wyłącz całkowicie zasilacz z prądu i wszystkie kable od zasilacza w komputerze. Na tej wtyczce powinien być kabel w kolorze zielonym. Weź spinacz, rozegnij go, uformuj w łuk i połącz nim ten kabelek zielony z dowolnym czarnym. Podłącz CDROM, bo niektóre zasilacze muszą mieć obciążenie, aby ruszyć. Włącz zasilanie. Dowiesz się czy zasilacz chodzi.

Jeśli nadal nic, a zasilacz jest sprawny.

Odłącz wszystko co się da, wszystkie dyski twarde, napędy, karty rozszerzeń, wszystko. Podłącz zasilacz.

Zobacz czy ruszy, jeśli nie:

Możesz wyciągnąć nawet RAM i kartę graficzną. Zostaw tylko procesor i wiatraki. Znowu zresetuj (samą zworką, tak na wszelki wypadek). Włącz. Jeśli ruszy będzie piszczeć o pamięć. Wyłącz i zainstaluj pamięć, włącz itd najpierw grafę, potem resztę. Wyeliminujesz niedziałający element.

Jeśli nadal nic, płyta do wymiany.


(R Sikora) #4

DZieki za podpowiedz. Sprawdzę tak jak pisaliście. A mam jeszcze 1 pytanie: jeżeli to płyta padła to jaką proponujecie kupić??


(and1981) #5

Sprawdź jeszcze czy kondensatory na płycie głównej nie są wypukłe.

Kondensatory

Spuchniete - wadliwe i uszkodzone kondensatory