Komputer nie widzi dysków, napędu

Witam, mam taki oto problem.

W komputerze mam nowy dysk, podłączony na sata, i napęd na taśmie, który do pewnego momentu działał jak należy.

Chciałam zgrać stary dysk (‘taśmowy’, działający na starym komputerze bez zarzutu) na nowy, a że taśma jedna, odłączyłam chwilowo napęd.

Podłączam dysk, odpalam komputer, starego dysku nie widać.

Wkładam dysk znów do starego komputera - dysku nie widać. W nowym kompie podłączam znów napęd - napędu nie widać.

Podmieniłam taśmy z komputerów, dobrych kilka razy mocowałam taśmę do płyty głównej, nic.

Znalazłam trzeci dysk, podłączam go do tej samej taśmy - działa, wszystko pięknie widać w systemie, żadnego problemu.

Wymontowałam ze starego komputera napęd, montuję do nowego - napęd jako taki widać, ale się nie otwiera.

Jestem w stanie uwierzyć, że stary dysk się spalił, ale czemu zdrowy napęd po odłączeniu i ponownym podłączeniu do tych samych kabli, nie funkcjonuje?

i inny problem, czy SP3 może powodować problemy z neostradą? Nie mogę zainstalować żadnych sterowników, ani tych, które dostałam z neo, ani nowych z internetu, bo wyskakuje ‘błąd z aplikacją’ i ‘musi ona zostać zamknięta’.

Wyjmij zworki, ustaw wykyrywanie napędów na AUTO.

http://www.hotfix.pl/articles.php?article_id=70

zworki już przerabiałam, w biosie mam auto ustawione, taśma jest sprawna, starym dyskiem kręci, tylko go nie widać, reset biosu nic nie dał.

Teraz podpinasz napędy pojedynczo pod taśmy? Zwroki ustawione na CS też przerobiłeś?

zworki przerobiłAM 8) już w każdej możliwej konfiguracji, i napędy/dysk podpinam pojedynczo, bo mam tylko jedno miejsce na taśmie