Komputer nie widzi dysku sata


(v3ct0r) #1

Mam Windows 7 x64 i wszystko działało cacy, koło 15 normalnie wyłączyłem komputer. Koło 17 załączyłem komputer długo trzymało go na logu gigabajta a potem napisało że prosi o włożenie płyty z windowsem. System się nie uruchomił więc otworzyłem biosa a tam zauważyłem że nie wykrywa dysku tak samo jak w instalatorze systemu. Kable się nie wypięły bo je podociskałem. Restart biosa przez wyciągniecie bateryjki ma pół godziny nie pomógł. Wgranie sterowników sata ze strony http://downloadcenter.intel.com/confirm.aspx?httpDown=http://downloadmirror.intel.com/17884/eng/f6flpy6489.zip&agr=&ProductID=&DwnldId=17884&strOSs=&OSFullName=〈=eng również nie pomogło. Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły?

procek:e8400

płyta główna: gigabyte ga-p35-ds3l rev2.0

dysk:seagate 500gb 32mb sata II

Pozostaje oddać komputer na gwarancję?


(Pharun) #2

Spróbuj jeszcze z innymi ustawieniami biosu (tam są zawsze optima, default itd) jak to nic nie pomoże to myślę że wyczerpałeś wszystkie alternatywy domowej naprawy - jeżeli komp ma gwarancje to go oddaj na nią (ewentualnie możesz wcześniej przespacerować się z dyskiem do kumpla i zobaczyć czy u niego ruszy jako Slave - może tak i uda się uratować pliki-jak nie znaczy że dysk siadł). W serwisie nie przyznawaj się do tych wszystkich machinacji - oni zrozumieją z tego tylko jedno - można winę zwalić na użytkownika bo za dużo kombinował i nie uwzględnimy mu gwarancji - jak nie ruszy to zanieś im i powiedz że dysk szlag jasny trafił i mają coś z tym zrobić :smiley:


(v3ct0r) #3

Już próbowałem, zapomniałem o tym napisać. Może mi ktoś jeszcze powiedzieć bo nie jestem w 100% pewny nie dawno ustawiłem sobie hasło na system czy to może mieć coś wspólnego? Jeśli podłączę go u siebie na slave inną taśmą i do innego gniazda na płycie i innym kablem zasilającym to wyjdzie na to że dysk padł?


(JNJN) #4

W dyskach sata nie ma opcji Master, Slave.

Podmień na początek taśmę sygnałową, dysk w ogóle ruszył - słychać go, czuć, że pracuje jak dotkniesz ?.

Najprościej bierzesz go do kumpla razem z taśmą sygnałową i wpinasz go w wolny port sata na płycie (komputer wyłączony) start i zobacz teraz, czy się u niego zainstaluje (menadżer urządzeń) i czy wszystko z nim gra.


(v3ct0r) #5

Zmieniłem taśmę sygnałową nic nie dało również wpięcie do innych wejść na płycie. Dysk chyba działa ale podczas załączania dioda od dysku nie mruga tylko cały czas świeci. Zauważyłem że dysk był ograniczony do 1.5giga ale po wyciągnięciu zworki nic nie pomogło. Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły?


(Michal Kolatek) #6

Seria 7200.11? Jak masz np nagrywarkę na sata i jest wykrywana to porty sata masz sprawne, można jeszcze go sprawdzić na innym kompie jak pisał JNJN, ale pewnie padło firmware i nie bios go nie widzi.

http://forum.purepc.pl/Dyski-twarde-cdr ... 97420.html


(v3ct0r) #7

Nie mam nagrywarki sata ale mam dysk z tej serii. Tobi =D>

No to na to wygląda że dysk trzeba oddać na gwarancje