Komputer nie widzi RAMu

Witam!

Ostatnio z konieczności musiałem wymienić bateryjkę w BIOSie. Przy okazji trochę tam powycierałem, poodkurzałem (po 10 latach ;D), włożyłem bateryjkę i niby wszystko działa, poza tym, że komputer widzi mi tylko 512 MB RAM zamiast 768 MB. Ogólnie to było tak: komputer został kupiony z 256 MB RAM. Po jakimś czasie dołożyłem 512 MB i wszystko śmigało, aż do tej wymiany baterii. BIOS się najprawdopodobniej zresetował. Słyszałem, że gdzieś to się ustawia, ale nie mam pojęcia, gdzie to jest.

Tak zresetował się do domyślnych[fabrycznych]ustawień.Powinieneś ustawić w bios zegar,datę,ewentualnie kolejność bootowania.Musisz wejść w bios w czasie uruchamiania systemu-klawisz chyba F2 lub podobny.Ewentualnie Escape.Nie pamiętam dokładnie ale poczekaj na ekran ładowania bios-tam będzie pisało.

A co do ram-zobacz ile jest w bios lub Everest,Aida.Mnie na problemy z ram- pomogło kilkukrotne wsadzenie i wypięcie kości ram,połączone z zamianą slotu.

Po odkurzeniu warto wszystko wyłożyć, wydmuchać i włożyć jeszcze raz.

Co do RAMu sprawdź częstotliwości i najwyżej ręczeni ustaw na taką, jaką ma najniższy RAM.

z tego co wiem wszystkie pamieci ram dostosowuja sie do tej najmniejszej czestotliwosci kosci. jak masz 2 sloty na kosci pamieci to daj na 1 slot 512mb a na 2 ta 256 mb powinno odpalic. aha jeszcze jedno. sprawdz czy masz dobrze je wlozone bo moze niedocisnales. powodzenia

Nic nie wyjmowałem, po prostu wsadziłem tam rurę od odkurzacza i “rura”. :smiley: Sorry, ale gdzie się ustawia to, że np. na 1 slot 512 mb ram, a na drugi 256?

Sloty chyba się liczy od strony procesora. A jak nie to odwrotnie:) Sloty powinny być popisane na płycie np. DIMM1, 2, 3… lub od DIMM0