Komputer nie widzi systemu na dysku sata

Witam.Problem mój polega na tym iż jakis czas temu zainstalowałem sobie viste na nowym dysku twardym sata podczas instalacji miałem również podłączony drugi dysk ata (slave) ze starym systemem (xp). Dzis chciałem sobie odłączyć stary dysk ata i okazało sie iż po załączeniu kompa wyskakuje prosze włożyć płytę z systemem.Czyli komp zachowuje sie tak aniżeli nie widział by zainstalowanej visty na dysku sata. Utwierdził mnie w przekonaniu takim fakt iż po włożeniu płyty z systemem o którą sie prosi i nacisnieciu napraw system wyskoczyło okienko z wyborem systemów i nie bytło tam żadnego systemu. Natomiast gdy podłaczyłem spowrotem drugi dysk (ata) to systemy oba znów chodzą. Dodam jeszcze iż wchodząc komputer==.zarządzaj==.zarządzaj dyskami pisze cos takiego jak na obrazku.tj partcja c na ktorej mam viste rozruch natomiast partycja d: na ktorej jest xp system czy wszystko jest tu wporządku ???

beztytuupo0.th.jpgthpix.gif

chudy20 ,

Rejestrując się na niniejszym forum zobowiązałeś się przestrzegać jego regulaminu. Niestety, w tym momencie łamiesz go nie tytułując poprawnie tematu. Proszę więc zapoznać się w pierwszej kolejności z całym regulaminem forum, a następnie używając przycisku zmien.gif

W przypadku zignorowania prośby temat poleci do śmietnika oraz mogą zostać wyciągnięte konsekwencje w postaci ostrzeżenia.

Możesz zrobić następujący manewr. W XP włącz pokazywanie ukrytych plików i folderów. W Moim Komputerze->z menu->Narzędzia->Opcje folderów->zakładka Widok->Włącz pokazywanie ukrytych plików i folderów. Następnie z katalogu głównego starego dysku, skopiuj plik bootmgr do katalogu głównego, pierwszej partycji dysku z Vistą.

Wejdź teraz do konsoli Visty (odłącz już stary dysk): instrukcja uruchamiania konsoli Visty.

Wpisz w niej:

bootrec /FixMbr

bootrec /FixBoot

bootrec /RebuildBcd

Jeżeli po starcie, będzie brakowało jakiegoś pliku, to przegraj go spod systemu XP na nowy dysk (ze starego).

niestety na dysku z windowsem xp brak takiego pliku jak bootmgr. Jest zato na dystku z vistą

podejrzewam że oba systemy masz na starym dysku tylko na innych partycjach

natomiast na nowym dysku nie ma żadnego systemu

wyciągając dysk z systemami zostajesz na kompie bez systemu

dla tego pokaż komputer==.zarządzaj==.zarządzaj dyskami

cały screen a nie kawałek

:slight_smile:

problem rozwiazany