Komputer odmawiający posłuszeństwa

Witam.

Jeżeli temat łamie regulamin lub jest w złym dziale to proszę o upomnienie, bo ja tutaj jestem w sumie tak na szybko…

Sorry, że się rozpisałam, ale jestem u skraju załamania :stuck_out_tongue:

Mam ogromny problem z komputerem i chciałabym usunąć go z jak najmniejszym nakładem kosztów i wysiłku.

Komputer został zakupiony w roku 2007 bądź 2008 w sklepie typu media markt gdy byłam jeszcze mało rozumnym dzieckiem, oczywiście nastawiony był na “gry” a teraz patrząc z perspektywy czasu oczywiście biję się w głowę że kupiony został po jednorazowej rozmowie z ekspedientką…

Anyway, komputer dobrze chodził bite sześć lat, teraz też jeżeli chodzi o stricte użytkowanie biurowe, nie narzekam. Problem pojawia się gdy chcę obejrzeć jakiś film, bądź po prostu pograć.

Najpierw obraz się zawiesza, a po chwili w monitorze włącza mi się “tryb oszczędny” - czyli świeci się czerwona lampka. Potem już, zależnie od humoru kompa, albo dźwięk zaczyna się powtarzać i komputer się zawiesza tak, że pomoże tylko przycisk restart; albo wyskakuje mi coś w stylu "Funkcja VPU Recover zresetowała akcelerator graficzny ", gra/film się minimalizuje, mogę do niego wrócić… ale na maksymalnie dwie minuty, bo później cykl się powtarza. Podczas oglądania filmu/gry mam też dziwne… jakby to ująć, wahania graficzne? Na teksturach w grze skaczą mi dziwne kreski, jakby mi po prostu ktoś wyciął kilka pixeli, mryga to w dziwny sposób. Problem wystepuje nawet wtedy gdy zacznę jakieś prezentacje robić, bardzo potrzebne… wówczas muszę jak głupia co pięć sekund zapisywać pracę i modlić się by mi to nie przepadło po restarcie…

Stąd moje wnioski, że pewnie to karta graficzna… może by wypadało ją wyczyścić… ja bym chciała, ja nawet próbowałam ją wyjąć… ale jak, kiedy nie mam tam żadnego zaczepienia o którym piszą w internecie? :X Google jest mi niestraszne, naprawdę, próbowałam wpisywać każdą frazę by rozwiązać ten problem, bez skutku. Wszędzie piszą o jakichś pastach… ale jakie te pasty i co z nimi zrobić gdzie to posmarować… mógłby mi to ktoś wyjaśnić w miarę logicznie, coby dziewczyna bez wcześniejszego doświadczenia z elektroniką mogła zrozumieć?

? Komputer jest świeżo po formacie - to mi się udało zrobić bo kilkugodzinnym czytaniu internetów… z kurzu również jest w miarę wyczyszczony (odkurzacz power), chodzi cicho.

Dlaczego nie zaniosę go do naprawy bądź nie kupię nowego? Raz - komputer jest mi niezbędny na co dzień do pracy. Dwa - a wam łatwo by było bez komputera i muzyki wytrzymać nierzadko tydzień albo więcej? Trzy - kiepsko u mnie z finansami, miała być z polski irlandia a wyszła grecja…

Na tyle mojego komputera była jakaś nalepka z jego modelem, wpisałam to w google i wyskoczyło mi to, to to chyba jakaś specyfikacja jest, ale wiele mi to nie mówi…

NTT GAME L300AE4300 ZKH-L300A-H15

Procesor:Intel Core 2 Duo 1.8GHz “E4300”, 2MB Cache

System Operacyjny:Mandriva Linux Discovery 2007

Płyta główna:ASUS P5VDC-TVM

Pamięć operacyjna:2x512MB, DDR2 533MHz

Dysk twardy:250 GB 7200 8MB SATA II

Karta graficzna:ATI Radeon X1550 256 MB 128 bit

Karta dźwiękowa:Zintegrowana

Karta sieciowa:Zintegrowana

Napęd:DVD+/-RW multi

Czytnik kart pamięci:TAK 8w1

Obudowa:Step 307

Klawiatura:NTT Standard

Mysz:Optyczna

Peryferia:Filtr przeciwnapięciowy

Pakiet:“Neostrada Starter”

BŁAGAM O POMOC :stuck_out_tongue:

Więc tak, na dzień dobry komputer do odkurzenia, zapewne nie był otwierany od nowości, zaczep na karcie na pewno jest i trzeba go odgiąć do góry wtedy trzeba wyciągnąć kartę, poza tym te kreski i paski, nazywają się artefakty, prawdopodobnie grafika zdycha, jeśli chodzi o zacięcia dźwięku, proponuję sprawdzić SMART dysku twardego oraz wykonać error skan (z odznaczoną opcją quick scan) programem HD tune, jeśli system jest tak sobie od nowości wypadało by go też wyczyścić ewentualnie postawić od nowa, to tak na początek, warto też zaktualizować sterowniki.

Jaki model, marka oraz moc zasilacza?

Żeby się dowiedzieć musisz rozkręcić boczny panel obudowy i przeczytać dane z naklejki na zasilaczu (pewnie będzie zamontowany na górze obudowy).

Twoja płyta główna - ASUS P5VDC-TVM - posiada zintegrowaną kartę graficzną VIA UniChrome. Możesz więc odłączyć Radeona X1550 i sprawdzić jak komputer zachowa się na zintegrowanej karcie.

Wcześniej odinstaluj sterowniki Radeona.

Jaki masz system, XP? Sterownik do VIA UniChrome powinien być wbudowany w system, a jak nie to ten powinien pasować:

http://support.asus.com/Download.aspx?S … DH&p=1&os=

(zakładka VGA).

A komputer rzeczywiście marketowy. Zasilacz pewnie do wymiany.

Podstawowa sprawa to aktualizacja wszystkich sterowników, które są niezbędne do poprawnej pracy komputera. Są do tego odpowiednie programy, które to same znajdą odpowiedni sterownik a Tobie pozostanie jedynie kliknięcie zainstaluj.

Jeżeli chodzi o „pastę”.

Też jest niezbędna do poprawnej pracy komputera gdyż odpowiada za poprawne odprowadzanie ciepła z procesora płyty głównej czy też karty graficznej. Owa pasta znajduje się pomiędzy procesorem a układem chłodzenia – wentylatory czy też pasywne układy chłodzenia. Wymiana jej nie stanowi problemu, ale zmusza nas do demontażu takiego chłodzenia z płyty głównej czy też karty graficznej.

Jeżeli tego nigdy nie robiłaś – a z Twojego postu wynika, że tak jest – to raczej poproś kogoś o wymianę i pilnie obserwuj jak to się robi. Nie jest to skomplikowana operacja, ale wymaga cierpliwości delikatności i odrobiny wiedzy w tym temacie oraz kupienie w miarę dobrej pasty termoprzewodzącej.

W sieci znajdziesz sporo poradników jak wymienić pastę.

Przykładowo: nakladanie-pasty-termoprzewodzacej-cpu-polecane-pasty-t72248.html

Musisz dobrze wyczyścić komputer, i później jak koledzy pisali wymienić pasty termo-przewodzące. Najlepiej kupić jakąś z dobrej firmy i będzie spokój na 3-4 lata. Jeśli problem będzie dalej występować to możliwe, że karta graficzna do wymiany, bądź chiński zasilacz skończył swoją żywotność. Jeśli nie potrafisz tego samemu zrobić lepiej daj komputer do serwisu myślę, że za wymianę pasty termo-przewodzącej więcej niż 20 złoty nie wezmą :slight_smile: To robota na góra 30 minut jak nie szybciej :slight_smile:

Pozdrawiam. ;]

Zasilacz: FEEL I-350ATX

Tak z ciekawości zerknęłam do internetu i widzę niezbyt pochlebne informacje na jego temat.

Chłopaki - dziękuję Wam za chęci pomocy i w ogóle, ale czy moglibyście pisać mniej “fachowym” językiem? I na prawdę, nie po to tyle pisałam, byście mi radzili kolejne czyszczenie komputera z kurzu - jak wół pisze, ze odkurzacz (przynajmniej na pierwszy rzut oka ^^) zrobił swoje.

No więc tak, wyjęłam kartę graficzną, z nadzieją przeczyściłam ją z kurzu co oczywiście nic nie dało, i wpięłam z powrotem, łamiąc przy okazji ten cały zatrzask. Mogą być tego jakieś skutki uboczne?

Co do kresek i pasków - pokażę Wam na przykładzie początku gry Just Cause, jak one wyglądają

http://scr.hu/0v2j/c1kr5

Te kropki. Białe. Wszędzie. Tak nie powinno być.

Daję Wam zrzuty ekranu z programu HD Tune, mam nadzieję, że pokazuje Wam prawidłowe opcje, wzorowałam się na jakimś podrzędnym poradniku. Cholerstwo się dwie godziny robiło…

http://scr.hu/0v2j/u5mdq

http://scr.hu/0v2j/cckts

Oddanie komputera do serwisu w moim przypadku odpada - koszty. Oddanie do kolegi “informatykoelektryka” też nie, bo miałam kiedyś laptopa… no właśnie. Miałam.

Specjalne programy do instalacji najnowszych sterowników… moglibyście mi jakiś polecić?

Co do zintegrowanej karty graficznej… oki, ale jak odepnę to co mam, to gdzie wówczas wepnę monitor, jak nie będę miała tego całego śledzia? Zielona jestem, proszę się nie śmiać :stuck_out_tongue:

Z tyłu komputera, w okolicy USB powinno być wejście zintegrowanej karty graficznej - to ciemnoniebieskie w kształcie trapezu.

Monitor powinien mieć pasujący kabel, chyba że był podpięty do psującej się karty kablem DVI:

dvi_d_socket.jpg

Wtedy musiałabyś poszukać VGA - zwykle jest dołączony do monitora.

Na zintegrowanej karcie graficznej obejrzysz film, ale gry już nie pójdą, bo jest za słaba.

Parametr C5 mówi o tym że są sektory oczekujące na remapowanie, do tego na dysku jest jeden bad sektor, za niedługo może być już tylko gorzej. Więc i dysk się szykuje do zmiany.

Programy do automatycznej aktualizacji sterowników.

http://szybkidownload.pl/download/271/k … nikow.aspx

Skoro ułamałaś zatrzask od docisku karty graficznej to faktycznie może wystąpić problem i to duży. Zacisk ma za zadanie prawidłowo trzymać kartę slocie, co ma skutkować bezproblemowym przekazywaniem danych na Twój monitor. Pól biedy jak jest to pasywny układ chłodzenia. Wtedy istnieje nadzieja, że karta będzie prawidłowo trzymać się w slocie, ale trzeba uważać by przypadkowo nie puknąć/stuknąć komputera.

Jeżeli chodzi, o bad sektory na dysku to faktycznie nie wróży to nic dobrego – dysk powoli dokonuje żywota. W tym wypadku niestety nie ma magicznego programu do naprawy bad sektorów.

Są programy do naprawy bad sektorów jednak muszą to być LOGICZNE bad sektory, fizycznych niestety nie da się naprawić.

Do naprawy bad sektorów polecam HDD Regenerator. Najlepiej wypalić na płytkę zbootować, no i przeprowadzić skan(który będzie trochę trwać w zależności od pojemności dysku).

wiewi0r

Nie ma magicznych programów do naprawy bad sektorów a jedyne, co można zrobić to by przy odczycie były omijane bad sektory.

HDD Regenerator jest programem do usuwania a nie naprawy bad sektorów i co najważniejsze w tym temacie to HDD Regenerator jest programem dla zaawansowanych użytkowników a koleżanka (bez urazy) nią nie jest.

HDD Regenerator http://www.dobreprogramy.pl/HDD-Regener … 19825.html

Temat odświeżam (chociaż pewnie bezcelowo, bo chyba bez zmiany sprzętu się nie obędzie…)

vandarneels - po podłączeniu monitora do tego gniazdka, po załadowaniu się windowsa XP, zanim pojawi się powitalne “Zapraszamy”, na pół monitora wyskakuje mi okienko informacyjne “Poza zakresem działania / 75 kHz”, co jak mniemam też świadczy o tym, że coś się popsuło…

No nic, powiedzcie mi, jest tu coś do odratowania? Może zamiast kupna nowego komputera wystarczy wymiana jakiejś części? Świta Wam coś? Mi niestety nie, a nawet gdyby, to niestety jestem zielona jeżeli chodzi o elektronikę.

Więc tak, jeśli chodzi o napis na starcie, zapewne nie ma sterowników do zintegrowanej grafiki która domyślnie ma rozdzielczość 800x600 a na monitorze jest ustawiona większa, lub po prostu trzeba zmienić częstotliwość odświeżania na 60kHz i będzie ok. Jeśli chodzi o części to karta graficzna i dysk twardy.

“Poza zakresem działania / 75 kHz” - ale system się ładuje, czy się zatrzymuje na tym?

Może wystarczy ustawić właściwe odświeżanie i rozdzielczość, jak pisze igrek.

Sterowniki Radeona zostały odinstalowane przed podpięciem monitora do zintegrowanej karty?

http://support.asus.com/Download.aspx?S … DH&p=1&os=

Na tej stronie jest sterownik do zintegrowanej karty. Należy wybrać system operacyjny z listy (WinXP), a następnie VGA.

Sterownik można zainstalować w trybie awaryjnym.