Komputer - opłata za prąd

Witam

Chciałbym się dowiedzieć dokładnie jak obliczyć cenę prądu jaką płace za korzystanie z komputera. Sprzęt w podpisie. Poproszę o jakieś wzory. Rachunki ostatnio są bardzo wysokie i chcę sie dowiedzieć czy rzeczywiście jest to wina mojego kompa.

Gdzieś był taki wzór (nie znam dokładnie ale opisze go :))

viewtopic.php?f=7&t=237194 1 temet w dziale sprawdzone porady :?

No tak ale jak mój komputer pobiera pewnie ok. do 250W to to jest na godzinę ? Ile ciągną gdzieś głośniki (Creative 5.1 T6060 ? ). Monitor CRT chyba ze 100W nie ?

Ile stosunkowo jest za kwh ? Gdzie to sprawdzić ?

Ja na rachunku mam chyba, że za za 1 kwh płace 0,1570 zł. Ale nie wiem ile dokładnie pobiera mój komputer… Z wstępnych obliczeń wychodzi mi około 50 zł na miesiąc… Coś chyba za mało

Można kupić Watomierz i pójdzie sprawdzić wszystkie urządzenia w domu. Przy okazji udowodni się oponentom, że to plazma :stuck_out_tongue: tyle ciągnie, a nie komputer. :slight_smile:

gdzie masz taki tani prąd bo u mnie jest to 46 groszy za KWh :^o

Na moim rachunku także pisze 0,1570 zł (ta sama miejscowość co Marcin) … nawet myślałem, że to ściema ale podzieliłem odpowiednie rzeczy i także tyle wychodziło.

I teraz tak dajmy na to że mam kompa który zużywa 500W (monitor + wszystko inne )

czyli

0,5kwh * 5h * 30dni *0,1570 = 11zł :?: Przecież to nie możliwe :razz: . Rachunki przychodzą o wiele grubsze. Coś źle liczę ?

logiczne… dolicz TV, światło, boiler i inne rzeczy…

No i lodówkę bo ona chodzi cały czas

No ale chodzi mi że te 11zł to jakoś za mało ?:smiley: nawet jakbym miał włączonego 24h/na dobę to wyszło by

57zł … więc wcale nie tak dużo. Coś źle chyba licze poprawcie mnie bo jakoś aż nie wierze.

Ja wiem że inny sprzęt jest w domu, ale żeby 11zł ciągnął komp :smiley:

Wejdź sobie na stronę Twojego dostawcy energii i poszukaj Twojej taryfy. Cena kilowatogodziny, to nie wszystko. Do tego dochodzą duże opłaty za przesył i kilka innych opłat. W Katowicach jedna kWh wychodzi ponad 40 groszy.

Dokładnie, opłaty za przesył podbijają koszt.

A poza tym, nawet jeśli zestaw bierze ci te powiedzmy 200W, a zasilacz ma 65% sprawności to z sieci ciągnie 310W. Do tego monitor, np 19’stka lcd to kolejne 60w. I wychodzi troche więcej.

Trochę odkopie ale zrobiłem program do obliczania ile masz zapłacić za kompa…

http://two.xthost.info/program1/Narzedzie1.zip

oblicza też sprawność a więc można porównać ile płacimy przy 30% sprawności a ile przy 82%…

Nie działa u mnie na XP SP2

wyskakuje komunikat

Nie można uruchomić aplikacji, ponieważ jej konfiguracja jest niewłaściwa. Problem ten może rozwiązać ponowne zainstalowanie aplikacji.

dziwne… rozwiązanie tego było w necie i zastosowałem się do tego i myślałem że pomoże :confused:

W dniu 23.04.2008 , o godzinie 12:53 został dopisany post przez klopas

dobra ale i tak mimo wszystko wzór to:

(100 - sprawnosc) * poborWatt / 100 + poborWatt

dzielimy przez 1000 aby otrzymać kWh a nie W…

a potem to co napisał destroy , czyli

to co nam teraz wyszło * (ilość godzin przy kompie na dzień * 30) * stawka za kWh

np.

(100 - 82) * 300 / 100 + 300 = 354 W

354 / 1000 = 0,354 kWh

0,354 kWh * (6h * 30) * 0,18zł = ~11,5zł

proste? :wink:

EDIT:

policzyłem to na moim programie to wyszło 5zł… :expressionless: muszę go jeszcze dopracować :wink: