Komputer praktycznie wyłącznie do Photoshopa

Witam,

Chciałbym poruszyć sprawę komputera który będzie wykorzystywany tylko do obróbki grafiki 2d (minimalnie 3d) czyli Photoshopa CS4. Wiadomo jak to jest z rdzeniami w CS4? Czy opłaca się pakować quada, czy lepiej wydajną parę? Musi być bardzo, bardzo szybki - przede wszystkim pamięć, bo operacja na paruset megowych plikach potrafi nieźle zatkać pamięć, no i jak wygląda wtedy kwestia 64bitowego systemu? Nie wiem w sumie od czego zacząć, bo oprócz Photoshopa, przeglądarki, GG, jakichś komunikatorów i Outlooka gierek mało będzie w użyciu, ot jakieś Simcity 4 czy coś w ten deseń.

Dodatkowo jakiś pokaźnych rozmiarów dysk (mogą być 2), dobrej marki co by nie trzeba było ich odzyskiwać, bo dane będą dość ważne. Szybkość istotna na pewno w tym jednym - z systemem i programami, ten ewentualny drugi może być wolniejszy, bo będzie pewnie robił za magazyn.

Co byście mi mogli doradzić? Cena w granicach rozsądku - powiedzmy - 3k.

Do tego jakiś monitor LCD dla grafika? Nie wiem, teraz modele i ceny zmieniają się bardzo szybko, że przestałem się w tym wszystkim łapać. Ważne, żeby był dobry. Jeśli przy okazji będzie duży - tylko plus. Na monitor nie wiem ile kasy, powiedzmy, że do 1.5k.

Klawiatura, mysz - to mam. Do kupienia buda z wnętrznościami i monitor.

Czekam na propozycję, uwagi, spostrzeżenia. No i jeszcze jedna kwestia, to nie jest zakup na “teraz”, może być za miesiąc lub dwa, ale mając dość dużo czasu w zapasie wolę wszystko przygotować i rozważyć różne warianty. Podane granice cen mogą być niskie (np. dla mnie nie ma sensu płacić 2x więcej, żeby mieć np. to 100Mhz na rdzeniu więcej) albo za coś, czego nie wykorzystam.

Pozdrawiam!

hindus

hm… w c2d … w quada raczej nie warto … Na viscie 64 bitowej photoshop cs2 chodzi bez problemu wiec raczej problemu nie bedzie cs4 … Dysk spint point samsunga f1 :slight_smile: … i co najwazniejsze monitor tylko eizo do grafiki a to juz wydatek ok 2600zl … ;/

A jaką płytę? Bo rozumiem, że na 64 bitach 4 i więcej GB ramu wchodzi w grę?

Ta przy x64 do 8gb …

Ja osobiscie bralbym Asus-a P5k/epu [tego co mam], ale niech inni sie wypowiedza ;]

=D>

do grafiki to przede wszystkim quad, a system 64 obsłuzy tyle ramu na ile płyta pozwoli,

obrodziło ‘znafcami’

Photoshop CS4 bardzo dobrze współpracuje z kartami Nvidi.

Photoshop CS4 obsługuje już praktycznie 4 rdzenie chociaż nie jest aplikacją pod tym względem idelną.

Moim zdaniem, jeżeli komp chcesz kupować z wyprzedzeniem możesz zakupić procka 4 rdzeniowego i potem komputer rozbudowywać w razie potrzeby, gdy aplikacje nie będą już wydajnie pracować na tym sprzęcie.

www.komputronik.pl

pozdro

Jeżeli to ma być komputer głównie do obróbki grafiki i obliczeń matematycznych itp to zainwestuj w qada.Odnośnie karty grafiki to kup sobie najlepszą na jaką cie stać proponuje jakiegoś PALITA ( Nvidi) . ATI odradzam z w związku z koszmarną instalacją sterowników

Płytę główną każdą oprócz MSI ( straszny badziew ). Gigabajta fajnie chodzą ewentualne Asus. Monitor - nie wiem jaki będziesz chciał.

A( Microstar P45 NEO-F) to MSI JAK DLA MNIE TO TANDETA #-o . Reszta sprzętu może być.

A jeżeli chcesz głównie do gier to procek dwurdzeniowy w zupełności ci wystarczy .

było i mineło

rotfl.gif

no nic więcej nie dodam… emota wyraża wszystko

Ok, to może póki co odpuśćmy monitor, z tego co widzę to dobre opinie zgarniają Eizo, ale są równie koszmarne drogie :wink: Więc póki co zostanę przy swoim CRT ale rozważać będę tylko “jednostkę centralną” :smiley:

Zobacz na zestaw który Ci podpowiedziałem.

Jeżeli są w nim jakieś błędy to proszę o poprawę gdyż jeszcze mam trochę braków w wiedzy :wink:

Jeżeli monitor odpada więc wtedy można wziąć lepszą grafikę np GX 280 :slight_smile:

Wtedy cena zestawu będzie około 3,5 k ale za to jaka karta, która będzie idealna do takich obliczeń

Zmienisz to na Asus P5Q, ew. P5Q Pro,

9600GT od Galaxy OC,

znajdzie się coś lepszego

Pioneer 216, albo LG GH20NS10.

plunio7 , co do płyty to się z tobą nie zgodzę złom

Reszta twoich uwag jest kk

standard,

nie słuchaj go.

weź chociażby coolermaster elite 33x

Ja wiem czy obudowa jest taka ważna.

Ale płyta główna jest dobra bo ten Asus to ■■■■ ta kółkach. goodprogram , A jak reszta mojego zestawu?

:slight_smile:

wywalić dvd i włożyć pioneer’a 216 ,

no i ta obudowa lepsza by się przydała,

reszta jest dobra

A jak wygląda kwestia sterów do 64bit? Bo słyszałem, że z tym mogą być problemy. Jak wygląda kwestia w przedstawionych przez Was zestawach? Bo naprawdę poważnie zacząłem się zastanawiać nad 64bitowym systemem, mój kolega testował go na laptopie ale problem pojawił się właśnie przy różnych aplikacjach które źle pracowały przy 64 bitach, albo w ogóle nie działały. No i miejsce na RAM, widzę, że to MSI P45 ma 4 sloty, a obsługuje pamięć do 16GB i do 1066Mhz, czy 800tki to taki wybór “bo szybsze taktowanie niewiele poprawia a dużo kosztuje”, czy to przypadkowa propozycja?

Nom z 64 bitowymi systemami jest problem bo niema sterów do sprzętu.

Ale ta sytuacja się poprawia i widzę coraz częściej że po prostu producenci wydają sterowniki :wink:

Taktowanie ma szybsze i pamięć jest z deczka trochę szybsza.

Ale przyrostu jak sam napisales w wydajnosci za wielkiego nie ma

Jeśli ktoś nie zauważył -> http://pl.wikipedia.org/wiki/SimCity_4

Tak więc przede wszystkim quad+dużo ramu+dobra macierz hdd, a to wszystko pod 64bitowym os’em.

  1. Nagrywarka DVD Pioneer DVR-216BK OEM Black SATA 85.00

  2. [PCIE] Karta Gigabyte HD2400XT 256MB GV-RX24T256H 95.00 //wiem to wciąż bezsensownie za mocna karta na sim city 4 :]

  3. [ATX] Obudowa CoolerMaster Elite 331 black-silver RC-331 b/z 125.00

  4. Cooler na procesor Scythe Mugen (754/939/940/AM2/478/775) 137.00

  5. [sATA2] Dysk WD Caviar 640GB 7200 16MB WD6400AAKS 240.00 x2 //f1’ki byłby ponad 60zł droższe, a te aaks’y też są 2 talerzowe więc nie widzę sensu dopłacania

  6. Pamięć DDR2 2x2GB PC8400 1000MHz OCZ Platinium CL5 OCZ2P10004GK 242.00 //szybkie, tanie, optymalna ilość na pare lat.

  7. Zasilacz Corsair CMPSU-450VXEU 450W 249.00

  8. [iNT][775] Płyta MSI P45 Neo2-FR 417.00 //chociażby dlatego że ma rozbudowane zaawansowane zasilanie, przydatne przy quadzie

  9. [775] Procesor Intel Core 2 Quad Q8200 2.33GHz 4MB BOX 680.00 //z tym ramem, tą płytą główną i tym chłodzeniem będzie można go znacznie podkręcić w razie potrzeby

apollo -> 2510.00

Reszte można przeznaczyć na np mocną kartę graficzną tak aby zestaw był też do grania w nowe gry na wysokich detalach, albo na wspomniany drugi zestaw 4gb pamięci (zależnie od tego na jak dużych plikach zainteresowany pracuje).

bad_sektor , w grach wzrost wydajności jest niewielki, ale przy obrabianiu dużych plików w ramie oczywiste jest że większa przepustowość z łatwością przekłada się na większą wydajność, z resztą takie pamięci nie będą blokować quada z jakże niskim mnożnikiem w czasie jego podkręcania.

Photoshop CS4 bardzo dobrze współpracuje z najnowszymi układami NVIDI np: GF280 :slight_smile:

Więc w tym przypadku zakupił wyjątkowo kartę w/w producenta.

bad_sektor , bla bla, jedna wtyczka napisana przez jakiegoś pasjonata to nie współpraca…