Komputer restartuje się - problem z RAM

Witam!

 

Od pewnego czasu staram się złożyć sobie komputer. 

Zebrałem już wszystkie potrzebne rzeczy, złożyłem do kupy… i klops…

 

Na sprzęcie zainstalowałem win Vista (bo mam). Po skończonej instalacji włączam komputer, a ten po kilku minutach się wyłącza… 

Zauważyłem też dziwną sprawę, mianowicie kiedy wejdę w system, dane sprzętowe są niedostępne. 

 

Najpierw winę zwaliłem na zasilacz, bo miałem jakiegoś badziewnego tracera 400W. Został zmieniony na Cheftec HPC-360-202 DF, jednak restarty nie ustąpiły…

Stwierdziłem, że wina systemu. Pobrałem ze strony MS Windowsa 7 (wersję 30 dniową), jednak ten wysypuje się podczas instalacji  :shock:

 

Wróciłem do Win Vista i zacząłem się bawić w podmienianie sprzętu (w końcu na coś trafię…) No i trochę się zdziwiłem, bo objawy ustępują jak wyciągnę połowę RAMu… 

Miałem zainstalowane 4Gb w kościach 4x1Gb. Dwie kości są Hynix (naklejka Dell), a drugie to Samsung (naklejka HP). 

Ciekawe jest to, że żadne nie wyglądają na uszkodzone, bo system działa w przypadku kiedy zostawię dwie kości Hynixa, lub te samsunga… restartuje się tylko wtedy, gdy są wszystkie 4 włożone… 

 

No i tutaj po dość długiej przedmowie mam pytanie do was, specjalistów :slight_smile:

 

Czy te kości mogą być niekompatybilne? Jeżeli tak, to czy jest jakaś opcja żeby współpracowały wszystkie razem? (do teraz miałem je w dual chanel) 

Nie wiedziałem który numerek spisać z kości, więc zrobiłem zdjęcie obu:

 

 

Spróbuję jeszcze na 2GB zainstalować ten Win 7, i zobaczę co się stanie… 

 

Wiem jeszcze, że w BIOSIE można zmienić napięcie na pamięci RAM, ale czy można tak robić z dwoma różnymi typami pamięci? 

Chodzi mi o to, że może któreś pracują na innym napięciu i to przez to, a jeśli zmienić z auto na jakieś konkretne w biosie to może to coś da? 

Jeżeli moje rozmyślania idą w dobrym kierunku, to mógłby mi ktoś podpowiedzieć jakie będzie bezpieczne napięcie? Wiem tylko że nie należy przekraczać 2V…

 

Przepraszam z góry jeśli te przemyślenia są niedorzeczne, ale jestem tylko mechanikiem a nie informatykiem  :oops:

 

Konfiguracja komputera: 

ASRock ALive XFire-eSATA2

AMD Athlon 64x2 5000+

GeForce 7600GT

HDD WD SATA2 320Gb

4GB RAM DDR2 800Mhz

Cheftec HPC-360-202 DF

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc

Toffik!

W jakich slotach umieszczasz pamięci, Samsungi obok siebie w slotach jednego koloru i tak samo Hynixy czy na przemian?

Jak masz wsadzone tylko kości jednego producenta to czy na pewno chodzą one w dualu (program CPU-Z ci to pokaże)?

Posprawdzaj jak zachowają się kości parami różnie umieszczane w slotach.

 

Czasem są problemy z kompatybilnością jak są ze sobą parowane kości różnych producentów.

Upewnij się że kości będą zainstalowane w slotach następująco, sprawdź w instrukcji od płyty głównej które sloty są w których kanałach bo kolorystycznie oznaczanie bywa różne u różnych producentów (czasem sloty jednego kanału są obok siebie a czasem są na przemian; na płycie głównej też często są oznaczenia który slot jest do którego kanału):

Slot1 kanału A - Samsung

Slot2 kanału A - Hynix

Slot1 kanału B - Samsung

Slot2 kanału B - Hynix

 

Lub na odwrót (to nie powinno mieć znaczenia):

Slot1 kanału A - Hynix

Slot2 kanału A - Samsung

Slot1 kanału B - Hynix

Slot2 kanału B - Samsung

 

Natomiast programem MemTest86 możesz przetestować czy pamięci działają poprawnie.

 

Sprawdź jeszcze czy w slotach pamięci nie zebrał się przypadkiem kurz, dokładnie przedmuchaj ich okolice.

Pierwotnie umieszczałem parami w slotach tego samego koloru, czyli obok sienie (dwa sloty żółte i dwa pomarańczowe w tej kolejności).

Po włożeniu pamięci na przemian system restartuje się tak samo…

 

W tej chwili postawiłem Win7 na 2Gb i na razie działa bez problemu. 

 

Zaraz sprawdzę tymi programami co i jak…

 

Odczyty z CPU-Z:

 

Po lewej są pamięci Hynix, po prawej samsung… Teoretycznie wszystko to samo… 

Kiedy włożyłem wszystkie 4 GB komputer restartuje się podczas włączania, przed restartem mignie bluescreen… 

 

Napięcie zmieniasz od razu na całej szynie DIMM. Jak sobie wyobrażasz ustawienie innego napięcia dla jednej szyny i innego dla ostatniej? 

 

Może być taki problem, że w BIOS masz ustawione automatyczne regulowanie częstotliwości slotu pamięci. Spróbuj ręcznie ustawić mnożnik dla pamięci tak, aby pracowały wszystkie sloty na 800 Mhz. Dlaczego o tym piszę? U mnie na komputerze BIOS domyślnie ustawiał mnożnik 5.33 X, przez co pamięci pracowały z częstotliwością ~1000 Mhz, a nie możliwymi 1333 Mhz. 

mam ustawione 800mhz od początku…

 

co do napięcia to chodziło mi właśnie czy jest możliwość że on tak robi automatycznie… I chciałem manualnie to samo napięcie ustawić na wszystkich szynach… nie ważne już :) 

 

Na razie system chodzi stabilnie na 2Gb… Pochodził tak z godzinkę na jednym zestawie i później na drugim… 

Dziwne jest właśnie to, że oddzielnie działają te kości dobrze, a tylko razem nie chcą… 

 

A jest możliwość wyłączenia w Biosie dual chanell? 

 

Jeszcze doczytałem w instrukcji, że preferowane jest używanie 4 identycznych kości a nie innych :confused: Czy to może mieć taki duży wpływ? Parametry mają takie same wszystkie cztery… 

 

Nie jestem aż tak zaawansowanym technikiem - w ogóle nim nie jestem - lecz wydaje mi się, że może tutaj chodzić o wykrycie specyfikacji ustawień pod Dual Chanel, dlatego też preferowane są 4 kości tej samej marki niż 4 kości różnej. Może to prowadzić do komplikacji z wykryciem pamięci, lecz nie jestem pewien czy może to prowadzić do restartowania systemu. 

 

 

Dual Chanel działa bez względu na to czy kości są tej samej marki czy nie. Różnica polega wyłącznie na tym, że z kośćmi różnych producentów, BIOS wyświetli komunikat o niesparowaniu ów podzespołów - lecz Dual Chanel będzie dalej włączony. Nie wyłączysz go. 

Podłączyłem wczoraj jeszcze rzutem na taśmę 3Gb, i o dziwo działa… System znajduje 3Gb, wszystkie kości działają na tych samych parametrach (CPU-Z). 

Wygląda to na uszkodzoną jedną z kości lub uszkodzony jeden ze slotów.

Rozumiem że dokładnie przedmuchałeś sloty pamięci aby wykluczyć z przyczyn kurz.

Uszkodzenie może być skutkiem pracy na tym zasilaczu z czarnej listy.

 

Zrób badanie MemTestem każdej kości osobno, najlepiej by było poświęcić czas na zrobienie testów tych kości pojedynczo w każdym slocie po kolei.

Sprawdź też czy na płycie nie widać żadnych śladów uszkodzenia np. spuchniętych kondensatorów.

 

Co do systemu to żaden 32bitowy system od MS nie będzie ci widział 4GB (co najwyżej 3,5GB) ale 3 kości pamięci nie będą pracować w dualu więc chyba lepiej mieć 4GB (oczywiście przy założeniu że kości są sprawne).

 

Tak mi się jeszcze skojarzyło że ta naklejka DELL sugeruje że te kości są dedykowane dla komputerów Dell lub jedynie że pierwotnie były one firmowo zamontowane w komputerze tej firmy.

Słyszałem że bywają problemy z kośćmi dedykowanymi dla komputerów danej firmy gdy zamontuje się je w innym komputerze.

Te kości samsunga mają naklejkę HP, tylko że z drugiej strony… Także nie wykluczam faktu że są one niekompatybilne… Tylko dlaczego teraz te 3Gb działają a 4 nie chcą ???

 

Jeżeli byłaby uszkodzona któraś kość, to w którymś zestawie raczej komputer wykrywałby o 1Gb mniej… a przypomnę, że jeśli zamontuję dwie kości Hynix, to działa ok, i tak samo z samsungiem, także wykluczam uszkodzone kości…

 

Sloty są odkurzone, i na płycie także nie zauważyłem żadnych niepokojących śladów… 

Muszę jeszcze po podmieniać kości, bo na razie mam dwie Hynixa i jedną samsunga, muszę założyć je na odwrót i zobaczę co się stanie… 

Jak będę miał trochę czasu, to zrobię tak jak piszesz scripter1 , i przeprowadzę testy każdej kości z osobna… 

Spróbuję także przetestować każdy slot, tzn będę przekładał jedną kość kolejno w każdy slot i testował (powinno działać w ten sposób prawda?) 

 

PS: Oba systemy mam 64bit…

Nie koniecznie, może być tak że któryś układ pamięci na kości nie funkcjonuje poprawnie a mimo to kość ogólnie będzie wykrywana.

MemTest powinien wychwycić takie usterki.