Komputer sam się resetuje

W czasie uruchamiania systemu komputer się kilka razy sam resetuje, co może być tego powodem. Mam system XP, procesor Intel czerordzeniowy i płytę główną Gigabayta. Czasami zdarza się to samo w czasie dzaiłani jakiejś aplikacji…

Powodów może być wiele. Napisz jaki masz zasilacz bo przy procesorze 4-ro rdzeniowym nie możesz mieć jakiegoś no-name. Podaj jego markę i moc.

No i jeszcze może podkręcałeś??

nie, nie niczego nie podkręcałem, po co?..

Dzieki za zainteresowanie się problemem.

Info dla mojego rozmówcy: ZASILACZ CHIEFTEC GPS 450AA-101A ATX 450 WATT… to wszystko co wiem o nim. A może to potrzebne: karta grafiki: PALIT GF 8800GT 1024 MB DDR3 256BIT PCI - E, pamięć: PATRIOT DDR2 2048 DUAL 2X1024MB

trojan1963 , sprawdź temperatury podzespołów programem EVEREST (otwórz program, ikona Komputer, ikona Czujnik).

Gdy nie będzie odczytu z czujników, wypróbuj program Everest Ultimate Edition.

Prawoklik na mój komputer właściwości - zaawansowane - uruchamianie i odzyskiwanie - ustawienia - odhacz automatycznie uruchom ponownie. Może będzie można zdiagnozować problem na podstawie wyrzuconego błędu.

dzięki za porady…

Do seba86mu…Mogę oczywiście sprawdzić temperatury podzespołów, ale czy przy uruchamaniu systemu już by się nagrzały?.. Pewnie nie…

Jeżeli restarty są wywołane przez przegrzewanie któregoś z podzespołów, to jak najbardziej tak.

Podaj odczyt temperatur.

Podaj temperatury podzespołów. Jeśli będą wporzadku to przeskanuj kompa antywirem. Jeśli nic nie wykryje to popracuj trochę w trybie awaryjnym. Byc może problem powoduje jakaś aplikacja.

odpowiedź dla Triniti888: czy możliwe że po wielogodzinnej przerwie gdy komp nie pracuje, a potem jest załączany, to tak szybko się coś w nim przegrzewa i już daje znać o tym przy starcie systemu? Nie mierzyłem temperatur żadnym programem, ale z własnej praktyki nie wierze w tak szybkie po kilkunastu sekundach przegrzewanie się.

Ale dzięki z podpowiedź…

trojan1963 , gdy np. z procesora ściągniesz cooler (radiator + wentylator), to po kilku sekundach eksploduje pod wpływem ogromnego wzrostu temperatury. To tylko przykład, by Cię uświadomić.

Na przykład wentylator na Twojej karcie graficznej przestał działać, procesor graficzny (GPU) nagrzewa się do wysokiej temperatury, to może powodować resetowanie komputera.

Na przykład radiator na procesorze (CPU) jest obluzowany (nie przylega stabilnie do powierzchni procesora), bądź na procesorze nie masz nałożonej pasty termoprzewodzącej, temperatura wtedy też jest zbyt wysoka, co może wywoływać resety komputera.

To tylko moje przypuszczenia.

Dlatego odczyt temperatur jest tak ważny.

To może taka ogólna dygresja na temat za wysokiej temperatury np. CPU:

Załóżmy że komp przy włączaniu sam się resetuje trzy razy pod wpływem za wysokiej temperatury, a potem “zaskakuje” i otwiera się Windows. To co Szanowni Koledzy; po trzecim restarcie temperatura spada i łaskawie komp się uruchamia? Niby dlaczego miałaby zmaleć tak nagle temperatura? Jeśli jakiś element jest za słabo chłodzony, to system by się z tego powodu nigdy nie uruchomił, a oprócz tego złe chłodzenie czyli przegrzewanie również dawałoby znać w czasie dłuższej pracy z jakąś aplikacją, a tek się nie dzieje. Raz było tak, że się zresetował w czasie pracy, ale to pewnie jakiś inny powód.

Dzięki Wszystkim za porady :slight_smile:

trojan1963 , widzę, że bardzo się boisz napisać, jakie temperatury wskazuje program EVEREST. Prosiłem Cię już dwa razy :? Po co prosisz o pomoc, skoro tak bardzo stawiasz na swoim i ignorujesz sugestie innych ?

Wygląda na problem z zasilaniem.

Podłączyłeś niezbędne wtyczki z zasilacza ?

Podaj odczyty napięć z programu EVEREST (znajdują się na tej samej karcie, co temperatury, których nie chcesz podać).

Pole Wartość

Właściwości czujnika

Typ czujnika ITE IT8712F (ISA 290h)

Typ czujnika procesora graficznego Driver (NV-DRV)

Temperatury

Płyta główna 35 °C (95 °F)

Aux 42 °C (108 °F)

Procesor graficzny 48 °C (118 °F)

Otoczenie procesora graficznego 40 °C (104 °F)

Wentylatory

Procesor 4720 RPM

Obudowa 7031 RPM

Wartości napięć

Napięcie rdzenia procesora 1.12 V

+2.5 V 1.95 V

+3.3 V 3.39 V

+5 V 5.05 V

+12 V 3.39 V

+5 V podczas wstrzymania pracy 5.19 V

VBAT baterii CMOS 3.17 V

Debug Info F 8F 60 FF

Debug Info T 42 35 254

Debug Info V 46 7A D4 BC 35 00 3A (77)

właśnie odczytałem dane z EVERESTA…

PRZEPRASZAM SZCZEGóLNIE seba86mu, za go ociąganie się w podaniu temperatur

być może to ci ułatwi zadanie… powodzenia :slight_smile:

Temperatury jak najbardziej w porządku.

Napięcie na tej linii jest niemożliwe. Czujnik prawdopodobnie źle pokazuje, chociaż napięcie na tej linii może wykraczać poza normę ATX.

Z tego, co widzę, to albo czujnik przekłamuje, albo Twoja linia +12V praktycznie nie istnieje, stąd te ciągłe restarty komputera.

Najlepiej, jakbyś zmierzył napięcia miernikiem elektronicznym - wtedy byłby najbardziej wiarygodny odczyt.

Pomiar napięć miernikiem elektronicznym - podstawowy miernik elektroniczny, to koszt ok. 20 zł.

Jeżeli masz taką możliwość, to pożycz od kogoś zasilacz i sprawdź, czy restarty dalej występują.

P.S. Wtyczka 4-PIN 12V ATX podłączona do płyty głównej ? Chyba, że płyta główna nie posiada gniazda na taką wtyczkę.

Sprawdzę te 12V, mierników jest ci u mnie dostatek, trochę lepszych niż za 20 zł.

Dziękuję Ci seba86mu :slight_smile:

Przy okazji zwróć uwagę na wtyczkę 4-PIN 12V ATX.

Dokonałem pomiaru napięcia +12V, przy uruchomionym systemie. Mój zasilacz dajej dwa takie napięcia, o wydajności 14A i 12A.

Jedno napięcie mierzyłem na płaskiej wtyczce czteropinowej, tam było 12,2V, a drugie napięcie zasiala grafę. Na złaczu zasialającym kartę też było 12,4V. Można było zmierzyć napięcie podłaczonej karty graficznej. Oba napięcia jak widać prawidłowe, coś ten EVEREST przekłamuje…

Próbujecie dalej coś doradzić, Szanowni Koledzy, zapraszam :slight_smile:

A ta wtyczka 4-pinowa kwadratowa, o której pisali poprzednicy podłączona (poinna być podpięta obok 24-pin) ??

powinna… i na pewno jest…