Komputer sam się resetuje

Witam wszystkich.

Postaram się opisać problem dosyć jasno.

Po uruchomieniu kompa i załadowaniu windowsa Xp (!) chodzi on

ok. 5-20 min.(max) i sam się resetuje! NIE MA żadnych alertów, błędów, blue screen`ów czy błędów WinXp.

Moja konfiguracja:

  • Athlon 2400+,

  • ECS K7VZA rev.3.0 ( BIOS-latest ver. 3.7),

  • 640MB SDRAM (512MB dwwustronna + 128 jednostronna),

  • GeForce 4 Ti 4200 -128MB- AGPx8,

  • Creative Sound Blaster Live 1024,

  • BARACUDA 160GB

  • Lite-On DVD-RW

  • ASUS CD-RW

  • zasilacz COLORSit 350W model 330U-SCH

dodatkowo mysz USB,modem do Neostrady, HUB USB i podłączone do niego słuchawki Steal Sound 5H z k.dzwiękową 7.1

Dysk jest podzielony na partycję: 1.20GB, 15GB, 103GB, 0.8GB, 34GB

Mam zaintalowane dwa Windowsy: Me(1.20GB) i Xp(15GB)

Partycja pod WinMe i 0.8GB jest w formacie FAT32 reszta w NTFS.

Używam programu BootMagic 8.0 do wyboru OS-u podczas rozruchu.

Do winXp są poinstalowane wszystkie aktualizacje SP2 + reszta, także do MS Office 2003. Na kompie syfu nie ma! Czyszczę go raz/2-3dni programami:

  • boostSpeed

  • odkurzacz

  • jv16 PowerTools Pro

  • regclean

Diskeeper Pro 10 codziennie defragmentuje partycje i utrzymuje fragmentacje plików na niskim poziomie. Do ochrony wykorzystuję

aVast 4.7 Home + aktualizacje.

Reset chyba nie ma związku z temp. kompa. Używam programu CPUCool do monitorowania i chłodzenia procesora (instrukcja HALT). Temp. procka: - spoczynek 45C, praca 100& 50-55C. Sterowniki wszystkie są zainstalowane. (k.graf., k.dzw., mysz, modem, słuchawki). Użyłem programu hijackthis 1.9.9.1 do zrobienia loga i sprawdzilem go - czysty (żadnego syfu).

Przeskanowałem wszystkie dyski grutownie avastem - nic! Na koniec sformatowałem partycję pod WinXp i zainstalowalem wszystko od początku. 1 dzień miałem spokój ale potem wszystko on nowa.

Zastanawiacie się jak mogłem zamieścić tak długiego posta skoro komp resetuje się co chwila. Pracuje teraz na winMe i nic się nie dzieję! :? Próbowłem napisać go pod Xp-kiem to tylko zacząłem pisać konfiguracje i …

…RESET!.. (…!..)

Skoro pod WinMe chodzi i nic to coś musi być nie tak pod Xp. Postaram się zamieścić jeszcze screena ze wszyskich zainstalowanych programów, ale to później bo nie mam dostępu do partycji NTFS z winMe.

Już mi ręce opadają! :-x Może ktoś ma pomysł jak z tego wybrnąć, lub ktoś uporał się z tym problemem? Proszę o odpowiedź.

Czekam :cry:

Mam dokładnie to samo tylko restartuje się przy nagrywaniu płyt( :evil: ) i przy graniu. Jak gram to nagle obraz jest czarny, coś pomieli przez sekunde dyskiem i…restart :? .

Sprawdź dokładne temperatury i napięcia. Ale jak na WinMe chodzi to… ?

obrazek prześlij na np. http://www.imageshack.us i wstaw go na forum :slight_smile: z dysku bezpośrednio nie podziała :stuck_out_tongue:

\edit

może dysk walnięty? ja miałem tak, że komp się włanczał logowałem sie, zawiecha i wyłanczał sie.

A może przedobrzyłeś.

Ładnie napisałeś tylko nie to co trzeba:

  • po czym to się zaczeło,co robiłeś

  • napięcia

-temperatury wszystkiego

  • konserwacja kompa z kurzu

-sprawdź pamięć

  • może coś kręcone

-inne

I poczytaj temat wielokrotnie omawiany na Forum.

Dzięki za szybką odpowiedź.

Ad1 Nie wiem co robiłem :stuck_out_tongue: Reset walił przed formatem i po nim. Po formacie - instalacja Xp - SP2, potem sterowniki, i programy(ok 60-70). Wszystko w ok. 3.5 godz. i …RESET. Trudno mi powiedzieć, w którym momencie.

Ad2 Kompa czyszcze z kurzu 1/miesiąc. Rozkręcam go calkiem i czyszczę każdy podzespół z osobna pędzełkiem. Wnętrze obudowy płynem antystatycznym.

Ad3 Nic nie jest kręcone. Wszystko chodzi na fabrycznych ustawieniach.

Ad4 Jak spawdzić pamięć?

Ad5 do mic22 - dysk był zakupiony pół roku temu, jeszcze na gwarancji. Mało prawdopodobne.

Ad6 INNE? :?

Ad7 Napięcia podam później - jak je zmierze miernikiem :stuck_out_tongue:

chodzeniegr8.jpg

chodzenie2md6.jpg

pamieclf0.png

pomiarri7.png

pomiar2dq2.png

PSDzięki za podpowidź jak wstawić obrazek :smiley:

Jest on w gorszej jakości po to aby mniej zajmował

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=50125

Używaj programu Everest lub odczyt w biosie.

Spotkalem sie z takim czyms ze w konfiguracji komputera athlon + plyta z chipsetem VIA i karta dzwiekowa SB live doprowadzala do restartu kompa lub jezeli p;racowal nie mozna bylo takim komputerem grac (system sie zawieszal i wydawal dziwne dziweiki) jedynym lekarstwem bylo wylaczyc go z sieci lub twardy rest.

czy twoja plyta glowna jest z chipsetem via??

Złączono Posta : 22.08.2006 (Wto) 20:45

mam jeszcze jedno pytanie czy problem ten zaczal dziac sie dopiero po wgraniu XPka?? jezeli nie to ja w podobnym przypadku bylem zmuszony wyzbyc sie karty Sb bo w wielu przypadkach chipset VIA gryzie sie z SB

ok. dodalem trochę screenów pomiarowych -w poprzednim poście -

I chyba wiem gdzie gdzie problem,masz dwa moduły pamięci jeden PC100 drugi PC133,a FSB pamięci masz ustawione na 133,czyli jeden moduł jest przetaktowany.

Ustaw FSB pamięci na 100 i zobacz.

ok. dodalem trochę screenów pomiarowych -w poprzednim poście -

Mikroukład płyty głównej: VIA VT8363A Apollo KT133A

Czasami po zainstalowaniu świeżej kopi Xp jak instalowalem sterowniki do Sound blastera to się tak resetował. Było tak może ze 3-4 razy na kilkanaście formatów. Problem z ciągłym resetem zaczął się niedawno. Natomiast karte mam już sporo czasu (2-2.5 roku).

Czemu wcześniej nie było tych problemów?

P.S. Od czasu zamieszczenia pierwszego posta pracuje pod WinMe i

!ani razu! się nie zresetował i nie zaciął. A to już ze 3 godziny :stuck_out_tongue:

W takim razie to chyba nie konflikt VIA z SB. Jeszcze zrobię test pamięci. Wyniki jutro :slight_smile:

przegladajac twoje screeny wydaje mi sie ze problem zaczal ci sie po zainstalowaniu xp jezli tak to proponuje ci tak jak zrobilem to u siebie zlikwuiduj xp i zainstaluj wersje oryginaslan z SP2 ale pozbadz sie sound blastera! !!

Złączono Posta : 22.08.2006 (Wto) 21:05

przegladajac twoje screeny wydaje mi sie ze problem zaczal ci sie po zainstalowaniu xp jezli tak to proponuje ci tak jak zrobilem to u siebie zlikwuiduj xp i zainstaluj wersje oryginaslan z SP2 ale pozbadz sie sound blastera! !!

Napięcia fatalne - pomiar wykonaj tak.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=9809

Temperatura chipa płyty za wysoka.

Ale może to być błąd odczytu lub przekłamania.

nie bede sie wymadrzal ale mialem ten sam problem i mam ale od dnia keidy w biosie zablokowalem blasta to anwet kopie ktora mam zrobiona sprzed roku uzywam do dzis. i prawda jest ze system Me u mnie tez chodzi bez problemow takze z blasterem mimo ze przy instalacji pokazuje nizgodnosc plikow systemowych ale w tym systemie nie gram w zadne gry uzywam go tylko do wypalania plyt i do celow stylistycznych dla systemow etc.

jezeli chodzi o napiecia jak sugeruje poprzednik to uwazam ze nigdy do konca zadne z tych programow nie odzwiercidli wlasciwej pracy napiec i wogole pracy kompa. a jezli jeszcze mozna to czy twoj zasilacz nie jest juz zbyt stary bo byc moze w miomentach zapotrzebowania najwiekszego obciazenia mocy zaczyna restartowac.

Mój procesor - Athlon 2400+ pracuje na FSB 100/133. Na setce jego częstotliwość spada do 1500MHz (mnoznik x15), a na 133 jest poprawnie czyli 2000MHz. Płyta K7VZA jest dziadowa ponieważ nie pozwala zmieniać FSB w BIOS-ie. Aby to zrobić muszę przestawić zworke JP na płycie.

A nie mogę zmienić FSB pamięci. Płyta mnie ogranicza. Nie ma żadnych możliwości o/c lub zmian FSB podzespołów. Tak więc albo zmniejsze szybkość proca o 500MHZ albo stablina praca :cry:

No chyba, że to nie pamięć. Pracowała tak od niespełna roku

(październik\listopad 2005) i nie robiła problemów.

Złączono Posta : 22.08.2006 (Wto) 21:25

Co do zasilacza to nie wiem. Ale skoro praca w wordzie pochlania tyle mocy, że łapie zawieche …

WinXp się uruchomił, wchodze do Worda, nanosze poprawki na umowe i zanim zdąże zapisać …RESET…,a o graniu nie ma mowy. Nie zdąże nic uruchomić.

Złączono Posta : 22.08.2006 (Wto) 21:41

co do napięć to:

Dla napięcia +3,3V wynosi 3.22V

Dla napięcia +5,0V wynosi 5.04V

Dla napięcia +12,00V wynosi 13.02V - to chyba troche za dużo! I jak to się przeklada na dzialanie kompa?

Złączono Posta : 22.08.2006 (Wto) 21:45

Jeszcze spróbuje z tym SB.

Wyjmę go i format. Jak dalej będzie zamulać to spawdze pamięci.

Jeżeli macie jeszcze jakieś pomysły to bardzo chętnie ich wysłucham.

Dzięki serdeczne za pomoc. Jak będzie dzialać ok. to dam znać. :wink:

Złączono Posta : 22.08.2006 (Wto) 23:09

A propos jeszcze do Sound Blaster live. Co jeśli to on wywołuje reset? Mam całkowicie odciąć się od SB (Live, Audigy i X-Fi).

Może kupić karte dz. C-media? Co Wy na to? Na allegro:

  • C-Media 8738 - 5.1, EAX, AC3, Super Cena, FVAT+GW?

Co do napiec nie sugerowalbym sie wskazaniami programu. Aby sprawdzic wlasciwe parametry skorzystalbym z kontroli BIOS.

A propos karty SB jezeli sie potwierdzi ze to wina karty to probowalbym jeszcze odwiedzic na necie stronke SB i probowalbym zmienic sterowniki.

Uaktualnic bios czasami to pomaga poniewaz z biosem mozna uzyskac nowy symbol chipsetu Via.

A tak wogole to na tym co sam przeszedlem to moja karta SB lezy na poleczce, a jezli chodzi o montaz jakiejkolwiek karty to przy plytach z chipsetem via szczegolnie starsze modele kazdy szanujacy sie serwis lub sklep nie powinien polecac karty Sb w konfiguracji z chipsetem via. Bo przeciez o problemach wystepujacych karty z chipsetem mozna wyczytac nawet na plytce z dolaczonymi sterownikami, kazda inna karta bedzie ok.

Napięcia zrobiłem cyfrowym miernikiem, nie programem!

Wersja BIOSU jest ostateczna tj. 3.7 - nie ma nowszej.

Nic to nie dało. Wywaliłem 128MB, została tylko 512-tka i zgon. (…!..)

Dalej resetuje. Zrobiłem na odwrót też. Zaraz zabieram się do formata i zainstalowania WinXp ale bez SoundBlastera. Zobaczymy.

Wyniki jutro :stuck_out_tongue:

witam, mialem bardzo podobny problem i znalazlem rozwiazanie polecam szukac na przyszlosc

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … highlight=

Podoby to nie znaczy, że ten sam. “Prawie robi WIELKĄ różnicę”.

Sformatowałem kompa i zainstalowalem WinXp (SoundBlaster OnBoard).

Winda się załadowała, zainstalowałem stery do grafiki, myszy, słuchawek

( nie do SB), dodatkowo partition Magic 8.0 i avasta. i …RESET…

Potem wywaliłem SoundBlastera i jeszcze raz format/instal. Wczoraj dzialał 1.5godz. (potem poszedłem spać - była 2.00 :stuck_out_tongue: ), a dziś od 9.00 do teraz. Czyli ok.5 godz. i nic! Zero zawiech, zwisów i resetów.

Mówią “nie chwal dnia przed zachodem”, ale jak na razie to jest dobrze!

Dzięki za pomoc: wszystkim! ( JoJo_K w szczególności)

Pozdro. :slight_smile:

Posty nic nie wnoszące do tematu - kosz.