Komputer sam się włącza po włączeniu żelazka

Mam nietypowy problem z Windowsem XP.

Mam podłączony komputer i żelazko pod rozdzielnik 3 wejścia.

Kiedy włączę żelazko włącza się automatycznie komputer.

Co może być przyczyną włączania się automatycznie komputera?

Jak temu zaradzić, żeby się nie włączał.

Wiem tylko, że trzeba coś ustawić w BIOS-ie.

Proszę o radę.

Faktycznie nietypowy :wink:

Strzelam, że to zasilacz. Obejrzyj go dokładnie jeśli masz taką możliwość. Sprawdź też podłączenie do płyty głównej. Obwąchaj czy nie czuć spalenizną itp. Najlepiej rozkręć. Oczywiście przy uprzednim odłączeniu od prądu!

Ryszard65 , a co takiego byś chciał ustawiać w BIOS-ie?

Z funkcji tam dostępnych związanych z prądem jest tam jedynie WOL (Wake On LAN), a żelazko chyba nie ma połączenia z Twą siecią lokalną? :smiley: Albo ?? :smiley:

Ryszard, wyczyść ten przedłużacz od środka (kurz). Sprawdź żelazko, czy nie ma gdzieś przebicia. Jeśli możesz pożycz zasilacz od kolegi, zamień go na chwilę i sprawdź, czy będzie to samo. Po ostatnie - komputer powinien być podłączony do uziemionego gniazda. Ładunki, które pozostają np. na obudowie, mogą powodować takie cuda. Znajdź w razie czego opcję w BIOS - pt. Autostart przy zaniku zasilania - żelazko może powodować chwilowy spadek napięcia / brak prądu, a komputer “na czuwaniu” może interpretować jako zanik zasilania i zgodnie z instrukcjami BIOS restartuje go / czyli włącza ponownie …

Na mój gust to podłączenie żelazka powoduje chwilowy spadek napięcia (lub chwilowe zwarcie).

Taki chwilowy spadek napięcia w połączeniu z włączonym w biosie automatycznym uruchamianiu komputera po zaniku zasilania może dawać takie efekty jak opisany.

Ja bym szukał problemów w sieci elektrycznej.

Raczej to nie wina komputera, żelazka też nie (gdyby było zwarcie to bezpiecznik by zareagował).

Mam coś podobnego - kiedy włączam główne światło w pokoju, czasem uruchamia się telewizor. Sam jestem ciekaw co to.

Najlepiej byłoby spytać elektryka (z uprawnieniami, nie samouka), chyba nie biorą pieniędzy za konsultacje.

Dziękuję wszystkim za porady.

Chyba faktycznie było to spowodowane spadkiem napięcia

bo w BIOS-ie wyłączyłem Pawer on Resume i Qiuck Power…

i wszystko co ma związek z Power i teraz jak włączam

żelazko już się nie włącza komputer.

Jeszcze raz dzięki za podpowiedzi 8)

Najbardziej prawdopodobne jest to co scripter1 i marcin’82 napisali - też miałem podobnie jak włączała się lodówka - wystarczyła zmiana listwy zasilającej na lepszą lub zmiana ustawienia w biosie. Obecnie i to i to mam zmienione i jest całkowicie OK.