Komputer sam się włącza po włączeniu żelazka

(Rysiek65) #1

Mam nietypowy problem z Windowsem XP.

Mam podłączony komputer i żelazko pod rozdzielnik 3 wejścia.

Kiedy włączę żelazko włącza się automatycznie komputer.

Co może być przyczyną włączania się automatycznie komputera?

Jak temu zaradzić, żeby się nie włączał.

Wiem tylko, że trzeba coś ustawić w BIOS-ie.

Proszę o radę.

(Mularczyk Maciek) #2

Faktycznie nietypowy :wink:

Strzelam, że to zasilacz. Obejrzyj go dokładnie jeśli masz taką możliwość. Sprawdź też podłączenie do płyty głównej. Obwąchaj czy nie czuć spalenizną itp. Najlepiej rozkręć. Oczywiście przy uprzednim odłączeniu od prądu!

(greh) #3

Ryszard65 , a co takiego byś chciał ustawiać w BIOS-ie?

Z funkcji tam dostępnych związanych z prądem jest tam jedynie WOL (Wake On LAN), a żelazko chyba nie ma połączenia z Twą siecią lokalną? :smiley: Albo ?? :smiley:

(marcin82) #4

Ryszard, wyczyść ten przedłużacz od środka (kurz). Sprawdź żelazko, czy nie ma gdzieś przebicia. Jeśli możesz pożycz zasilacz od kolegi, zamień go na chwilę i sprawdź, czy będzie to samo. Po ostatnie - komputer powinien być podłączony do uziemionego gniazda. Ładunki, które pozostają np. na obudowie, mogą powodować takie cuda. Znajdź w razie czego opcję w BIOS - pt. Autostart przy zaniku zasilania - żelazko może powodować chwilowy spadek napięcia / brak prądu, a komputer "na czuwaniu" może interpretować jako zanik zasilania i zgodnie z instrukcjami BIOS restartuje go / czyli włącza ponownie ...

(scripter1) #5

Na mój gust to podłączenie żelazka powoduje chwilowy spadek napięcia (lub chwilowe zwarcie).

Taki chwilowy spadek napięcia w połączeniu z włączonym w biosie automatycznym uruchamianiu komputera po zaniku zasilania może dawać takie efekty jak opisany.

(MaRa) #6

Ja bym szukał problemów w sieci elektrycznej.

Raczej to nie wina komputera, żelazka też nie (gdyby było zwarcie to bezpiecznik by zareagował).

Mam coś podobnego - kiedy włączam główne światło w pokoju, czasem uruchamia się telewizor. Sam jestem ciekaw co to.

Najlepiej byłoby spytać elektryka (z uprawnieniami, nie samouka), chyba nie biorą pieniędzy za konsultacje.

(Rysiek65) #7

Dziękuję wszystkim za porady.

Chyba faktycznie było to spowodowane spadkiem napięcia

bo w BIOS-ie wyłączyłem Pawer on Resume i Qiuck Power....

i wszystko co ma związek z Power i teraz jak włączam

żelazko już się nie włącza komputer.

Jeszcze raz dzięki za podpowiedzi 8)

(Cedar) #8

Najbardziej prawdopodobne jest to co scripter1 i marcin'82 napisali - też miałem podobnie jak włączała się lodówka - wystarczyła zmiana listwy zasilającej na lepszą lub zmiana ustawienia w biosie. Obecnie i to i to mam zmienione i jest całkowicie OK.