Komputer sam się wyłącza co dokładnie 30 minut

Można próbować uszkodzić IME ale to już raczej najagresywniejsza naprawa.

Dobra to ja też może coś poradzę

  1. Sprawdzić w ustawieniach zasilania i ustaw na 0

2)Sprawdź harmonogram czy nie jest jakiś skrót zainicjowany do pliku cmd lub bat który wyzwala komendę do zamknięcia systemu po 30 min

3)Przepatrzyłem neta w potencjalnych problemach i ludzie mają zwykle zrąbaną płytę główną lub biosa
4)Opcja wsadziłeś nowego procka który jest nie kompatybilny


image

-bump-
Metoda aby wykluczyć problem z systemem zostaw komputer włączony w biosie i poczekaj te 30 min jak sie komp wyłączy to wina po stronie płyty głównej lub biosu.

Tutaj osoba z podobnymi parametrami do ciebie pomógł update biosu

1 polubienie

A próbowałeś wyłączyć i włączyć ?

Nie mylisz przypadkiem IME z IMEI ? To pierwsze to "równoległy system operacyjny działający na izolowanym układzie scalonym, ale z dostępem do sprzętu komputera. Działa, gdy komputer śpi, podczas uruchamiania i podczas działania systemu operacyjnego. Ma pełny dostęp do sprzętu systemowego, w tym pamięci systemowej, zawartości wyświetlacza, danych wejściowych z klawiatury, a nawet sieci. To drugie to sterownik i potrafi ponoć namieszać.
Tu o dziwo jest podobny problem. Ta sama płyta, ten sam procesor.
Wyjsciem było update biosu

No ale tu aktualizacja biosu była podobno robiona.
P.S. Powieliłem link by łatwiej było się odnieśc do tego co napisałem

Spal ten piracki komputer (materiał dowodowy) , ratuj się :rofl: A poważnie - odpal jakąś wersję live Linuksa i zobacz czy problem występuje. Imho źródło leży gdzieś poniżej Windowsa (BIOS lub sprzęt).

Kapuś czy żartowniś?

@PLMaliPL
I jak udało ci sie coś wskórać z zaistniałym problemem ?!

Otóż nie

A zrobiłeś tak jak ci pisałem zostawiłeś kompa odpalonego w biosie przez te 30 min… aby wykluczyć możliwość wadliwego systemu?!

Jeśli też sie wyłączył to za pewne płyta mobo do wymiany albo na gwarancje…

tak, w biosie tez sie wyłącza co dokładnie 29:47

Próbowałeś resetować BIOS?
Jeśli nie, to zanim to wykonasz, to wejdź we wszystkie Menu i podMenu i zrób z każdego zdjęcie, abyś mógł w razie czego ustawić tak jak było przed Defaults
Zrób w BIOS Load setup defaults i zapisz (F10).
Po restarcie, uruchom ponownie system

Sprawdź, czy znowu się wyłączy po 30 minutach

Zdjęcia zachowaj na jakiś czas na smartfonie.

okej

ps. nie był może zmieniany CPU ?

nie, nic nie bylo zmieniane

pomimu resetu biosu problem nie ustępuje

mam pomysl poniewaz mam najnowszy bios (F15) moze po prostu dam go na f14 albo nizej, nie znam sie na tym wiec napiszcie czy mogloby to pomoc

Płyta główna: Gigabyte Technology Co., Ltd. B85M-D3H
To twoja płyta. Mam taką samą.
Gigabyte daje na tę płytę aktualizacje Bios z tamtych lat. 2014 do 2015


Czym ty aktualizowałeś Bios w 2021 r.

P.S. Nie chcę cię martwić ale zaciekawiony tym tematem polatałem na róznych forach w tym tomsHardware i tam dokładnie ten sam problem.
Próbowano go rozwiązać poprzez resetowanie cmosu, flashowanie biosu, wymiane kości ramu, zasilacza, bateri cmosu.
Usuwano karte graficzną, odłączano dyski.
Moze jest cos nie tak z kościa cmos? Albo z RTC ( real-time clock)
Problem znikał gdy wymieniono płytę główną.

czyli to jest wina plyty glownej albo cos w biosie jest ustawione na domyslne i ciagle mi wyłącza?

Jesli bios jest na domyślnych ustawieniach to nie sadze. Tylko ze bios to firwmware a cmos to miejsce gdzie ustawienia biosu sa zapisywane. To tak jakby ci system fiksował a przyczyna była uszkodzona kość ramu. Ja bym zasiegnał porady w serwisie.Powiedza co sie bardziej opłaca. Szukanie i naprawa przyczyny czy wymiana płyty.
Możesz wymienić baterię i sprawdzić co sie dzieje ale nie sądzę byś cos wiecej bez serwisu zrobił. No chyba ze sam jestes serwisantem.

naprawilem problem, zaaktualizowalem bios o 1 nizej z f15 na f14. dziekuje za pomoc <3