Komputer sam się wyłącza

Cześć,

Mój stary komputer sam się wyłącza ,np. na wakacjach podczas upałów oglądając film sam potrafi się wyłączyć. Nie włączy się dopóki nie przełączę przycisku na zasilaczu. Później włączy się ,pochodzi chwilę i znowu zdycha. Myślałem ,że to za wysoka temperatura ,ale sprawdziłem w SpeedFanie i procesor ma 57C ,cała reszta ma optymalne temperatury. Macie może jakieś pomysły?

Po pierwsze oględziny płyty głównej, czy nie ma spuchniętych kondensatorów. Po drugie to samo z zasilaczem czy nie ma spuchniętych kondensatorów.

Płyta główna to ASRock K7S8X v3 ,chodzi już dobre 8 lat ,a zasilacz to Amacrox Warrior 400W (AX450-PNF) nówka ,kupiony w tamtym roku w zimie. Komputer wyłączał się podczas gier ,filmów ,nawet wczoraj po włączeniu jakiejś słabej gry z płyty. Tak jak mówiłem nie można go potem włączyć. Trzeba wyłączyć zasilacz ,czego to może być wina?

na grafice masz chlodzenie pasywne czy aktywne ?

Chłodzenie aktywne, dokładnie takie: http://allegro.pl/wydajne-chlodzenie-ka … 12019.html

Karta graficzna to NVIDIA GeForce FX 5500 (256 MB).

kręci sie ten wiatrak?

wygląda na to że jak katujesz kompa gierką to coś nie wydala i restartuje sprzet.

Tak ,wszystkie wiatraki w porządku.

Jeszcze ,żeby restartował ,całkiem się wyłącza i pomaga tylko wyłączenie zasilacza bo inaczej się nie włączy.

Tylko co to może być? Zaczęło się to dziać od niedawna.

pem Ci, że różne rzeczy mogą być. Skombinuj zasilacz, i go podmień i sprawdź.

Zasilacz tak jak wyżej pisałem ,prawie nówka. Możliwe ,żeby przez taki okres czasu siadł? Ciężko będzie mi coś “skombinować” ,może masz jeszcze jakieś propozycje?

kolega dobrze podpowiadał.,

.

nalezalo by sprawdzic zasilacz, czy ma stabilne napiecie 5 12 i 3 volty. Trzeba eliminować elementy, inaczej sie nie dojdzie do rozwiazania :slight_smile:

Zobacz również w ustawieniach BIOSa przy jakiej temperaturze procesora wyłącza się komputer.

mozliwe ale wątpie. Najpewniej bedzie jak pacniesz mu default ustwienia w biosie.

Jutro wszystko sprawdzę.

Od niedawna jak od niedawna ,rok będzie. :smiley:

Będzie ciężko.

Również sprawdzę jutro.

Tak zrobię.

ty, a czasem te 57 stopnij to troche nie za duzo? to temperatura w spoczynku czy w intensywnej pracy ?

Właśnie dlatego napisałem ,że 57 stopni to temperatura procesora ,a reszta temperatur optymalna ponieważ wydawało mi się ,że to nie jest odpowiednia temp. procesora w spoczynku. Dodam ,że wczoraj w spoczynku temperatura doszła do 60C. Nie mówiąc o tym ,że w budzie była tona kurzu i pasta na procesorze zrobiła się kremowa. W wakacje podczas gry uzyskałem blisko 70C.

czyszczenie wiatraka od procka, nowa pasta i prawidlowe zalozenie wiatraka. Co to za procek, intel czy AMD ?

Właśnie jutro jadę po sprężone powietrze i wyczyszczę dziada ,pasta to rzecz oczywista ,a z założeniem wiatraka nie będzie problemu. Procek to AMD.

od tego trzzeba zaczać. Kiedys mialem sytuacje nie pamietam juz na jakim procku ale przy zakladaniu radiatora z wiatrakiem nie byla dobrze docisnieta jedna strona, nie pamietam juz jaki to byl procek i jaki socet. ale tutaj byla przyczyna. pozdro