Komputer sam sie wyłącza

Witam,

Mój komputer od czasu do czasu sam sie wyłącza, nie ma znaczenia czy dzieje sie to podczas przeglądania internetu czy podczas bezczynności komputera- nagle sam sie wyłącza. Raz wyłączył się ok.10min po uruchomieniu- przy przeglądaniu poczty, innym razem po około godzinie podczas pisania dokumentu. Nie mam włączonej muzyki, nie gram w żadne gry, przeglądam np net lub cos pisze i nagle sie komputer wyłącza.

Problem ten szczególnie mnie niepokoi, gdyż jestem w trakcie pisania pracy magisterskiej, dlatego bardzo prosze o pomoc w tej kwestii.

Niestety jestem kompletnym laikiem w sprawach techniczno-sprzętowych komputera, dlatego proszę o wskazówki co będzie potrzebne dla rozwiązania mojego problemu.

Z góry dziękuje za pomoc

Moj komputer: AMD Athlon 64 Processor 3000+ 2,01 GHz 1,00 GB RAM, system operacyjny- Windows XX, dodatek Service Pack 3

Przegrzewający się procesor - zapchany wentylator na procesorze,albo padający zasilacz

Sprawdź temperatury w pierwszej kolejności. Program Aida64 lub Everest.

Jeśli temperatura np procesora lub jakakolwiek inna będzie zdecydowanie za wysoka wypadałoby otworzyć komputer i zrobić tam pewnie porządek. W związku jak pisałeś jesteś laikiem może również poprosić znajomego o wymianę pasty pod procesorem. Jeśli np temperatura procesora będzie za wysoka.

Jeśli temperatury będą dobre to następnym winowajcą może być np zasilacz i niestabilne napięcia. Wszystko te rzeczy do sprawdzenia w powyższych programach. Czekamy na dalsze informacje w temacie.

Mam program Everest więc wykonałam tam test ( nie wiem jaki jest potrzebny - szybki raport czy w kreatorze raportów wybrac jakąs opcję?)- i niestety nie wiem jak mam go zamieścić tutaj - jest on dosć spory i jesli zrobię to na zasadzie kopiuj/wklej to przekracza dopuszczalna liczbe znaków w wiadomości…

Prosze o wskazówki jak mam to zrobić, bo niestety nie zanm sie na tym

Niestety samym komputerze równiez nie znam się na tyle, żeby go otwierać i coś tam sprawdzać, ani nie mam nikogo znajomego obeznanego w tym temacie…

Cóz jak dotąd nie jestem zbyt pomocna, ale postaram się, jesli dostanę wskazówki “od podstaw”

Dodane 01.01.2012 (N) 23:04

Przejrzałam ten raport z everesta i znalazłam temperature procesora:

procesor - 40 stopni

WDC WD1600JB-OOREAO - 42 stopnie

Innych temperatur nie widzę…

Everest dalej rozwiń komputer i ostatnia pozycja czujniki. Tam będziesz miała podane informacje dotyczące temperatury podzespołów jak również napięcia.

Większość rzeczy możesz zrobić sama. Zobacz jakie temperatury rejestruje program. Później znając już jakie podzespoły zawiera Twój komputer możesz w internecie znaleźć informacje czy owe temperatury nie są za wysokie i czy nie przekraczają progu ustalonego przez producenta. Możesz je również przepisać tutaj a na pewno Ci pomożemy.

To samo tyczy się napięć które podane są troszkę niżej w opcji CZUJNIKI.

Dodane 01.01.2012 (N) 23:07

Sprawdź jeszcze raz jak pisałem powyżej ale jeśli takie będą pomiary to nie są to temperatury które wskazywałyby na problem z przegrzewaniem się podzespołów.

Pozostaje w takim układzie temat stabilności napięć podawanych przez zasilacz. Zapoznaj się z jak-prawidlowo-sprawdzic-napiecia-zasilacza-komputerowego-t9809.html Są tam podane tolerancje tych napięć. Oczywiście nie podejmuj się żadnych pomiarów.

-----[EVEREST Home Edition © 2003-2005 Lavalys, Inc.]------------------------------------------------------------

Wersja EVEREST v2.20.405/pl

Strona domowa http://www.lavalys.com/

Typ raportu Szybki raport

Komputer XP

Generator raportu Administrator

System operacyjny Microsoft Windows XP Professional 5.1.2600 (WinXP Retail)

Data 2012-01-01

Czas 23:07

--------[Czujnik]-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Właściwości czujnika:

Typ czujnika ITE IT8712F (ISA 290h)

Nazwa płyty głównej Gigabyte K8NF / K8NS / K8N Ultra / K8NXP Series

Temperatury:

Procesor 40 °C (104 °F)

WDC WD1600JB-00REA0 42 °C (108 °F)

Wentylatory:

Procesor 4688 RPM

Wartości napięć:

Napięcie rdzenia procesora 1.50 V

+3.3 V 3.18 V

+12 V 11.97 V

VBAT baterii CMOS 2.75 V

DIMM 2.53 V

Debug Info F 24 FF FF

Debug Info T 25 40 12

Debug Info V 5E 9E C7 68 BB 9B 4F (77)

Temperatury dobre. Napięcia na chwilowe pomiary również. Problem nadal może tkwić w zasilaczu. Pytanie czy owe napięcia są stabilne w czasie, czyli podczas dłuższego użytkowania komputera. Ten temat jednak musimy pozostawić.

Prawdopodobnie ktoś z forumowiczów podpowie jeszcze jakie testy można byłoby wykonać. Ja ze swojej strony polecę tak na wszelki wypadek przeskanowanie komputera np którymś z onlinowych antywirusów (http://www.eset.pl/Pobierz/Dodatkowe_narzedzia/ESET_Online_Scanner lub http://www.mks.com.pl/skaner/ ewentualnie zainstalowanie jakiegoś na komputerze - polecam http://www.avira.com/en/avira-free-antivirus)

Czyli dla napięcia +3,3 V i dla + 12V mam napięcia mieszczące się w normie z tego co doczytałam.

Napięcia +5,0V nie widzę u mnie.

Czy w takim razie jest wszystko w porzadku ze stabilnościa napięcia?

Wspomniałaś o pisaniu pracy mgr. No to w grupie nie masz jakiś zaprzyjaźnionych kolegów chętnych do pomocy w temacie komputera :slight_smile:

W elektronice jest tak, że chwilowo to wszystko może działać poprawnie. Problemy zaczynają się po pewnym czasie jak to ma miejsce u Ciebie. Oczywiście problem wcale nie musi leżeć w elektronice (podzespołach komputerowych). Dlatego możliwe, że inni forumowicze polecam inne testy komputera ale od strony oprogramowania.

Jeszcze jedno ważne pytanie. Czy podczas owych resetów pojawia się niebieski ekran z białymi literami??

Nie ma znaczenia długość uzywania przeze mnie komputera, dzisiaj komp wyłączył mi sie po 10 min od jego uruchomienia i po ponownym włączeniu działa juz od kilku godzin.

Nie wiem czy ma to jakies znaczenie, ale zauwazyłam ( a w zasadzie usłyszałam)takie lekkie piszczenie wydobywające sie z komputera. Nigdy jakos specjalnie nie zwracałam uwagi na odgłosy, komputer po prostu pracował i już, ale od jakiegos czasu słysze jakis inny dźwiek, nie wiem jak to opisac , takie świszczenie, które nie trwa bezustannie, tylko jakis czas, potem zanika i znowu pojawia sie, a także nasila sie podczas ruszania myszką…

W takim razie dziękuję Tobie bardzo za pomoc.

Jesli jeszcze cos można by zrobić w rozwiązaniu mojego problemu, to oczywiście oczekuję na Waszą fachową pomoc.

Dodane 01.01.2012 (N) 23:31

No niestety jakos trafiłam na grupę nie obeznanych w informatyce, bo nikt nie potrafił mi pomóc…

Odpowiadajac na Twoje pytanie- nie pojawiał sie żaden niebieski ekran z białymi literami

Spróbuj ściągnąć i uruchomić jakąś dystrybucję Live CD dowolnej dystrybucji Linuxa (np. Ubuntu) i korzystaj z niej przez kilka godzin - jeżeli komputer sam się wyłączy (znowu) to przyczyny trzeba będzie szukać w samym sprzęcie. Teraz ciężko gdybać, ponieważ idąc w software - problemów może być naprawdę wiele.

Napięcia mierzyłeś miernikiem? Czasem różnie programy mogą wskazywać, widziałem przypadki gdzie dla linii 5V napięcie wskazywał 18V, a dla 12V wskazywał ok. 4V :smiley: Po zmierzeniu miernikiem okazało się, że wszystko jest OK. Przyjrzyj się jeszcze kondensatorom na płycie głównej/grafice - czy nie są jakieś napuchnięte/pokryte osadem/wylane.

@sla17

Nie wiem czy zwróciłeś uwagę ale problem ma kobieta :slight_smile: Przynajmniej tak wynika z wypowiedzi i do tego “Niestety jestem kompletnym laikiem w sprawach techniczno-sprzętowych komputera, dlatego proszę o wskazówki co będzie potrzebne dla rozwiązania mojego problemu.”

Dlatego w ogóle nie wchodzę w temat otwierania komputera a tym bardziej podejmowania pomiarów miernikiem na działającym komputerze.

Przyczyn faktycznie może być bardzo duża ilość od sprzętowych do programowych.

Jedyne z czym mogę się zgodzić to próba na LiveCD jakiegoś Linuxa i test czy też nastąpi restart. No ale tu pojawia się ponownie problem dotyczący bycia niezbyt zaawansowanym użytkownikiem komputera.

Dla mnie albo poszukaj kogoś kto troszkę się na tym zna i będzie mógł wykonać np pomiary miernikiem i dokładniej rozpoznać temat. W innym przypadku pozostaje chyba oddać komputer do “serwisu”. Oczywiście jeśli inne podpowiedzi forumowiczów nie dadzą konkretnych odpowiedzi.

Zobacz co pokazuje systemowy Podgląd Zdarzeń.

Start -> Panel Sterowania -> Narzędzia administracyjne -> Podgląd zdarzeń porównaj godzinę zawieszenia się komputera z dziennikiem zdarzeń.Zakładki system i aplikacja.

http://www.poradykomputerowe.pl/awarie_ … _-183.html

Zrób jeszcze tak.

  1. Kliknij prawy przyciskiem myszy na ikonę Mój komputer i wybierze Właściwości.

  2. Przejedz na zakładkę Zaawansowane i w sekcji Uruchamianie i odzyskiwanie naciśnij przycisk Ustawienia.

  3. W sekcji Awaria systemu odznacz pole Automatycznie uruchom ponownie (kwadrat po lewej ma być pusty).

Po wykonaniu tych czynności uruchamiasz ponownie komputer i czekasz aż komputer znowu odmówi posłuszeństwa. Jeżeli pojawi się niebieski ekran błędu BSOD, przepisujesz komunikat błędu STOP … i jakiego pliku dotyczy.

Jeśli jednak będziesz miała odwagę aby otwierać komputer to jedyne co możesz zrobić to obejrzyj dokładnie kondensatory elektrolityczne THT. Wpisz w google np spuchnięty kondensator. Będziesz miała wgląd na to jak NIE powinny one wyglądać.

Górna część kondensatora jest nabrzmiała/uwypuklona albo już na koniec żywota posiada wycieki.

Sprawdź te kondensatory tak jak napisał sla17 na płycie głównej i karcie graficznej. Jest prawdopodobieństwo, że znajdziesz takie na płycie głównej. Jeśli tak to są one do wymiany, albo w ostateczności jest do wymiany cała płyta główna.

Jako niezbyt zaawansowany uzytkownik komputera nie odważę sie jednak na otwieranie go i sprawdzanie wg powyższych wskazówek.

Jedyne co jeszcze zrobiłam to odznaczyłam pole Automatycznie uruchom ponownie w sekcji Awaria i poczekam do kolejnego wyłączenia sie mojego komputera. Jeśli pojawi mi sie blue screen, to pozwolę sobie zamieścić tutaj jakie komunikaty błędu sie pojawiły i ponownie poprosić o pomoc.

W ostateczności pozostanie mi oddać komputer do “serwisu”.

Tymczasem dziekuje bardzo za dotychczasową pomoc.

Pozdrawiam

Agnieszka

Agnieszka ale do podglądu zdarzeń możesz zajrzeć chyba :slight_smile: zobacz to co na czerwono będzie.

Zajrzałam do podglądu zdarzeń i na czerwono mam takie cos:

Błąd 2011-12-21 18:56:34 - Application Hang kategoria- (101) zdarzenie- 1002

Wczoraj komputer mi sie wyłączył, ale z data wczorajsza nie widze żadnego błędu ani w podglądzie zdarzeń aplikacji ani w systemie…

W zakladce system widzę jeszcze ostrzeżenie:

ostrzeżenie: 2012-01-02 11:44:46 Dhcp kategoria- Brak Zdarzenie- 1003

Dodane 06.01.2012 (Pt) 17:24

Witam,

Odświeżam temat, ponieważ zdeklarowałam się ,że napiszę , jeśli ponownie mój komputer samoistnie się wyłączy. I właśnie przed chwilą miało to miejsce. Nie było żadnego blue sreena, momentalnie czarny ekran i komp się wyłączył.

W podglądzie zdarzeń jest tylko ostrzeżenie: DHCP , zdarzenie- 1003

Czy ktoś wie o co chodzi?

Dodane 06.01.2012 (Pt) 18:10

Witam,

Odświeżam temat, ponieważ zdeklarowałam się ,że napiszę , jeśli ponownie mój komputer samoistnie się wyłączy. I właśnie przed chwilą miało to miejsce. Nie było żadnego blue sreena, momentalnie czarny ekran i komp się wyłączył.

W podglądzie zdarzeń jest tylko ostrzeżenie: DHCP , zdarzenie- 1003

Czy ktoś wie o co chodzi?

Wydzielono 3 posty tworząc nowy wątek: Komputer sam sie wyłącza