Komputer sam się wyłącza

(Belial711) #1

Witam od jakiegoś czasu komputer sam się wyłącza , ciekawe jest to że nie można go później włączyć chyba że wyjmę wtyczkę z kontaktu żeby zupełnie odciąć od niego prąd na jakieś 10 sekund to potem można go włączyć i działa jekieś 30 - 60 minut i znowu to samo.Nie jest to jakiś super sprzęt służy mojemu synowi wyłącznie do korzystania z internetu .

WIN-XP PRO SP 3 , INTEL CELERON D 315 2284 MHz ( 17x 134) , 512 DDR RAM , karta graficzna VIA/S3G UniChrome Pro IGP 64 mb. Zasilacz 350 wat.

Napięcie rdzenia procesora 1.4

Temperatura płyta głównej 32

Temperatura procesora 97

Za pomoc z góry serdecznie dziękuję.

(reos) #2

Na początek należy oczyścić wnętrze komputera z kurzu, poruszać, podociskać karty, pamięć, taśmę itd,

najlepiej wyjąć, przeczyścić i włożyć.

To może pomóc, jeśli jakieś urządzenie jest zbyt luźno zamocowane.

Jeśli nie pomoże, prawdopodobnie zasilacz do wymiany.

(Wincenty Pstrowski) #3

Pierwsze co się rzuca w oczy to wysoka temperatura procesora. Rozkręć budę (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś) i usuń kurz z radiatora na procesorze) wymień też koniecznie pastę termo przewodzącą pomiędzy procesorem a radiatorem. Komputer jest leciwy i nie ma sensu w tym przypadku szaleć wystarczy zwyczajna ceramiczna pasta za około 9 - 10zł.

Dzieje się tak ponieważ działa w tym przypadku zabezpieczenie przeciw sfajczeniu się całego sprzętu pod wpływem wysokiej temperatury. Bezpieczna temperatura dla procesora to około 60st w zależności od modelu ale podczas normalnej pracy nie powinna ona przekraczać 30 - 40st C

@: aha i sprawdź czy wiatraczek od proca się kręci albo czy nie zatrzymuje się po paru (parunastu) minutach. Niech po prostu pochodzi trochę z otwartą budą.

(Wkrotosz) #4

Miałem tak jak kości pamięci były nie do końca włożone.

(ra-v) #5

Jeśli zdejmiesz procesor i wyczyścisz starą pastę (wypolerujesz procesor i radiator) to też temperatura spadnie bez pasty termoprzewodzącej. Starannie nałóż radiator i zaciśnij. Gorzej jak zacisk do radiatora pęka, albo źle "dociska" to efekt będzie taki sam (w sumie nie spotkałem się z odkształceniami tego elementu)..

(Belial711) #6

Dziękuję wszystkim za pomoc wyczyszczenie procesora załatwiło sprawę chyba z kilo kurzu tam było. Teraz temperatura oscyluje między 55 a 61 i komputer od dwóch godzin chodzi i raczej się już nie wyłączy.

Pozdrawiam