Komputer się nie włącza--- problem dysku twardego!

Mianowicie, bratowa przyjechala do mnie z kompem aby go naprawić bo nie chce się wlączyć… Nie wiedzac oco chodzi podlączylem kompa i próbuje go uruchomić, A wiec pierwsze co to wyskakuje tradycyjne czarne pole i do wybrania jest tryb awaryjny/ z siecią, tryb normalny itp. Wiadmomo oco chodzi… Daje tryb normalny, pokazuje sie logo windowsa XP professional i ten suwak niebieski, gasnie ekran i pozostaje czarny nic sie wiecej nie dzieje, a wiec reset, próbuje wejsc do awaaryjnego systemu, nic z tego czarny ekran i kursor w lewym gornym rogu mrygający… Pytam sie jej wiec czy cos instalowala ostatnio, mowi ze nie, o 14 dzialal jej komp a o 18 jak wrocila juz nie chcial sie wlaczyc… OCO kaman ? Chce zrobic formata , ale ona sie na to nie zgadza poniewaz ma tam wszystkie prace na studia… a więc wyciągam jej dysk twardy i podczepiam pod mojego kompa aby tylko zrzucic te prace na moj dysk twardy, NIC Z TEGO to samo sie dzieje, czarny ekarn … Aby uupewnic sie czy to na bank jest wina jej dysku twardego , to do jej kompa wsadzilem inny dysk i zaczal chodzic… wiec wina dysku…

Ma ktos jakies pomysly ?

Z góry dziekuje

Do skopiowania danych możesz użyć jakiejś dystrybucji linuksa typu live CD a potem format.

Inny sposob prosze :stuck_out_tongue:

Spotkałem się raz z podobnym problemem, udało się go rozwiązać wkładając płyte z Windows XP, wchodząc w naprawianie systemu i sprawdzenie czy nie ma na dysku błędów, lecz nie pamiętam komendy.

CHKDSK [dysk][[ścieżka]plik] [/F] [/V] [/R][/X][/C] [/L[]]

dysk: [ścieżka] - określa literę dysku (z dwukropkiem), punkt instalacji lub nazwę woluminu.

plik - (tylko FAT/FAT32) określa pliki do sprawdzenia fragmentacji.

/F - naprawia błędy na dysku.

/V - (na partycjach FAT/FAT32) wyświetla pełne ścieżki i nazwy wszystkich plików na dysku; (na partycjach NTFS) wyświetla komunikaty porządkowania, jeżeli istnieją.

/R - lokalizuje uszkodzone sektory i odzyskuje informacje, które można odczytać (implikuje użycie przełącznika /F).

/L:rozmiar - (tylko NTFS) zmienia rozmiar pliku dziennika na podaną liczbę kilobajtów. Jeżeli rozmiar nie zostanie podany, wyświetlany jest rozmiar bieżący.

/X - wymusza uprzednią dezinstalację woluminu, jeżeli jest to konieczne. Wszystkie otwarte dojścia do tego woluminu przestaną być prawidłowe (implikuje użycie przełącznika /F).

/I - (tylko NTFS) wykonuje mniej dokładne sprawdzenie wpisów indeksu.

/C - (tylko NTFS) pomija sprawdzanie zapętleń w strukturze folderów.

czyli komenda powinna wyglądać tak chkdsk C: /F. --myślę że u ciebie partycja systemowa to C jeżeli nie w miejsce litery C wpisz literę dysku z systemem

Może twój komputer chciał się uruchomić z jej dysku?

Najlepiej skorzystaj z Linuksa LIVE-CD. Najprostszy sposób.