Komputer sie przegrzewa


(Pp 2004) #1

Witam

Od jakiegoś czasu(1-2 tygodnie) komputer mi sie ciągle przegrzewa włacze wszystko jest ok a za jakąś godzine caly goracy sie robi :S

Chciałbym jeszcze dodać że mam laptopa Sony Vaio Fz140E

Kupiłem go jakiś rok temu.

A i jeszcze może to dlatego zejest bardzo gorąco na dworze?(mieszkam w NYC)


(Srebrny Wilk) #2

Jeśli temeratury widoczne na podanym obrazku są prawdziwe, to jest źle, bo zbliżają się do momentu, w którym lada chwila, zadziała ogranicznik termiczny i komputer zacznie się wyłączać.

Przyczyną może być temperatura otoczenia, ale mogły zapchać się kurzem kanały wentylacyjne (po roku eksploatacji jest to możliwe).

Można pomyśleć o ich przedmuchaniu sprężonym powietrzem.

Jesli to nie pomoże, to należy przyjżeć się stanowisku pracy pod kątem przedmiotów zasłaniających wlot i/lub wylot powietrza systemu chłodzenia.

Gdyby okazało się, że nic takieigo nie miało miejsca, a laptop nadal się przegrzewa, wówczas należy udać się do serwisu, żeby sprawdzili, czy naprawy nie wymaga system chłodzenia (zablokowany/zatarty wentylator, pogorszony kontakt radiatora z procesorem).

Oczywiście wszystkie wymienione przyczyny mogły się na siebie nałożyć po tosze, plus intensywana praca procesora i taki efekt finalny.


(Mariosti*) #3

Jeśli laptop jest na gwarancji to warto udać się do serwisu (jeśli rada SrebrnegoWilka nie zaradzi), jeśli nie to trzeba rozkręcić laptopa i najprawdopodobniej założyć od nowa chłodzenie z dobrą pastą termoprzwodzącą typu mx2 albo zalman stg-1 - możliwe że fabryczna pasta termoprzewodząca się wykruszyła itp. (chociarz po 1 roku nawet najgorsza silikonowa nie powinna).

No i czy wentylator dobrze chodzi? Jest mocny strumień powietrza przy wylocie gdy się już nagrzeje laptop? Powinien być wtedy w miarę głośny z uwagi na wysokie obroty wentylatora (które powinny wtedy występować).

A temp. otoczenia ma bezpośredni wpływ na temp podzespołów, ale żeby mógł się przegrzewać musiałoby być naprawde gorąco (zdecydowanie 35++ stopni Celsjusza ).


(pycia14) #4

Sprawdź jeszcze temperaturę Everestem

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& ... +4.50.1330


(Garfield) #5

przecież screen, który podał autor tematu jest z everesta !

co do tych temperatur... sprawdź czy nie masz za dużo kurzu w obudowie... czasami to może być przyczyną dużej temp. :wink:


(Jonek29) #6

Poczytaj dokładnie posty, chodzi o laptopa, po za tym widzę że napięcie jest 1,39V. Normalnie procesor (Core 2 Duo) powinien mieć na 1,20-1,25V(bez OC)

Czy ty masz w tym laptopie procka Intel Core 2 Duo T7100??

A czy patrzyłeś na początku jak kupiłeś laptopa, jaką ma temp. Bo bardzo możliwe jest to że Everest kantuje, u mnie pokazuje że mam napięci 5V tam gdzie powinno by 12V :slight_smile:


(Mariosti*) #7

To zdanie jonek odnosi się do organoleptycznego sprawdzenia że laptop jest gorący :stuck_out_tongue:


(Pp 2004) #8

@SrebrnyWilk przedmuchiwałem sprężonym powietrzem nic nie pomogło:(

Stanowisko pracy nie przeszkadza w pracy komputera nic nie zasłania.

@Mariosti* Jak się nagrzeje to nawet bardzo ciepły strumień powietrza przy wylocie i głośny

@pycia14 tak używam everesta :wink:

@jonek29 tak mam w laptopie procka Intel Core 2 Duo T7100

Właśnie zauważyłem ze jak odłączę ładowarkę od laptop to temp w everescie spada a takze mam inne napiece. :expressionless: I komputer ciszej chodzi


(pycia14) #9

Jaki dokładnie jest to Everest: Home,Ultimate czy Corporate Edition?


(Pp 2004) #10

Ultimate


(Mariosti*) #11

Niema znaczenia jaka wersja programu :]

W ustawieniach zasilania włącz profil zasilania typu "laptop/przenośny", wtedy speedstep będzie działał też przy podłączonym zasilaniu zapewne i bez obciążenia laptop powinien się tak nie grzać.


(Jonek29) #12

Aha, no to może też kantuje :stuck_out_tongue:


(Pp 2004) #13

ale nie wiem gdzie ta opcja sie znajduje :twisted:


(Mariosti*) #14

Jak masz tam "viśtę" to ktoś inny mógłby sprawdzić jak do tego menu dojść. W XP: panel sterowania->opcje zasilania(power managment czy coś w tym stylu)->i w pierwszej zakładce schematów zasilania szukasz czegoś "mobile" "laptop" itp.


(Jonek29) #15

Panel Sterowania/ Zasilanie i zarządzanie energią / i tam powinno być na pierwszej zakładce... Zależy jakiś os masz (vista/xp)


(pycia14) #16

Ja słyszałem że wersja Home często przekłamuje w temperaturach...Ale niestety to nie jest Home :?


(Efemek) #17

Witam,

to co powinieneś zrobić - sprawdź stan chłodzenia procesora. Ustaw sobie na maksymalna wydajność - nie ma co na tym oszczędzać. Mój lapciu też się ostatnio grzeje (po wymianie RAM z 2x 515MB na 2x1GB) i niestety tutaj jest większy problem :frowning: Jak tylko napiszę ważny projekt oddaję go do serwisu - Tobie polecam to samo. Skoro jest gwarancja - skorzystaj z niej. Aha. Zanim wyślesz laptopa skontaktuj się mailowo z serwisem.


(Mariosti*) #18

Nie wiem czy wiesz na czym polega speed step czy CnQ... one oszczędzają wtedy kiedy nic nie robisz na komputerze, jak z niego korzystasz i potrzebujesz całą moc procesora to te systemy dają ci to i tyle. Jak przez 5h piszesz jakiś dokument to naprawde nie ma sensu aby procesor chodził na 100% możliwości gdy wykorzystujesz najwyżej 5 :]


(Jonek29) #19

A to w ogóle da się jakoś wyłączyć, to daje to samo to EIST w C2D z serii E8xxx?


(Mariosti*) #20

Speed step to EIST właśnie...